03 kon uiteindelijk worden besloten tot een verantwoorde investering. De opdracht tot bouwen van het web-based systeem werd gegund aan ADG, die het omdoopte tot MaccsBox (Movie accounting- system Box). Bij de bioscoopexploitanten en filmtheaters werd een enquête uitgevoerd om te achter halen met welke kassasystemen het meeste wordt gewerkt. Omdat een automatische inter face tussen kassasysteem en MaccsBox opti maal is, besloot de NVB om op kosten van de vereniging een aantal leveranciers een inter face te laten maken, die kosteloos aan de gebruikers ter beschikking zal worden gesteld. Opzet was om het systeem op 1 januari 2006 in de lucht te krijgen. Zoals niet ongebruike lijk in dit soort trajecten bleek de doorloop tijd langer dan gehoopt, waardoor oplevering begin 2006 niet kon worden gerealiseerd. Duidelijk mag echter zijn dat een goed wer kend systeem verre wordt geprefereerd boven een snel opgeleverd systeem met bugs. Digitaal Gedurende het gehele jaar was digital cinema een 'hot-topic'. Hoewel de vele vragen en onduidelijkheden over digitale projectie nog steeds niet afdoende konden worden beant woord en er ook nog niets met zekerheid valt te zeggen over wanneer en hoe een groot schalige introductie zal plaatsvinden, deden een aantal bioscopen de eerste voorzichtige schreden op het digitale pad. In Almere, Amersfoort, Arnhem, Ede, Eindhoven, Enschede, Heerhugowaard, Hoogezand en Leeuwarden werden 2K digitale projectoren geplaatst. Hoewel de NVB eerder had geadviseerd om voorlopig nog niets te doen in afwachting van verdere ontwikkelin gen, bijvoorbeeld over de financiering van de plaatsing van deze kostbare projectiesyste men, kozen enkele leden er toch voor om bij wijze van proef naast hun 35mm projector een digitale projector te plaatsen. In tegen stelling tot toezeggingen van leveranciers en soms ook van filmdistributeurs, over de beschikbaarheid van digitale kopieën, bleek er nauwelijks voldoende materiaal voorhanden om met enige continuïteit digitaal te kunnen vertonen. De reacties van exploitanten liepen overigens uiteen. Waren deze in het ene geval positief omdat het publiek enthousiast was over de kwaliteit van de projectie, in het andere geval bleek digitale projectie te weinig onderscheidend om extra publiek te trekken. Een aantal NVB-arthouses en filmtheaters par ticipeerde in het met Europese en nationale gelden (Filmfonds) ontwikkelde Cinemanet Een 35-tal vertoners die zich aanvankelijk pro fileerden als DocuZone, had de beschikking over gelijkwaardige projectie-technologie (1,5 - 1,8 K). Het netwerk wordt tot nu toe met name benut voor de vertoning van documen taires (distributeur Delicatessen). Een groeiend aantal NVB-leden (bioscopen en filmtheaters) heeft daarnaast reeds langer, soms in meerdere zalen, de beschikking over eenvoudige digitale projectoren 1 k) in combinatie met DVD/VHS en/of Betacam- technologie,. Deze worden met name ingezet t.b.v. voorprogramma's. Overigens zal naar verwachting de toekomsti ge digitale standaard 4K worden, zodat noch de 1,2K machines die in 2004 in filmtheaters zijn geplaatst, noch de 2K machines in bios copen, representatief zijn voor wat komen gaat. nternational www.ticket-international.com Your professional ticketing concession partner NVB NVF 23

Jaarverslagen | 2006 | | pagina 26