C. MENSÉ f Op Zaterdag 22 Mei is plotseling overleden de heer J. C. Mensé, in leven directeur van het Asto- ria-Theater te Dordrecht. Een hartverlamming maakte een einde aan dit nog jeugdige en werk zame leven. Bij allen, die den heer Mensé van nabij kenden, heeft dit onverwachte heengaan diepe treurnis verwekt. De overledene beschikte immers over vele relaties in ons bedrijf, hij genoot er een goe den naam en zoowel zijn rechtschapenheid als de energie, waarmede hij zich door de moeilijkheden wist heen te slaan en zich een vooraanstaande positie wist te veroveren, deden hem de sympathie verwerven van allen, die met hem van doen hadden. Het Hoofdbestuur heeft jegens zijn echtgenoote en dochter uiting gegeven van zijn deelneming. Bij de begrafenis, welke op Dinsdag 25 Mei j.1. onder veel belangstelling plaats had, was het vertegen woordigd door den heer J. van Bommel, voorzitter van de Afdeeling het Westen van den Bond. J. W. DIRIX f Te Beek in Limburg werd door den dood van ons gescheiden de heer J. W. Dirix, exploitant van de Hollandia Bioscoop aldaar. De heer Dirix bereikte den leeftijd van 51 jaar. Uiteraard was de heer Dirix hoofdzakelijk be kend bij de zuidelijke collega's. De vele blijken van deelneming uit hun midden vormden wel het beste bewijs voor de achting, welke men den heer Dirix toedroeg. Onder veel belangstelling had Maandag 24 Mei de plechtige lijkdienst plaats in de kerk van Sint Martinus te Beek, waarna begrafenis volgde op het kerkhof aldaar. GEEN BELASTINGBEGUNSTIGING VOOR JOURNAALFILMS Met ingang van 1 April 1937 heeft de Centrale Commissie voor de Filmkeuring te 's-Gravenhage de z.g. filmjournaals, zoowel binnenlandsche als buitenlandsche, aangemerkt als films, vallende onder het tweede lid, sub 2° van art. 1 der Bio scoopwet. Dit zijn films, welke betrekking hebben op onderwerpen van wetenschap, nijverheid, land bouw en handel. Dit nieuwe standpunt van de Centrale Commis sie brengt voor de onmiddellijk daarbij betrokke nen met zich, dat het keuringsrecht voor de jour naals van 3l/2 cent tot 1 cent per meter wordt verlaagd. Voor de gemeenten Amsterdam en Rotterdam had het echter tengevolge, dat voorstellingen van uitsluitend filmjournaals, of van filmjournaals, aangevuld met enkele instructieve filmpjes, zijn komen te vallen onder de toepassing van het arti kel in de Verordening op de heffing van de be- lasting op vermakelijkheden, volgens hetwelk de belasting voor films, als bedoeld in art. 1, tweede lid, sub 2° der Bioscoopwet, in de practijk van 20 c/c op 5 van den toegangsprijs wordt terug gebracht, teneinde de vertooning van films van paedagogischen en instructievén aard te bevor deren. Om verschillende redenen kon hierin door de Colleges van B. en W. van de betreffende ge meenten niet worden berust. Bij de invoering van het bewuste artikel in 1930 is het zeker niet de bedoeling geweest, aldus schrijven B. en W. van Amsterdam dd. 22 Mei 1937 aan den Raad, een belastingvermindering van 20 op 5 te verbinden. In de tweede plaats zou het aanvaarden van den nieuw geschapen toestand van niet gewensch- ten invloed kunnen zijn op concurrentieverhou dingen tusschen Amsterdamsche bioscoopbedrij ven. En in de derde plaats zou hiermede een be langrijk verlies aan belastingopbrengst voor de gemeente gepaard gaan, dat met de vertooning van filmjournaals naar hun meening niet verant woord zou zijn. Zij stellen derhalve voor, het be treffende artikel der verordening in dier voege te wijzigen, dat de vertooning van filmjournaals van de belastingbegunstiging van dat artikel wordt uitgesloten. De daartoe strekkende redactie is ge kozen in overleg met de Centrale Commissie voor de Filmkeuring. In gelijken zin hebben ook B. en W. van Rot terdam een voorstel aan den Raad gedaan. WIJZIGINGEN NAAM- EN ADRESLIJST Pag. 15 Boskoop: Correspondentie-adres N.V. Alphia Film gewijzigd in: Prins Hendrik straat 17. Pag. 16 Brielle: idem. Pag. 43 Haarlem: Privé adres van den heer C. v. d. Wilden (Dir. Polygoon) is: Bijweg laan 27 te Bennebroek. Tel. 390. Pag. 28 Rotterdam: Correspondentie-adres van het Capitol en het City Theater is ge wijzigd in: Groenendaal 107, Rotterdam. Pag. 33 Vlissingen: Correspondentie-adres Al- hambra Theater is gewijzigd in: Groote Markt 38 te Goes. Pag. 51 Delft: „Reclamebureau" wijzigen in: Bu reau voor Bioscoopreclame.^ Pag. 52 Den Haag: Achter „Harpo" toe te voe gen: N.V. Het tusschen vermelde: „Internatio nale Cinema Reclame Onderneming 8

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 10