gemaakt. Er bestaan veel vereenigingen van smal- film-vervaardigers, bestuurders van vereenigin gen, patronaten, comité's etc, die van de groote nationale plechtigheden opnamen willen maken. Dat dit door het optreden van den Nederland- schen Bioscoop-Bond onmogelijk wordt gemaakt, acht het blad in het overig gedeelte van zijn be toog uit den booze. Met het „Nieuw Weekblad voor de Cinemato grafie", hetwelk ,,De Morgen" uitvoerig en terecht van repliek diende, zijn we het eens, dat moeilijk valt aan te nemen, dat dit geschrijf afkomstig is van een bonafide journalist. Hoe is immers de situatie bij groote gebeurtenis sen als deze? De autoriteiten verstaan zich vanzelfsprekend met de organisaties, die voor een bepaald onder deel de moeilijke taak, welke op hen rust, kunnen verlichten. Zoo wordt bijvoorbeeld ten opzichte van de reportage ten behoeve van de pers de be middeling ingeroepen van de journalistenorgani saties. Ditzelfde geldt voor de fotopers. Nu is in de laatste jaren in steeds sterkere mate het film verslag naar voren gekomen en het is begrijpelijk. dat ook te dezen aanzien regelend moet worden opgetreden. Met betrekking tot deze aangelegen heid is de regeling echter juist het moeilijkst, om dat daarmede gepaard gaat het gebruik van een omvangrijke apparatuur en het valt te begrijpen, dat de autoriteiten in dit opzicht juist zooveel mo gelijk willen waken voor overdaad. Het is dan ook niet duidelijk, waarom ,,De Morgen" zoo'n gewel dig misbaar maakt. Heeft dit blad er ooit aan ge dacht, aldus het .Nieuw Weekblad", om er drukte over te maken, dat niet" elke fotograaf op een afgezet terrein werd toegelaten, omdat hij toch ook wel graag wilde fotografeeren? Sterker nog, heeft men er ooit drukte over gemaakt, dat geen perskaart werd verstrekt aan iemand, die het in zijn hoofd krijgt om op eigen gelegenheid, of om in den stijl van ,,De Morgen" te blijven voor de leden van zijn vereeniging een verslag te maken? Maar wanneer er eenmaal ondernemingen zijn, zoo goed als kranten of geïllustreerde bladen, die een zoo geperfectionneerd mogelijk verslag in beeld willen brengen, waarnaar duizenden en nog eens duizenden komen zien, dan ligt het voor de hand, dat men de plaatsen, die er zijn, in de eerste plaats disponibel stelt voor deze ondernemingen en dat men de door autoriteiten beschikbaar ge stelde ruimten of afgezette terreinen niet kan laten innemen door alle mogelijke liefhebbers op het ge bied van filmopnamen. Het poovere resultaat van de smalfilmerij zegt meer dan genoeg. Het zegt in ieder geval, dat men, wanneer het er op aan komt, moet kunnen rekenen op een goed georganiseerd, goed geor dend en goed geoutilleerd bedrijf. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat het Neder- landsche film- en bioscoopbedrijf «bij de jongste historische gebeurtenissen zoo'n voorname rol heeft mogen en kunnen spelen. Aan het film- en bioscoopbedrijf immers is het voorrecht te beurt gevallen, dat het de plechtigheden tot in de ver- hevenste momenten toe in al haar volheid en grootschheid tot de massa heeft mogen brengen. Honderdduizenden zijn door geheel het land ge durende de laatste dagen naar de bioscoop ge trokken, zoodat als het ware heel het volk getuige heeft kunnen zijn van de gelukkigste oogenblikken zijner beminde en populaire Kroonprinses. De beteekenis van de film is nooit sprekender gedemonstreerd dan thans en het kan niet uitblij ven, dat zeer velen, die wellicht nimmer in een bioscoop zijn geweest, in deze dagen nader tot de film zijn gebracht. Laten wij van harte hopen, dat de groote be langstelling, waarin ons bedrijf zich mocht ver heugen, een mooie belofte inhoudt voor de naaste toekomst. COMMISSIE NIEUWE ZAKEN De Derde Kamer der Commissie N.Z. heeft in haar zitting van Maandag, 14 December 1936 be sloten afwijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Cineac te Amsterdam, om vergunning tot vestiging van een journaaltheater in het pand Vischmarkt 18 te Groningen. De Tweede Kamer der Commissie N.Z. heeft in haar zitting van Woensdag, 30 December 1936 besloten den heer P. F. Standaert te Terneuzen vergunning te verleenen tot het vestigen van een permanente bioscoop in het Concertgebouw aan de Arsenaalstraat aldaar. Tevens heeft deze Kamer in haar zitting van Woensdag, 30 December aan den heer J. Eykel- berg te Maasbracht vergunning verleend tot vesti ging van een permanente bioscoop in een nieuw te bouwen zaal aan den Molenweg aldaar.

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 5