ook het -grimmige levensbeeld van een grimmige wereld waarvan het nu eenmaal deel uitmaakt. Het heeft geen zin om pillen (of beelden) te vergulden, of om brillen te kleuren. De werkelijkheid is nu eenmaal niet altijd mooi, maar ook daartegenover moet weerstandskracht worden gekweekt. In die beteekenis kan ook een somber beeld opvoedend werken, al mag het realisme dan ook niet in zijn allerergs<te uitwassen (gruwelen, onsmakelijkhe- den) of in bewust sensationeelen opzet worden weergegeven. Maar tusschen het uitbuiten van sensatiezucht en het weergeven van het oorlogsbeeld van dezen tijd is een groot verschil. Op het nieuws, zoo ob jectief mogelijk voorgezet, heeft een volk als het onze, dat zelfstandig verkiest te denken en te oor- deelen, een goed recht. Een recht, dat een der belangrijkste grondslagen is van zijn vrij bestaan. Het toegestane oorlogs-filmjournaal treedt zoo doende in de voetsporen van een respectabele Ne- derlandsche traditie". EXPLOITANTEN MOGEN GEEN FILMS KOOPEN In verband met het feit, dat op 16 October j.1, in werking zijn getreden het nieuwe Algemeen Be- drijfsreglement en het nieuwe Bedrijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar vestigt het Hoofd- bestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond er de aandacht op, dat in het laatste Reglement door den Ledenraad geschrapt is de aanvankelijk voorgestelde bepaling, voorkomende onder artikel 4.B.b. van het concept, waarbij aan een exploitant van een permanente bioscoop was toegestaan films, waarvan hij zich het vertooningsrecht voor geheel Nederland verzekerd heeft, van niet-leden te betrekken, mits die exploitant die normaal-films uitsluitend zou vertoonen in de door hem zelf geëxploiteerde bioscopen en in Nederland niet aan anderen in welken vorm ook ter exploitatie zou geven. Het vervallen van deze bepaling brengt met zich mede, dat duo ook de films, waarvan de ver- tooningsrechten voor geheel Nederland door den exploitant reeds zijn gekocht, niet meer in zijn eigen zaak vertoond mogen worden. Bovendien wijst het Hoofdbestuur erop, dat het aankoopen van vertooningsrechten van films in het buitenland door bioscoop-exploitanten thans absoluut verboden is, zoodat geen enkele film verhuurder een film, die door een exploitant in het buitenland is aangekocht, in distributie mag brengen. REDUCTIE AAN MILITAIREN In de beslissing van het Hoofdbestuur, aan de leden medegedeeld per circulaire d.d. 5 Septem ber j.1. No. 39134 betreffende de verleende toe stemming als bedoeld in artikel 6 van het Prijs- bescherming-Reglement tot het toestaan van maximaal 50 reductie op de cassaprijzen aan militairen beneden den rang van onder-officier, is in zooverre wijziging gebracht ,dat deze reductie uitsluitend mag worden verleend op de rangen, waarvan de cassaprijs minder dan 80 cent be draagt. Er mag dus aan militairen beneden den rang van onder-officier geen reductie worden ver leend voor de plaatsen, waarvan de cassaprijs 80 cent of meer bedraagt. Mocht men een specialen rang voor militairen willen maken en daarvoor ook een afzonderlijken, prijs, echter niet lager dan 50 van den mini- mum-entreeprijs, in rekening willen brengen, dan kan men een schriftelijke aanvrage tot het Hoofd bestuur richten om daarvoor speciale toestemming te willen verleenen. Eveneens zal men zulk een aanvrage bij het Hoofdbestuur moeten indienen, indien men tegen betaling van één daarvoor vast te stellen mini mumprijs aan militairen toegang wil verleenen op de plaatsen, welke door de bioscoopdirectie ter beschikking worden gesteld, zoodat er dan vooraf geen bepaalde plaatsen worden vrijgehouden. In dat geval worden de militairen dus slechts op die rangen geplaatst, waarvan voldoende plaatsen be schikbaar zijn. Na ontvangst van dergelijke aanvragen zal het Hoofdbestuur overwegen, of en in hoeverre ook in deze gevallen toestemming als bedoeld in arti kel 6 van het Prijsbescherming-Reglement kan worden verleend. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat het Hoofdbestuur inmiddels de vereischte toe stemming als bedoeld in artikel 6 van het Prijs bescherming-Reglement heeft verleend voor de door de Afdeeling Amsterdam getroffen regeling voor militairen, waarbij is bepaald, dat de Am- sterdamsche bioscooptheaters in drie groepen worden verdeeld, waarvoor als gereduceerde mi nimumprijzen, uitsluitend bestemd voor militairen beneden den rang van onder-officier zullen gelden respectievelijk 25 cent, 20 cent en 15 cent. De militairen hebben tegen betaling van dezen ge- reduceerden minimumprijs toegang tot de plaat sen, welke daarvoor door de bioscoopdirecties be schikbaar worden gesteld. Het is wel gewenscht, dat het personeel der bioscopen nog eens uitdrukkelijk wordt geïnstru eerd, dat uitsluitend militairen beneden den rang van onderofficier (d.w.z. alleen soldaten en kor poraals) tegen gereduceerden prijs mogen worden 12

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 14