Het arrest van de Hoge Raad moet mede worden gezien in het licht van het rapport van de" Commissie-Melai. Er is echter wel een belangrijk verschil. De commissie ging ervan uit, dat ten aanzien van films die door de Jeugdfilmkeuring niet geschikt worden bevon den voor jeugdigen, van een onverhoedse confrontatie van volswassenen geen sprake kan zijn. Volgens de commissie kon een volwas sen burger dan worden geacht voldoende te zijn gewaarschuwd voor het bijzondere karak ter van zulk een film. De Hoge Raad achtte het in het kader van de huidige Strafwet noodzake lijk, dat het publiek wordt gewaarschuwd. Het is van belang, dat de Hoge Raad een bordje met een aanduiding als harde porno", zoals was gebruikt in het geval waarop het proefproces betrekking had, als voldoende waarschuwing aanmerkt. De afloop van het proefproces moet als een groot succes voor de organisatie en het film- en bioscoopbedrijf in ons land worden be schouwd, alsmede uiteraard voor onze raadslie den. Het is vooral van grote betekenis, dat met de uitspraak van de Hoge Raad een einde is gekomen aan een situatie van rechtsonzeker heid en rechtsonbillijkheid, die was ontstaan als uitvloeisel van het optreden van de Procureurs- Generaal bij de gerechtshoven einde 1976. Het Hoofdbestuur heeft naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad per circulaire van 1 december de leden nadere aanwijzingen gege ven ten aanzien van de te volgen gedragslijn bij de eventuele vertoning van films die als porno grafisch zijn aan te merken. 16 De Mantel der Liefde Doodzonde

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 15