OFFICIEEL ORGAAN VAN DEN NEDERLANDSCHEN BI O SCOO P - BON D VIJFTIEN JAAR BEDRIJFSAFDEELING FILMVERHUURDERS Op 11 December a.s. viert de bedrijfsafdeeling Filmverhuurders van den Nederlandschen Bio scoop-Bond haar 15-jarig bestaan. De beteekenis hiervan kan moeilijk worden ge houden binnen de grenzen dezer afdeeling; zij strekt zich uit tot geheel de organisatie van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. Toen in 1922 de filmverhuurders, in dat jaar lid geworden van den Bond, een bedrijfsafdeeling for meerden, werd, al was de ordening in die dagen dan ook nog niet tot een parool gemaakt, ontegen zeglijk de eerste steen gelegd voor de ordenings- gedachte, waarop het film- en bioscoopbedrijf in Nederland is opgetrokken. Van het oogenblik af, dat leveranciers en afne mers in één organisatie waren vereenigd, heeft het film- en bioscoopbedrijf een groote kracht kunnen ontplooien en een inwendige organisatie kunnen scheppen, waarvan de voordeden ten dienste zijn gekomen niet alleen aan het bedrijf, doch ook aan het niveau van dat bedrijf, aan het niveau van de film in het bijzonder, en derhalve aan het publiek belang. Dat de organisatorische figuur van het film- en bioscoopbedrijf in ons land op deze manier uniek was geworden in de geheele wereld, mag van vol doende bekendheid worden geacht. De voornaamste reden, welke destijds leidde tot het vormen van een Bedrijfsafdeeling van Film verhuurders, lag voor deze ondernemingen in de noodzaak eendrachtig samen te werken, ten einde maatregelen te treffen, weljce veranderingen moes ten brengen in de wijze van betaling der filmhuur. Verschillende filmverhuurkantoren hadden vorde ringen op hun afnemers tot in de tienduizenden, als gevolg waarvan zij te tobben hadden met hun bedrijfskapitaal. Anderzijds was het daardoor onmogelijk gewor den aan de vraag van de exploitanten naar hoo gere kwaliteit te voldoen, aangezien de buiten- landsche verkoopkantoren voor het betere pro duct dusdanig grootere sommen vroegen, dat het een eerste vereischte was een vlotte roulatie te scheppen en een vlotte betaling van den bedongen auteursprijs. In den loop van December 1922 werden de voor bereidende maatregelen getroffen en nog in die zelfde maand kon tot stichting van de afdeeling worden overgegaan. Begin 1923 werden de nieuwe verhuurbepalin- gen ingevoerd en door de invoering van de nor maal-verhuurcontracten de gewenschte uniformi teit in hooge mate bevorderd. Zoo was het begin en eigenlijk gezegd is er sedertdien veel en niets veranderd. De toestanden mogen gewijzigd zijn, het be drijf moge een belangrijke evolutie hebben door gemaakt, het systeem, waarnaar de afdeeling zich heeft gericht is in wezen gebleven wat het was tot voldoening van de verhuurders en zeer zeker ook tot tevredenheid van de leden-exploitanten. Uit het vorenstaande valt reeds op te maken, dat de werkzaamheden dezer afdeeling steeds in hoofdzaak van internen aard zijn geweest. De eenige keer, dat de afdeeling naar buiten is opgetreden, en wel met succes is opgetreden, was na de totstandkoming der tariefwet. De afdeeling heeft toen weten te bereiken, dat bij de berekening 1

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 3