vangrijk particulier bedrijf beweegt, in het werk van de Centrale Commissie nu tien jaar lang een dagelijksche toepassing vindt, welke voor het be drijf nimmer aanleiding is geworden tot klachten van beteekenis. Voorzoover er al grieven waren, moge getuigd worden, dat deze steeds door onder ling overleg konden worden verholpen, hetzij deze grieven van den kant der Commissie kwamen, het zij ze naar voren werden gebracht door de ver tegenwoordigers van het bedrijf. Zoo ooit, dan is hier gedemonstreerd, hoe nut tig het kan zijn, dat de uitvoering van een Wet, welke in haar practische toepassing met de belan gen van het bedrijf ten nauwste verband houdt, in handen is gelegd van particulieren. Dank zij mede de kwaliteiten van den Voorzit ter, den heer Van Staveren, die het heeft weten klaar te spelen een straf ambtelijke sfeer te weren, en niet in het minst door de inschakeling van de Huishoudelijke Commissie, is de Centrale Com missie geworden tot een orgaan, dat zich bij zijn werkzaamheid volkomen heeft aangepast bij het levend, evolueerend organisme, dat het film. en bioscoopbedrijf is. Vooral het film- en bioscoopbderijf staat voort durend onder tempo. Men heeft er rekening te houden met de verlangens van het publiek, waar door ieder oogenblik veranderingen noodzakelijk zijn. Waarbij bovendien gedacht moet worden aan de bezwaren, welke zich uiteraard voordeden bij het keuren van journaals en actualiteitenfilms. Wederkeerig is er steeds begrip aan den dag gelegd voor de moeilijkheden, welke zich voor deden. Aan dit begrip is het te danken, dat eener- zijds de Commissie er in geslaagd is haar werk zoodanig te doen, dat dit voor het bedrijf het minst mogelijke risico en de geringst mogelijke be moeilijking met zich bracht en anderzijds de leden van den Nederlandschen Bioscoop-Bond de Wet stiptelijk zijn nagekomen. We kennen al te zeer de dubia, waaraan de Bioscoopwet mank gaat, doch het wederzijdsch begrijpen heeft hier de goede trouw mogelijk ge maakt, waarmede de afgelegde weg veilig is af gepaald. Zoo is het wel zeer opmerkelijk, dat b.v. in de tien jaren, dat de Centrale Commissie bestaat, nimmer een sanctie behoefde te worden toegepast! Bij deze gelegenheid moge daarom gaarne de verzekering worden gegeven, dat van de zijde van het film- en bioscoopbedrijf voor de wijze, waarop door de Centrale Commissie en in het bijzonder door haren Voorzitter, de taak wordt opgevat, wel ke zij te vervullen heeft, niets dan waardeering bestaat. De herdenking Nadat des morgens in het Restaurant „Den Hout" te 's-Gravenhage de algemeene vergadering had plaatsgevonden, werd het jubileum 's middags in Hotel ,,De Witte Brug" herdacht in een feeste lijke bijeenkomst, waar de leden van de Commissie en tal van autoriteiten en belangstellenden aanwe zig waren. O.m. werd hier het woord gevoerd door den Voorzitter van de Herdenkingscommissie, den heer Mr. Dr. J. A. van Thiel, die den heer Van Sta veren namens de Centrale Commissie een door den kunstschilder Molkenboer vervaardigd portret aan bood. De heer H. Van Boeijen, Minister van Binnen- landsche Zaken, voerde het woord namens de Re geering en deed mededeeling van de benoeming van den heer Van Staveren tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Vice-Voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, de heer C. S. Roem, complimen teerde de Commissie namens den Bond. Spreker herinnerde er daarbij aan, dat men in het film- en bioscoopbedrijf de installatie van de Centrale Com missie weliswaar met belangstelling doch ook met een zekere terughouding heeft tegemoetgezien. In het bijzonder achtte men het van groote beteekenis, wie en hoe de Voorzitter dezer Commissie zou zijn. Spreker aarzelde niet te zeggen, dat er thans na tien jaren alle reden tot dankbaarheid is, zoo wel jegens het werk der Commissie, als jegens den persoon van den Voorzitter. Het was spreker een voorrecht een der eersten te mogen zijn, den Voorzitter met zijn Koninklijke onderscheiding geluk te wenschen. Hij uitte daar bij de hoop, dat de Commissie de leiding van den heer Van Staveren nog lang zal mogen behouden. Als een herinnering aan dezen dag bood spreker- namens den Nederlandschen Bioscoop-Bond een geschenk aan in den vorm van een ameublement voor het bureau der Commissie, aan welk geschenk ook de Bedrijfsafdeeling een blijk van waardeering had willen toevoegen. De heer Van Staveren heeft aan de verschillen de sprekers hartelijk dank gebracht. 11

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 13