EEN GROOTSCH OFFER VAN HET FILM- EN BIOSCOOPBEDRIJF Het was tijdens de filmbeurs van Maandag, 21 November, dat de heer W. Mullens, directeur van de N.V, Haghe Film te 's-Gravenhage, en Eere- Voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop- Bond, met de van hem bekende spontaniteit naar voren trad om van de aanwezigen de aandacht te vragen, dezen keer niet voor een bedrij f s- of or ganisatorische aangelegenheid, maar voor een zaak van heel andere orde, een zaak van mensche- lijk medevoelen en menschelijk begrijpenn.1. voor den nood en het leed van menschen, van medemenschen, die wegens ras en geloof op wree- de wijze worden vervolgd. Er viel plotseling stilte in dit anders om dezen tijd zoo drukke pied a terre van het film- en bio scoopbedrijf. Diep onder den indruk luisterde men naar het gloedvolle betoog van den heer Mullens, dat met welsprekende bewoordingen het leed en de ellende schetste, waarin vele onzer medemenschen zijn ko men te verkeeren. De heer Mullens riep allen op tot het stellen van een grootsche daad, een daad van menschelijkheid en naastenliefde, bestaande in het brengen van een belangrijk geldelijk offer. En even spontaan als de oproep van den heer Mullens was, was het antwoord, dat hem gege ven werd. Niet minder dan 50 bioscoopexploitan ten en 25 filmverhuurders, waaronder velen, die tot de belangrijkste ondernemers in het Neder- landsche film- en bioscoopbedrijf mogen worden gerekend, verklaarden zich onmiddellijk bereid krachtdadig aan de gevraagde hulpactie mede te werken. Nog denzelfden avond is het Hoofdbestuur bij eengekomen om mede op verzoek van de Besturen der Afdeelingen 's-Gravenhage en Rotterdam, de wijze vast te stellen, waarop het film- en bioscoop bedrijf doeltreffend hulp zou kunnen verleenen, Het Hoofdbestuur was van meening, dat niet kon worden volstaan met een geldinzameling zon der meer, maar dat, aangezien zich hier heel bij zondere nooden voordeden, een geheel aparte ba sis voor steunverleening moest worden gezocht. Deze basis meende het hierin gevonden te hebben, dat aan alle leden-exploitanten zou worden ge vraagd hun volledige ontvangsten van de op Don derdag, 1 December te geven filmvoorstellingen, af te dragen aan het Hoofdbestuur van den Bond, dat op zijn beurt voor doorzending naar de offi- cieele vluchtelingencomité's zou zorg dragen, zulks ter verdeeling overeenkomstig door de Regeering gegeven aanwijzingen. Aan de filmverhuurders zou voorts worden gevraagd hun aandeel in de re cettes van dien Donderdag daartoe eveneens af te staan en wel in dezen vorm, dat bij percentage- films het volledige aandeel over dien Donderdag zou worden afgestaan en bij films tegen vasten prijs een zevende van de filmhuur. Aan de bio scoopreclame-exploitanten en donateurs zou ten slotte worden gevraagd zoo ruim mogelijk giften beschikbaar te stellen. Den volgenden dag ging vanuit het Bondsbureau een circulaire in dezen geest in zee. Het resultaat van deze uitnoodiging was waarlijk verrassend. Reeds op 25 November stond het vast, dat nage noeg de meeste leden van den Nederlandschen Bioscoop-Bond den gevraagden steun toezegden, zoodat het welslagen van de gemaakte plannen verzekerd was. Hierbij moge worden opgemerkt, dat ook van de zijde van vele gemeentelijke autori teiten medewerking werd ondervonden in dezen vcrm, dat voor de betreffende voorstellingen geen vermakelijkheidsbelasting zou behoeven te worden betaald. Bovendien mocht een zeer gewaardeerde mede werking van de pers worden ondervonden, die op verzoek van het Bondsbureau eenige publicaties ter opwekking van het publiek belangeloos opnam. Uiteraard was het bij het afdrukken van dit Or gaan nog niet mogelijk het resultaat van onze hulpactie te overzien. Tot onze vreugde mogen we echter, afgaande op de gegevens, die reeds zijn binnengekomen, als onzen eersten indruk mededeelen, dat de actie als geslaagd kan worden beschouwd en een flink be drag ten behoeve van de vluchtelingen om geloof en ras aan de erkende instanties kan worden over gemaakt. HET EERSTE SCHAAP OVER DEN DAM Dezer dagen heeft de Raad van de gemeente Valkenswaard op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten de belasting op vermakelijk heden, welke in deze gemeente 20 bedroeg, te verlagen tot 15 Dergelijke besluiten zijn tegenwoordig te zeld zaam, dan dat wij er in dit Orgaan niet aanstonds met erkentelijkheid gewag van zouden maken. Een eere-saluut aan het gemeentebestuur van Valkenswaard, dat met dit kloek besluit getoond heeft een open oog te hebben voor de nooden en belangen van het bioscoopbedrijf. Met Valkenswaard is dit jaar het eerste fiscale schaap over den dam gekomen; mogen er zoo mogelijk nog dit jaar en anders in het volgende vele volgen.

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 7