UTRECHTS JEUGD NAAR DE BIOSCOOP Het besluit van den Utrechtschen gemeenteraad om te verbieden, dat kinderen beneden veertien jaar tot de bioscopen te Utrecht worden toege laten, heeft reeds heel wat stof doen opwaaien en voor het bioscoopbedrijf ter plaatse en de stede lijke bevolking onverwachte consequenties gehad. Teneinde het dwaze en onredelijke van het Utrechtsche raadsbesluit aan te toonen, heeft de Nederlandsche Bioscoop-Bond maatregelen geno men, welke ten doel hadden te bereiken, dat het gemeentelijk jeugdverbod algeheel zou worden toegepast en het derhalve onmogelijk zou worden gemaakt, dat zulks geheel in overeenstemming met dit verbod te Utrecht voortaan nog bio scoopvoorstellingen door kinderen zouden kunnen worden bijgewoond. Hierdoor bleven de kinderen te Utrecht niet alleen verstoken van ieder onschuldig filmgenot, zij het in onderhoudenden, dan wel in opvoeden- den zin, doch een van de onverwachte gevolgen van het gemeentelijk verbod was ook, dat de kin deren niet in de gelegenheid waren om door mid del van de film deel te nemen aan de nationale feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk Paar. Helaas had de Utrechtsche kwestie ook ten gevolge, dat de Bond nolens volens het odium op zich laadde verschillende vereenigingen, als Oranje Comité's, de N.C.R.V. etc, die voorstellingen wil den geven met films betrekking hebbende op het Koninklijk Huis, tegen te werken. In werkelijkheid was niets minder waar. De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft de scheeve situatie, welke als gevolg van de kwestie was ontstaan, steeds hoogst onaangenaam ge vonden. Meer nog dan dit laatste heeft het het Hoofd bestuur ten zeerste gegriefd, dat het gemeentelijk jeugdverbod aan den Bond een houding opdrong, welke deze, en wij denken daarbij aan hetgeen zich bij de plaats gehad hebbende nationale feeste lijkheden heeft voorgedaan, geenszins gaarne aannam. Op 7 Januari heeft het Utrechtsche gemeente bestuur doen zien, hoe het inderdaad niet moet. De Utrechtsche bioscoopdirecteuren hebben daarom in overleg met het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond besloten ter ge legenheid van den 28en verjaardag onzer Kroon- prinses te demonstreeren, hoe het met eenigen goeden wil niet alleen moet, maar ook kan. In dit verband zij allereerst opgemerkt, dat zich de gelukkige omstandigheid voordeed, dat de Cen trale Commissie voor de Keuring van Films eeni gen tijd geleden gebruik heeft gemaakt van haar bevoegdheid om films, zooals b.v. de Verlovings- en Huwelijksfilms, in te deelen tot de klasse der films, bedoeld in art. 1, 2e lid der Bioscoopwet, waardoor deze onafhankelijk worden gemaakt van eventueele gemeentelijke verbodsbepalingen. Aangezien de betreffende journaals en Oranje- films door de Rijkskeuring voor alle leeftijden zijn goedgekeurd, vallen deze als gevolg van de beslis sing der Centrale Commissie onder de categorie cultureele en wetenschappelijke films. Hierdoor kwamen de Utrechtsche bioscoopdirecteuren in de gelegenheid, dat zij voor de vertooning van de onderhavige films aan de jeugd geen ontheffing behoefden te vragen van het gemeentelijk verbod. En om nu te bewijzen, hoezeer zij dit verbod niet alleen, maar ook de min of meer vervelende ge volgen, die eruit voortkomen, verfoeien, hebben zij aanstonds de hun geboden gelegenheid aangegre pen om alsnog de films, op de nationale feesten betrekking hebbende, in alle Utrechtsche biosco pen te vertoonen. Als datum, waarop deze vertooning zal plaats vinden, hebben zij den 30en April gekozen, n.1. den verjaardag van onze Kroonprinses. Op dezen dag zullen van des ochtends 11 tot des middags 5 uur voorstellingen worden georga niseerd, die derhalve voor alle kinderen toegankelijk zijn en gedurende welke de toegangsprijzen op een zeer gering bedrag zijn vastgesteld. Deze geste van de Utrechtsche bioscoopdirec teuren is dus een duidelijke en waardige demon stratie tegen het te Utrecht bestaande jeugdverbod. Teneinde deze demonstratie een zoo zuiver mo gelijk karakter te geven, en er bovendien door aan te toonen, hoe ook de Utrechtsche bioscoopdirec teuren op 7 Januari niets liever hadden gewild dan Utrechts jeugd te doen deelen in de nationale feesten, hebben zij voor deze gelegenheid ieder winstoogmerk uitgeschakeld. De totale recette van alle voorstellingen zal, zonder aftrek van exploi tatie- en reclamekosten, ter beschikking worden gesteld van een neutrale weldadigheidsinstelling welker naam in Utrecht een goeden klank heeft, n.1. de Utrechtsche Gezondheidskolonie te Bosch en Duin. Wij vernamen thans reeds, dat Utrechts' be volking de geste van de Utrechtsche bioscoop directeuren op hoogen prijs stelt en met genoegen maken wij melding van de sympathieke woorden, welke het Utrechtsch Nieuwsblad aan een en ander wijdt. Het Utrechtsch Nieuwsblad richt zich n.1. in zijn nummer van 8 April in een speciaal carré als volgt tot de Utrechtsche bioscopen. Op 30 April a.s., wanneer heel Nederland den verjaardag van onze Prinses viert, gaat gij onze burgerij gelegenheid geven om de films, op het leven van onze Prinses en op Haar huwelijk met Prins Bernhard betrekking hebbend, te zien voor een kleinigheid, en al die kleinigheden die op-

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 5