TELEVISIE IN DE BIOSCOOP Het nieuws over de openbare televisievoorstel lingen in een aantal Londensche bioscopen van een boksmatch, welke tezelfdertijd gehouden werd in de Harringay Arena te Londen, zal ongetwijfeld door allen in het film- en bioscoopbedrijf hier te lande met de grootste interesse zijn gevolgd. Al zal een nader onderzoek moeten uitwijzen, welke be- teekenis aan dit feit gegeven kan worden en in hoever de voorstellingen als geslaagd kunnen worden beschouwd, dit alles doet niet af aan het feit, dat de bioscoop voor het eerst, overeenkom stig een door ons geruimen tijd geleden uitgespro ken verwachting, is ingeschakeld in de televisie uitzending, waarvan Londen 'het voorrecht heeft thans gedurende meer dan twee jaren te profi- teeren. Reeds eerder waren pogingen in het werk ge steld om in bioscopen televisievoorstellingen te geven, welke pogingen in zooverre resultaat had den, dat dergelijke voorstellingen ook inderdaad in besloten kring gegeven werden. Donderdag, 23 Februari, hebben echter voor het eerst openbare televisie^voorstellingen plaats ge had in een drie-tal bioscopen, n.1. in het „Marble Arch Pavilion" en de „Tatler", toebehoorende aan het Gaumont-British concern, dat op zijn beurt geïnteresseerd is bij de Baird Televisie Maat schappij, alsook in de „Monseigneur", een jour naaltheater, dat onlangs aan de Marble Arch ge vestigd werd. De drie bioscopen beschikten gezamenlijk over 2400 plaatsen. Voor 'het Marble Arch Pavilion en de Tatler bedroegen de entreeprijzen van 2x/z tot 21 shilling. Ondanks deze zeer hooge entreeprijzen was de belangstelling zoo groot, dat een menigte bezoekers moest worden teleurgesteld. Het doek, waarop men de match kon volgen, had een formaat van 3.60 X 4.50 meter, het groot ste formaat dus, dat tot heden gebruikt is. In den ring in de Harringay Arena waren drie televisie-camera's opgesteld, waarvan één voor zoo genaamde „grootopnamen", terwijl de vierde camera was geplaatst in een van de garderobes. Voor de ontvangst in de twee eerstgenoemde bio scopen werd een nieuw type van een dubbel pro jectietoestel gebruikt van de Baird Television Company. De ontvangst in de bioscopen was, naar men mededeelt, bevredigend. De heer Ostrer van de Gaumont British heeft zelfs verlclaard, en bij deze verklaring dient men er rekening mede te houden, dat de heer Ostrer zooals gezegd de Baird Television Comp. controleert, dat hij met het experiment zóó tevreden was, dat hij van plan was in al zijn bioscopen in Engeland (bedoeld zal wel zijn al zijn bioscopen in Londen) met televisie- projectietoestellen uit te rusten. Van de zijde der B.B.C, daarentegen is ver klaard, dat de vergunning, die in dit speciale geval gegeven is, niet als een precedent moet worden beschouwd, dus niet als een voorlooper van een geregelde uitzending in bioscopen. Zij blijft n.1. van meening, dat haar televisie-uitzendingen niet voor openbare gelegenheden bedoeld zijn. Ondanks de houding van de B.B.C., waarin de kiemen van een toekomstigen strijd tusschen het bioscoopbedrijf en deze omroepmaatschappij dui delijk te onderkennen zijn, leggen de Londensche bioscopen hoe langer hoe meer belangstelling (voor televisie aan den dag, een belangstelling, welke zij bezig zijn in een daadwerkelijke activiteit om te zetten. Zoo is b.v. in het Odeon Theater aan de Lei- cestersquare een complete Scophony-televisiepro- jector ingebouwd en naar verluidt zouden er van deze projectietoestellen ca. 36 bedrijfsklaar zijn. Zij nog vermeld, dat aan de Monseigneur", het kleine journaaltheater aan de Marble Arch, aanvankelijk de vergunning om 'n voorstelling van de uitzending te geven, was geweigerd, op grond hiervan, dat de organisatoren van de boksmatch het exclusieve recht voor voorstellingen in de bio scopen hadden afgestaan aan de Gaumont-British. Op het laatste oogenblik is het de directie van de ..Monseigneur" toch nog gelukt een vergunning voor de voorstelling te krijgen. De Monseigneur beschikt over een Scophony-televisie-apparaat met een doek van 3}X_ X Ax/2 meter. In aanmerking dient genomen te worden, dat de qeteleviseerde boksmatch niet vrijelijk kon worden gefilmd, zoodat zij uitsluitend in de drie genoemde bioscopen op het doek kon verschijnen. De verschillende bijzonderheden werpen een aantal vragen op. die voor de ontwikkeling van televisie in bioscopen van beteekenis zijn, en van zelfsprekend in de Televisie-Commissie van den Nederlandschen Bioscoop-Bond een punt van studie zullen uitmaken. Beperken wij ons er hier toe te constateeren, dat de B.B.C, de bioscoop blijkbaar noodig heeft om de televisie-uitzendingen, waarmede zij thans reeds meer dan twee jaren bezig is, te populariseeren. Afgewacht dient te worden in hoeverre de thans gegeven openbare televisievoorstellingen als een cvolutioneel symtoom moeten worden beschouwd in de jonge televisiegeschiedenis, welke in Londen aan het worden is, n.1. of de uitzendingen, welke tot dan toe binnenskamers werden ontvangen, aan de openbaarheid zullen worden prijs gegeven, en o.a. door de bioscopen in exploitatie zullen worden genomen. De uitlatingen van de zijde van de B.B.C. mogen er al op wijzen, dat men de bioscopen slechts benut

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 7