DE MOGELIJKHEID VAN VERVROEGDE NIEUWSUITZENDING Thans heeft het Hoofdbestuur ook antwoord ontvangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken op zijn verzoek aan de daarvoor in aanmer king komende organen en instanties, zulks onder adhaesiebetuiging aan desbetreffende adressen van directeuren van Amsterdamsche tooneelgezel- schappen en van het Amsterdamsche Concert gebouworkest, om met het oog op de omstandig heid, dat het tijdstip, waarop de eerste nieuws uitzending plaats vindt, juist gelegen is in die oogenblikken, waarop men zich meestal naar de bioscoop begeeft, het daarheen te willen leiden, dat het tijdstip voor de eerste uitzending van de persberichten 's avonds wordt vervroegd tot 7 uur, een uur, waarop meestal iedereen in zijn woning aanwezig is. Zijne Excellentie heeft advies ingewonnen bij den Radioraad en daarbij is gebleken, dat tegen het op een vroeger tijdstip uitzenden van de nieuws berichten bij den radio-omroep verschillende be zwaren bestaan. Deze komen hierop neer, dat de omroepvereeni- gingen de nieuwsberichten gaarne geven op een tijdstip, waarop de luisterdichtheid het grootst is. De ervaring wijst uit, dat deze luisterdichtheid veel grooter is te 20 uur dan te 19 uur. Bovendien doet zich in de practijk de omstandigheid voor, dat tus- schen 19 en 20 uur nog een aantal berichten van beteekenis bij het A.N.P. binnenkomen, waardoor bijvoorbeeld, wanneer een omroepvereeniging een enkele maal de nieuwsberichten om 19.30 uur geeft, de luisteraars in dat geval minder nieuws gekregen hebben, dan bij nieuwsemissies om 20 uur. Uiteraard heeft, aldus de Minister, de omroep ook rekening te houden met de zeer groote groep niet-bioscoop-en schouwburgbezoekers. Zijne Ex cellentie doelt hiermede o.a. op den winkelstand. Vele winkeliers kunnen wel om 20 uur naar de nieuwsberichten luisteren, doch niet om 19 uur. Ook doet zich de moeilijkheid voor, dat bij een vervroeging van de eerste avonduitzending van nieuwsberichten niet alle omroepvereenigingen een dergelijke vervroegde nieuwsemissie zouden kun nen verzorgen. De V.A.R.A. bijvoorbeeld heeft door de uitzendingen van de V.P.R.O. niet altijd de beschikking over den zender te 19 uur. De Minister merkt op, dat in de eerste dagen van September de stemming van het publiek ten gevolge van het intreden van den oorlogstoestand in Europa uiteraard zoodanig was, dat daardoor het bezoek aan theaters en bioscopen sterk werd beïnvloed. Dit verschijnsel deed zich eveneens voor bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914. Te dien aanzien is echter na eenigen tijd verbetering ingetreden. De Minister meent dan, dat de klacht van het Hoofdbestuur inmiddels door de gewijzigde om standigheden is achterhaald. Op grond van al deze overwegingen kan de Bewindsman geen aanleiding vinden om in den tegenwoordigen toestand op het gebied der nieuwsberichtgeving verandering te brengen. De Ministers wijst er ten slotte op, dat de bio scoopexploitanten naar de meening van den om roep de geuite bezwaren zelf op eenvoudige wijze kunnen ondervangen. Zij zouden bijvoorbeeld zon der bezwaar te 20 uur door middel van luidspre kers de nieuwsberichten in de zaal hoorbaar kun nen maken. Een der omroepvereenigingen schijnt deze methode ook bij haar propaganda-avonden toe te passen. ALGEMEEN BEDRIJFSREGLEMENT Beschikkende op de aanvrage d.d. 10 November 1939 van de N.V. Gofilex te Leiden, heeft het Hoofdbestuur in zijn vergadering van 28 Novem ber 1939 besloten aan genoemde N.V. Gofilex de gevraagde toestemming, als bedoeld in artikel 8 van het Algemeen Bedrijfsreglement, te verleenen, tot het gaan exploiteeren van een permanente bio scoop in het Gebouw ,,De Ark", Kloosterstraat te Boxtel. Beschikkende op de aanvrage d.d. 12 October 1939 van den heer J. Deutekom te Noordschar- woude heeft het Hoofdbestuur in zijn vergadering van 28 November besloten aan genoemden heer Deutekom onder intrekking van de d.d. 11 Juli 1939 aan den heer P. van Zeist verleende toe stemming tot het gaan exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop te Kampen de gevraagde toestemming, als bedoeld in artikel 8 van het Alge meen Bedrijfsreglement, te verleenen, tot het gaan exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop in het pand Boven Nieuwstraat 115 te Kampen. Het Hoofdbestuur heeft op 28 November 1939 besloten de dd. 13 Juni 1939 aan de heeren Bouts en Putzeist verleende toestemming tot het gaan exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop te Beek (L.) in te trekken, aangezien door ge noemde heeren aan het oorspronkelijk plan geza menlijk met Mevr. de Wed. Dirix een bioscoop exploitatie te ondernemen, geen uitvoering kan worden gegeven. Om dezelfde reden heeft het Hoofdbestuur dd. 28 November 1939 eveneens besloten tot intrek king van de aan de heeren Bouts en Putzeist en Mevrouw de Wed. Dirix verleende toestemming tot het exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop te Stein. TOELATING LIDMAATSCHAP Tot het lidmaatschap van den Bond zijn toe gelaten: de heeren H. Bisschop en J. K. Egberts te Gro ningen, ten behoeve van de exploitatie eener door hen te Uithuizen te vestigen nieuwe permanente bioscoop; de vennootschap van de heeren T. Buursema, K. R. Lubbers en J. Knol te Leek, ten behoeve van de exploitatie van het Corso Theater aldaar.

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 8