TER INLEIDING Nadat de licht dalende tendens die zich in 1976 met betrekking tot het bioscoopbezoek in ons land heeft voorgedaan zich in 1977 aanvankelijk heeft voortgezet, hebben de bezoekcijfers zich later in het jaar in gunstige zin ontwikkeld. Over geheel 1977 ligt het bezoekcijfer 26,3 miljoen nagenoeg op het niveau van 1976. Op grond van de cijfers valt overigens te con stateren, dat het bioscoopbezoek in ons land het laatste decennium tamelijk stabiel is. De ver schillen van jaar tot jaar worden in hoofdzaak bepaald door de commerciële waarde van de beschikbare films en door externe factoren, zoals de weersomstandigheden en het al of niet voorkomen van bijzondere actuele voorvallen. In het afgelopen jaar is weer een groot aantal nieuwe bioscoopzalen in exploitatie genomen. Er zijn 36 bioscopen geopend, hetgeen bete kent dat er de laatste vijf jaar 114 bioscopen nieuw zijn gevestigd. Aan de andere kant zijn in deze vijf jaar in totaal 39.bioscopen die om economische of technische redenen niet voor vernieuwing vatbaar waren, gesloten. De feitelij ke expansie van het bioscoopbedrijf in deze periode bedraagt derhalve 75 theaters, een aantal waarmede Nederland zeker in relatieve zin internationaal bijzonder goed uit de bus komt. Ook absoluut genomen is de uitbreiding aan de hoge kant, nog daargelaten dat in menig Europees en niet-Europees land geen sprake is geweest van expansie, doch integendeel van inkrimping. Gelet op de beschikbare gegevens laat het zich aanzien dat de expansie van het bioscoopbedrijf in ons land, zij het in een langzamer tempo, de eerstkomende jaren nog zal voortduren. Mede in aanmerking genomen de modernise ring van bestaande bioscopen kan worden vast gesteld, dat het Nederlandse bioscooppark een complete vernieuwing ondergaat, die zich niet zoals in het buitenland in hoofdzaak beperkt tot de allergrootste steden, doch met name juist de grote en middelgrote provincieplaatsen betreft. Het stemt tot voldoening, dat ook uit klei nere plaatsen, waar het sluitingsproces van de zestiger jaren vanwege de geringe econo mische armslag der hierin gevestigde biosco pen het sterkst is geweest, vernieuwingsactivi teiten zijn te melden. De bouw van zo vele bioscoopzalen en de miljoeneninvesteringen die hiervoor en voor de renovatie van theaters vereist zijn, getuigen van een ondernemingsgeest die onder de gegeven moeilijke economische omstandigheden als on gewoon moeten worden bestempeld. Het bio scoopbedrijf heeft op het beslissende moment, toen een keuze moest worden gedaan omtrent de toekomstige positie van de bedrijfstak, dui delijk gekozen voor een actieve politiek, voor het inslaan van nieuwe exploitatiemethoden. De grondslagen voor deze bedrijfspolitiek zijn de vestiging van in alle opzichten goed geoutil leerde bioscopen, het bieden van een ruimere variatie qua programmering door het scheppen van bioscoopcomplexen en het verwezenlijken van een gezonde expansie, daaronder te ver staan een expansie die op grond van ervarings cijfers redelijk haalbaar is te achten. Dit laatste element is van belang, omdat er met het oog op mogelijke nieuwe concurrentie-ontwikkelingen in de sector van het vermaak in het algemeen en in de audio-visuele sector in het bijzonder een gezonde economische basis absoluut vereist is om de concurrentie zo goed mogelijk het hoofd te bieden. De huidige hoge inves teringen zijn alleen dan verantwoord te achten. De nieuwe bioscopen voldoen in het bijzonder wat comfort en projectie betreft aan de eisen van de tijd. Het is daarnaast van betekenis, dat ook tijdens de voorstellingen de voorwaar den aanwezig zijn voor een optimale projectie. In het kader van de rationalisatie die de in gebruikneming van bioscoopcomplexen en automatische projectie-installaties mogelijk maakt, past een behoorlijke controle op de tech nische kwaliteit der voorstellingen. Het procentuele aandeel van de gezamenlijke filmverhuurkantoren in de totale Nederlandse bioscoopomzet is ten opzichte van 1976 toege nomen. Deze stijging vloeit voornamelijk voort uit de zeer succesvolle resultaten van een aan tal films, die tegen hogere filmhuurpercentages werden verhuurd. Het aantal in ons land uitgebrachte hoofdfilms is in 1977 met 30 ten opzichte van 1976.toege nomen. Daarbij vallen de opmerkelijke stijging ten aanzien van films uit de Verenigde Staten van Noord-Amerika en een daling van de import uit Italië te constateren. Overigens is het aantal films niet alleen bepalend voor de marktpositie van een land. De gemiddelde film krijgt een veel omvangrijker roulement in de bioscopen dan vroeger het geval was. Voor succesvolle films gaat dit in versterkte mate op, met name als- gevolg van de intensievere distributie door middel van een ruime hoeveelheid kopieën.

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 3