Sociale aangelegenheden CA.0. voor het bioscoopbedrijf De Sociale Commissie voor het bioscoopbedrijf was gedurende het verslagjaar samengesteld uit de heren H. Miedema, Voorzitter, F. E. Brave, J. Pellikaan en Drs. C. A. Voskuil, werkgevers gedelegeerden, alsmede de heren L. H. Rött- ger en H. P. J. van der Hilst, werknemersgede legeerden van de N.V.V.-bond ,,Mercurius", en de heren J. J. van der Veer en G. B. de Graaft, werknemersgedelegeerden van de Voedings bonden F.N.V. Als plaatsvervangende leden fungeerden voor eerstgenoemde Bond de heer J. van Helden en voor de Voedingsbonden en heren W. P. van Santé en J. J. Arens. De Commissie kwam gedurende het verslagjaar viermaal in vergadering bijeen ter bespreking van de werknemersvoorstellen tot verlenging van de CA.O. voor het bioscoopbedrijf. Mede onder invloed van de minder goede be drijfsresultaten in de eerste helft van het verslag jaar verliepen de onderhandelingen ditmaal moeizaam, zodanig zelfs dat er enige tijd sprake van was dat er geen nieuwe CA.O. tot stand zou komen. Dit leidde tot talrijke voorbarige, onaangename publikaties. Tenslotte werd in de tweede helft van juni toch overeenstemming bereikt en kon met terugwerkende kracht tot 1 april een aantal verbeteringen in lonen en an dere arbeidsvoorwaarden worden bekend gemaakt. In hoofdzaak kwamen deze verbeteringen er op neer dat er een looncompensatie zou worden gegeven van 272%; dat er een initiële loons verbetering tot stand zou komen van 72% per 1 april en nogmaals 72% per 1 oktober 1977; dat het wettelijk minimumloon in de loon- tabel zou worden verwerkt en dat de opera teursfuncties op een hoger niveau dan het mi nimumloon zouden worden gebracht; dat de vakantietoeslag zou worden verhoogd van 772 tot 8% met een minimum van 1500,bruto per jaar; dat voor het werken op feestdagen boven de bestaande toeslag van 50% een halve extra vrije dag zou worden gegeven; dat verkor ting van de normale wekelijkse arbeidstijd van 41 tot 40 uur zou plaatsvinden; dat de basius- vakantie van 3 weken zou worden verhoogd tot 4 weken en dat bestaande extra vakantiedagen bij langdurig dienstverband met 1 dag ouder worden uitgebreid; dat voor werknemers ouder dan 62 jaar die gedurende tenminste 25 jaar in het bioscoopbedrijf werkzaam zijn een oplo pend aantal extra vakantiedagen zou worden gegeven en dat werknemers ouder dan 60 jaar niet meer verplicht zouden zijn tot het mee werken aan nachtvoorstellingen. Een aanzienlijk pakket van verbeteringen dus mede als gevolg van het feit dat door overheids maatregelen in het voorafgaande jaar geen enkele wijziging in de CA.O. kon worden aan gebracht. Met de werknemersorganisaties werd tevens afgesproken dat de CA.O.-tekst die medio augustus in aangevulde versie verscheen, ge heel herzien zou worden aangezien de bestaan de tekst op een aantal punten als verouderd moest worden beschouwd. Gedurende het verslagjaar is het echter niet meer tot het her schrijven van deze tekst gekomen. Ten aanzien van de loonontwikkeling dient ver der te worden gerapporteerd dat het wettelijk minimumloon per januari van het verslagjaar is verhoogd met 4,6% tot een bedrag van 1537,90 bruto per maand. Op 1 juli volgde er een verhoging met 372%, tot ƒ1591,20 en per 31 december was bekend dat op 1 januari 1978 het minimumloon opnieuw met 5,1% zou stijgen. Tussentijds vond de gebruikelijke looncompen satie plaats en wel op 1 oktober, met 3,9% en een minimum van 200,per procent op jaarbasis, overeenkomende dus met 780, per jaar. Deze compensatie was bedoeld voor de werknemers die meer verdienden dan het wettelijk minimumloon. CA.O. Filmlaboratoriumbedrijf In deze bedrijfstak kent men een Sociale Com missie en een CA.O.-commissie. De Sociale Commissie behoefde gedurende het verslagjaar niet bijeen te komen en de CA.O.-commissie vergaderde twee maal over het voorstel van de N.V.V.-Bond „Mercurius" tot het aanbrengen van een aantal verbeteringen in de CA.O. voor, het filmlaboratoriumbedrijf. Pas in april zijn partijen het eens geworden en is met terugwer kende kracht tot 1 januari 1977 het volgende overeengekomen: 28

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 27