telooze critiek. Wij doelen hier inzonderheid op eenige filmjournalisten, die schijnbaar op allerlei ondergrondsche overwegingen zich te buiten gaan aan een' plompe beleediging aan het adres van de initiatiefnemers en van hen, die de Regeering ter zake geadviseerd hebben. Deze lieden gewagen zelfs van een ongegeneerde wijze, waarop totaal onverantwoordelijke en zeer weinig serieuze lieden met geld gemorst hebben." Zulk een critiek is naar onze meening beneden alle critiek! Welke fouten bij de organisatie ook mogen zijn gemaakt en welke fouten men den initiatiefnemers ook zou willen aanwrijven, men mag nimmer uit het oog verliezen, dat men hier met een onderne ming te doen heeft gehad, waaraan ten eenen male geen commercieele basis ten grondslag ligt. Boven dien hebben zich omstandigheden voorgedaan, deels verwachte, deels onverwachte, welke de uitkom stenraming van de exploitatie der film op losse schroeven moest zetten. Het omstandig antwoord, dat de Regeering in een nota aan de Tweede Kamer heeft gegeven op de vragen, welke een aantal leden over deze aan gelegenheid had gesteld, bevat een alleszins plau sibele verklaring voor het ontstaan van dit tekort. Inderdaad lag in het gelegenheidskarakter van de film een der voornaamste oorzaken. Zij, die zich garant hebben gesteld, hebben zich te dezen aan zien geen illusies gemaakt en van meet af met het ontstaan van te tekort rekening gehouden. Deze factor is sterk geaccentueerd door de onverwachte tegenslagen, welke zich bij de exploitatie in de maand September van het vorig jaar hebben voor gedaan. Vast staat immers, dat de opbrengsten gedurende de eerste vertooningsweken ver boven het normale zijn uitgegaan. Dat daarop omstreeks het midden van September een scherpe inzinking is gevolgd, is op zichzelf absoluut abnormaal te noemen, en is uitsluitend te wijten aan de inter nationale spanning, welke toen is opgetreden, een spanning, welke op de uitkomsten van het'bioscoop bedrijf bijvoorbeeld een veel nadeeliger invloed heeft uitgeoefend dan die, welke wij in de jongste Septembermaand hebben meegemaakt. Daarbij kwam dan nog het verschijnsel van de kinderver lamming, dat honderden kindervoorstellingen on mogelijk maakte. Ware dit alles niet het geval geweest, dan zou het tekort ongetwijfeld aanmer kelijk kleiner geweest zijn. Daar het hier een gelegenheidsfilm betrof, was het. toen men eenmaal tot een meer normalen toe stand terugkeerde, onmogelijk de film nog exploi tabel te maken èn om bedrij f stechnische èn om psychologische redenen. Ten slotte heeft iedereen van tevoren geweten, dat de aanmaak van een ongewoon groot aantal copieën belangrijke extra kosten met zich bracht. De initiatiefnemers namen hier bewust risico. Van gebrek aan verantwoordelijkheid of geldvermorsing is hier geen sprake. Wie gaat het in zijn hoofd halen, de tienduizenden welke gemeentebesturen hebben gevoteerd ten behoeve van versieringen etc. bij gelegenheid van de nationale herdenking, als vermorst en onverantwoordelijk besteed geld te beschouwen? De stellige verklaring der Regeering, dat van het begin af van Rijkswege invloed en controle op den gang van zaken is geoefend en van een minder zorgvuldig beheer dan ook zeker in geen enkel op zicht gesproken mag worden, maakt trouwens het Comité en allen die aan de totstandkoming van de film hebben medegewerkt, immuun voor de smetten, waarmede men hen van zekere zijde zoo gaarne had willen bekladden. SPREEKUUR BONDSDIRECTEUR Den laatsten tijd komt het wederom herhaalde lijk voor, dat het werk op het Bondsbureau be lemmerd wordt, doordat de Bondsdirecteur op elk uur van den dag leden en personen, die in lichtingen wenschen, te woord moet staan. Aangezien daardoor ernstige stagnatie in het werk van het Bondsbureau zou kunnen ontstaan, wordt er nogmaals aan herinnerd, dat het Hoofd bestuur heeft bepaald, dat de Bondsdirecteur spreekuur houdt: a. des Maandags van 12 tot 5 uur 's middags op de Filmbeurs; b. des Dinsdags, met uitzondering van den eer sten Dinsdag der maand, van 's morgens 9 tot 12 uur op het Bondsbureau; c. des Donderdags van 's morgens 9 tot 12 uur. Bovendien dient men, om er van verzekerd te zijn, dat de Bondsdirecteur op vorenbedoelde tijdstippen te spreken is, vooraf schriftelijk of telefonisch een onderhoud aan te vragen.

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 7