zaak gesproken, hetgeen er tenslotte toe leidde dat tegen het einde van het jaar een enquête onder de leden is inge steld, teneinde hun belangstelling voor dit nieuwe medium te peilen. Op 31 december waren hieromtrent nog niet vol doende gegevens voorhanden. Hetzelfde gebeurde met de jaarlijkse omzet-enquête waarop dit jaar door velen bijzonder traag werd gereageerd' zodat de gegevens over 1977 pas begin 1979 bekend ge maakt konden worden. Van de Rijksvoorlichtingsdienst werd in het laatste kwartaal van het verslagjaar het reeds lang verwachte opdracht contract voor subsidiefilms, het zogeheten A-contract, ont vangen. Gelet op de gecompliceerdheid van deze materie werd een kleine werkcommissie samengesteld teneinde over de inhoud van het contract advies aan het bestuur uit te brengen. Deze commissie liet al na enige weken aan het bestuur weten dat zij de inhoud van het contract op een aantal punten principieel onaanvaardbaar achtte, onder andere omdat daarin sprake is van een geheel ongerecht vaardigde bescherming van de positie van de regisseur Zij adviseerde het bestuur dan ook dit ontwerp als geheel van de hand te wijzen, welk advies door het bestuur werd overgenomen. Enige tijd later bereikte ons het bericht dat ook door de NBF en door de Raad van de Kunst ten aanzien van dit ontwerp-contract een negatief standpunt was inqe- nomen. Te verwachten valt dat in 1979 nader over deze materiezal worden gesproken. In de loop van het jaar liepen er verscheidene geruchten dat de Cinetone Studio's zouden worden opqeheven het geen er begin 1978 toe leidde dat een aantal producen ten de hoofden bij elkaar staken teneinde te bezien of onder de naam Studio Centrum Holland een nieuw studio-com plex tot stand gebracht zou kunnen worden. Deze plannen zijn blijkbaar niet haalbaar gebleken, want er werd daarvan later weinig meer vernomen. Wel ontstond een nieuw gerucht, namelijk dat er plannen zouden zijn om te komen tot een zeer nauwe samenwerking tussen Cinecentrum enerzijds en de Cinetone Studio's anderzijds. Het bestuur stelde naar deze zaken een onderzoek in en toen daarbij bleek dat er inderdaad plannen in die richting waren heeft het er bij het Hoofdbestuur krachtig op aangedrongen van het verdere verloop van zaken op de hoogte te worden gehouden, voordat er onherroepelijke beslissingen zouden worden genomen. Het Hoofdbestuur verstrekte voor deze zaken de nodige toezeggingen. Tegen het einde van het jaar waren er geen verdere ontwikkelingen te melden het geen een van de redenen is geweest dat de elders in dit verslag genoemde najaars ledenvergadering qeen door gang heeftgevonden. a MANIFESTATIES Er is in 1978 op bestuursniveau wel sprake geweest van het houden van onderlinge bijeenkomsten, maar gelet op de onzekerheid ten aanzien van de positie van de hoofdfilm producenten, werd van het bijeenroepen van dusdaniqe bijeenkomsten voorlopig afgezien. In mei van het verslagjaar werd opnieuw van Bondswege in samenwerking met de Rijksvoorlichtingsdienst met de bekende fraaie stand deelgenomen aan de Internationale hlmmarkt m Cannes, alwaar de nodige relaties werden gelegd respectievelijk bestaande relaties werden verste vigd met het doel de verkoop van Nederlandse films te stimuleren. In hoeverre er bij dit soort manifestaties sprake is van directe resultaten valt uiterst moeilijk te zeggen maar gezien de belangstelling voor het Nederlandse materiaal respectievelijk de Nederlandse presentatie in Cannes waren alle betrokkenen het erover eens dat men met deze wijze van export-bevordering op de goede weg is. De manifestatie Opdrachtfilm 1978 vond dit jaar plaats op 22 augustus en wel in het Haagsche Congresgebouw Deze manifestatie wordt jaarlijks georganiseerd door de Stichtino Audiovisuele Manifestaties (SAM) die bij wijze van expert ment het evenement ditmaal naar de Randstad had verleqd omdat er bij voorgaande manifestaties in Eindhoven respec tievelijk s-Hertogenbosch een zekere stabilisatie van het bezoek was geconstateerd, hetgeen mogelijk te wijten zou zijn aan de niet centrale ligging van de plaats van handelinq t f Jnn6n 'Liat °0k in Den Haa9 het bezoek beperkt bleef tot 200 a 250 personen, zodat de locatie kennelijk qeen belemmering is en overwogen zou kunnen worden het komende jaar terug te gaan naar 's-Hertogenbosch alwaar zeergeschikte faciliteiten aanwezig zijn. Er werden in Den Haag ruim 30 films vertoond, waarbij de Prix d Amsterdam ging naar de film „Sometimes a little v3enPPhffnPr°pdUHKerd d°^r Carillon Producers in opdracht van Philips Eindhoven. De SAM-prijs, die wordt uitgereikt in de categorieën van films bestemd voor een gespeciali seerd publiek, viel ten deel aan de film „P.D." geprodu ceerd door Ruurd Fenenga Productions in opdracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken Uit de beschikbare films is, zoals te doen gebruikelijk een keuze gemaakt voor het Internationale Industriële Festival dat dit jaar van 25 tot 29 september in Wenen is gehouden' opgenomen h& Bondsiaarverslag SOCIALE AANGELEGENHEDEN De CAO-onderhandelingen voor de filmlaboratoria namen dit jaar weer veel tijd in beslag voor de nieuw gevormde Sociale Commissie, waarin als leden werkgevers zittinq hadden de heren Mr. H. C. Bitter, C. Treffers, J. C Eekhout enA. H.A. de Groot. Dit leidde ertoe dat pas in mei aan de betrokken leden bekend gemaakt kon worden dat de CAO was verlengd en dat een aantal verbeteringen van primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden tot stand waren gekomen. Voor nadere details moge op deze plaats worden verwezen naar het desbetreffende hoofdstuk van het Bondsjaarverslag. Sociaal overleg op het terrein van het filmproduktiebedrijf is in 1978 merkwaardigerwijze niet tot stand gekomen. In 1977 werd zowel door het bestuur als door de ledenvergaderinq een CAO voor het filmproduktiebedrijf voorlopig van de hand gewezen en werd besloten te streven naar de totstand koming van het sociaal overleg orgaan, waarin, ter even tuele voorbereiding van een latere CAO, alle gewenste sociale aspecten van het bedrijf aan de orde zouden kunnen komen. De betrokken werknemersorganisatie heeft op onze voor stellen, die in 1977 schriftelijk aanhangig werden gemaakt nimmergereageerd. 50

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 49