REGLEMENTAIRE BEPALINGEN EN USANCES BEHOOREN TE WORDEN GERESPECTEERD Het dagblad „De Telegraaf" heeft onlangs op opvallende wijze een bericht gepubliceerd, waarin o.m. werd medegedeeld, dat de Metro Goldwyn- Mayer Film Mij. N.V. aan den architect Merkel- bach den bouw had opgedragen van een nieuw, groot en zeer modern ingericht bioscooptheater in Amsterdam en dat de Nederlandsche Bioscoop- Bond voor het oprichten van dit theater sanctie zou hebben verleend. Het Hoofdbestuur heeft in een schrijven aan de hoofdredactie van ,,De Telegraaf" zijn misnoe gen over de plaatsing van dit bericht te kennen gegeven, aangezien daarin mededeeling werd ge daan van een beslissing van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, waarvan geen sprake is geweest. Het Hoofdbestuur heeft bij deze gelegenheid tevens de verwachting uitgesproken, dat men zich overeenkomstig goed gebruik van de juistheid van berichten als het onderhavige vergewist, alvorens tot publicatie over te gaan. In plaats van haar vergissing ruiterlijk te erken nen, heeft ,,De Telegraaf" eerst eenige dagen later een weinig zeggend berichtje geplaatst, zulks als gevolg van onze mededeeling. Het Hoofdbestuur hecht er in de onderhavige omstandigheden aan, mede te deelen, dat het met betrekking tot de plannen van de Metro, waar omtrent herhaaldelijk geruchten de ronde doen. diligent is. Het heeft aan het lid van den Bond, de N.V. Metro Goldwyn-Mayer Film Mij. te Amsterdam, zoowel als aan het Amerikaansche Metro Gold wyn-Mayer Concern te New York, dat tot nu toe in de gelegenheid is geweest, in Nederland een afzetgebied voor zijn films te vinden, instantelijk gevraagd of zij zich willen gedragen naar de usan ces van het Nederlandsche film- en bioscoop bedrijf en naar de reglementaire bepalingen van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, en of zij dientengevolge, indien werkelijk zou worden over gegaan tot uitvoering van plannen om een bio scooptheater in Amsterdam te doen bouwen, aan het Hoofdbestuur toestemming zullen vragen om een dergelijk nieuw bioscooptheater aldaar te mo gen (doen) exploiteeren. Op deze vraag ontving het Hoofdbestuur uit Amerika via Parijs ontwijkende antwoorden, ter wijl het lid van den Bond, de N.V. Metro Gold wyn-Mayer Film Mij. te Amsterdam, dat aan vankelijk aan het Hoofdbestuur berichtte, dat bij haar eenigerlei plan om in Amsterdam een bio scooptheater te bouwen, niet bestond, thans het antwoord op de vraag van het Hoofdbestuur schuldig is gebleven. Het spreekt vanzelf, dat het Hoofdbestuur met deze houding van een der leden van den Bond, in dit geval de N.V. Metro Goldwyn-Mayer Film Mij., geen genoegen kan nemen. Overigens kan de Nederlandsche Bioscoop- Bond niet tolereeren, dat een buitenlandsche onderneming, welke in Nederland op het gebied van het film- en bioscoopbedrijf zaken doet, en aan de organisatie van dit bedrijf groote profijten te danken heeft, zich niet gedraagt in overeen stemming met de usances van dit bedrijf en met de reglementaire bepalingen van den Bond. Het zal van de verdere gedragingen van het Metro-Goldwyn-Concern afhangen of de bestaan de relaties met den Bond en zijn leden kunnen worden bestendigd. Met het oog hierop is het noodzakelijk, dat bij het sluiten van filmcontracten er op gelet wordt, dat geen andere, dan de bestaande usantieele be palingen daarin worden opgenomen, daar later elk beroep op zulke „buitengewone" bepalingen van de hand gewezen zal moeten worden. STATISTISCHE GEGEVENS Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft besloten eenige gegevens te verzamelen omtrent de bioscopen in Nederland en deze in eenige samenvattende staten en tabellen te publiceeren. Dezer dagen is aan alle leden van den Neder landschen Bioscoop-Bond door voornoemd bureau een schrijven verzonden met een tweetal exempla ren van een formulier, hetwelk in overleg met den Nederlandschen Bioscoop-Bond werd vastgesteld. Een van deze exemplaren moet na den toestand op 1 Januari 1937 nauwkeurig worden ingevuld en daarna in de ingesloten portvrije enveloppe aan het Centraal Bureau worden teruggezonden. Zoowel voor genoemd Bureau als voor den Ne derlandschen Bioscoop-Bond is het van groot be lang over de gevraagde gegevens te beschikken, vandaar dat de verzameling daarvan geschiedt in overleg en met medewerking van het Hoofdbe stuur. Het is op dezen grond, dat we met nadruk aan de leden adviseeren de toegezonden formu lieren getrouwelijk in te vullen en aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek terug te zenden.

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 7