192.000 bioscoopbezoekers méér dan het jaar tevo ren en in Rotterdam idem 141.000 méér voor haar rekening genomen. Er is echter nog een factor, welke bij een juiste beoordeeling van de onderhavige gegevens niet buiten beschouwing blijven mag, n.1. de Tsjechi sche crisis, waarvan ook hier te lande vrijwel onmiddellijk na de jubileumfeesten de neerslag werd gevoeld. Uit betrouwbare mededeelingen is ons bekend, dat de bioscopen in deze dagen van groote internationale spanning een gevoelig ver lies aan bezoek en ontvangsten hebben moeten boeken. Dat het eindresultaat van de Septembermaand niettemin zoo buitengewoon gunstig is, is temeer een bewijs, hoe intens de bioscoop van de natio nale feestdagen heeft geprofiteerd. Noteeren we ten slotte, dat in het afgeloopen kwartaal de gemiddelde entreeprijs in Amsterdam achteruit liep, n.1. van 43.9 cent op 41.8 cent, terwijl hij in Rotterdam steeg van 42 cent op 47 cent. NA HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD Recht evenredig aan de sympathie, waarmede het bezoek van den Koning der Belgen aan ons land werd tegemoetgezien, was de hartelijkheid der ontvangst door Vorstenhuis, Regeering, Stads bestuur en Volk. En niet minder is de voldoening, welke na 's Konings vertrek gebleven is. Deze voldoening geldt vanzelfsprekend niet al leen de wijze, waarop de plechtigheden verloopen zijn, maar voornamelijk ook het resultaat, waarvan deze staatsvisite de exponente is, het resultaat van een bedachtzaam diplomatiek verkeer tusschen ons land en de Zuiderburen, ten doel hebbend de we- derzijdsche goede betrekkingen te stabiliseeren en zoo mogelijk te verinnigen, alsmede beider natio naal leven en zelfstandigheidsbeleid tegenover de wereld te bevestigen. Wel ver van ons te vermeien in politieke as pecten, hetzij van nationalen, dan wel van inter nationalen aard hetgeen gelukkig niet op den weg van dit Orgaan ligt -moge deze simpele herinnering als uiting van een overgens gemeen schappelijke gedachte, waaraan ongetwijfeld al len in het film- en bioscoopbedrijf deel hebben, hier op haar plaats zijn. Redenen hiertoe zijn bovendien ruimschoots te vinden in de vriendschappelijke betrekkingen, wel ke de ondernemingen op het gebied van het film en bioscoopbedrijf, zoowel als haar organisaties, in beide landen over en weer onderhouden. Hier bij denken wij met genoegen aan de uitwisseling van films van eigen bodem, bijzonderlijk aan het succes, dat de Nederlandsche film in België mocht behalen. Ten slotte heeft het bezoek van Koning Leo- pold een heel aparte reden tot voldoening gegeven aan het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. De rol welke ons bedrijf langzamerhand bij natio nale gebeurtenissen verkregen heeft, heeft het ook thans naar behooren kunnen vervullen. Weliswaar waren dezen keer meer moeilijk heden dan anders te overwinnen. Bij dergelijke gelegenheden komt men nu eenmaal altijd men- schen tegen, die zich nog steeds geen begrip heb ben kunnen vormen van de taak, welke de film ook bij officieele gebeurtenissen te vervullen heeft; zij hebben bezwaar tegen wat sterker licht, of vin den het wat vreemd, dat een groot aantal opera teurs bijeen staat, of vreezen, dat het cachet ver loren gaat door de aanwezigheid van een film- operateur, en zoo meerHet zijn zoo ongeveer de zwarigheden, waarvan ook de dagblad- en illustratiepers weten mee te praten. Niettemin zijn, dank zij de uiteindelijke tege moetkoming van de betrokken autoriteiten, die voorwaarden verkregen, welke noodig waren ter waarborging van een behoorlijk filmisch resultaat. De omstandigheid, dat de voorbereidingen van de regelingen centraal, n.1. door het Bondsbureau in nauwe samenwerking met de politie, getroffen waren, is hieraan zeker niet vreemd. Tientallen operateurs uit binnen- en buitenland hebben bij alle gelegenheden ongestoord hun werk kunnen verrichten. En de ondernemingen in wier dienst zij stonden, hebben er zorg voor gedragen, dat, hetzij denzelfden avond, hetzij den volgenden dag, de in ons land al te zeldzame gebeurtenissen, waarvan in de meeste gevallen slechts weinigen getuige konden zijn, door iedereen op het witte doek konden worden aanschouwd. Behalve in Nederland, bestond ook in België voor de filmreportage dezer plechtigheden, die trouwens over heel de wereld haar weg heeft ge vonden, groote belangstelling. Er moge hierbij op gewezen worden, dat voor deze speciale gelegenheid de Nederlandsche film fabrieken een groot aantal bestellingen van Bel gische ondernemingen te verwerken hebben gehad. Zoo heeft de film het hare moge bijdragen tot verbetering en verinniging van de verstandhou ding tusschen ons volk en dat van België en den luister van dit staatsbezoek tot eer van den Neder- landschen naam mogen uitdragen over heel de wereld.

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 4