ticB33 03 Jaarverslag 2004 Bezoek ANF-filmtheaters naar 2 miljoen De Nederlandse Filmhuizen, tot 1 januari '05 georganiseerd in de Associatie van Nederlandse Filmtheaters (ANF) hebben in 2004 voor het eerst de voor hen magische grens van 2 miljoen bezoeken doorbroken. In de 17 grootste filmtheaters steeg het bezoek in 2004 met 5, 9% van 1.256.324 naar 1.331.549 bezoeken. Ook in de kleinere gemeenten zit de groei in het bezoek aan de filmtheaters er nu duidelijk in. De (14) middelgrote en (69) kleinste filmtheaters realiseerden gezamenlijk ruim 750.000 bezoeken over 2004 (incl. schoolvoorstellin gen en bijzondere activiteiten). De grens van 1 miljoen bezoeken werd in 1998 voor het eerst overschreden. In twee decennia is daarmee het publieksbereik van wat eens de alternatieve filmvertoners heette van 200.000 naar meer dan 2 miljoen bezoeken per jaar gestegen. Bijzondere en gesubsidieerde taakstelling De bijzondere en gesubsidieerde taakstelling maakt nog steeds de kern uit van het aan bod in deze (nu) NVB-filmtheaters. Naast specials, retrospectieven, thema-pro gramma's en educatieve activiteiten blijft er vooral aandacht voor het aanbod van de al dan niet door het rijk of Europa gesubsidi eerde distributeurs. In de praktijk wordt het aanbod in de film theaters in toenemende mate gecombineerd met ander lokaal als passend beschouwd main-stream en arthouse-aanbod. De filmtheaters verwachten de extra inkom sten ook in 2005 goed te kunnen benutten voor bijzondere activiteiten en om de regu liere bezuinigingen op te vangen. Steun van rijk, provincies en gemeenten blijft nood zakelijk om accommodaties, exploitaties maar vooral bijzonder filmaanbod op peil te houden. De filmhuizen die nog steeds met veel vrijwilligers moeten werken zullen ook de komende jaren het succes goed kunnen gebruiken. Nieuwe filmtheaters De aanhoudende groei laat zich verklaren uit drie factoren: 2004 kende opnieuw een goed filmaanbod voor de artcinema, er kwamen opnieuw betere en grotere accommodaties bij en veel (ook nieuw) filmpubliek kiest voor de formule van de filmtheaters. Nieuwe en vernieuwde ANF-filmtheaterinitiatieven zijn in 2004 van start gegaan in o.a. Lelystad, Maastricht (6 doeken), Den Bosch (3 doeken) en Almere (4 doeken). Het nieuwe Cinescope in Almere is na Images Groningen het tweede publiek/ private filmtheater en na LUX-Nijmegen (9 doeken), Filmhuis Den Haag (5 doeken) en Lantaren/Venster Rotterdam (5 doeken) het grootste van arthouse van Nederland met ruim 450 stoelen. Plannen voor nieuwe film theaters liggen klaar in o.a. Zaandam (2 zalen) Eindhoven (6 zalen) Arnhem (5 zalen), Utrecht (8 zalen), Alkmaar (2 zalen) en Middelburg (2 zalen). Filmtitels die in 2004 zeer goed werden ontvangen waren o.a. Farhrenheit 9/11, Goodbye Lenin, La Meglio Gioventu, The story of the weeping Camel, The Motorcycle Diaries, Der Untergang en Simon. Daarnaast scoorden de ANF-filmtheaters ook in 2004 weer sterk met lokale samenwerkingsprojec ten, specials, regionale festivals, cursussen, international www.ticket-international.com Your professional ticketing concession partner 24 NVB NVF

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 5