terugkwamen en het belastingpercentage tot het oorspronkelijk niveau terugbrachten, was de slag gewonnen, een slag, die voor de toekomst beslis send is geweest. Dezelfde samenwerking is den Bond tot steun geweest bij zijn actie in het Zuiden, toen de ge- meenteoesturen aldaar de exploitanten voor allerlei nakeuringsproblemen stelden. Het moet den heer Hamburger wel een grcote voldoening zijn, dat hij, die de groote vechter in die dagen was, nog juist voor zijn afscheid het bekende accoord heeft kun nen teekenen met de Zuidelijke Vereeniging voor Gemeenschappelijke Filmkeuring. De onderhande lingen, die aan dit accoord vooraf zijn gegaan, als mede het accoord zelf getuigen van het respect, dat ook de burgemeesters in het zuiden thans voor den Bond en zijn Voorzitter hebben. Voor spreker persoonlijk valt dit afscheid zwaar. In al die jaren heeft hij immers op zijn wijze nauw met den heer Hamburger samengewerkt, heeft hij hem kunnen leeren kennen als geen ander en zeer veel van hem geleerd. Als er één persoon in Neder land is, waarvoor spreker bewondering heeft, dan is het voor den heer Hamburger. ,,U bent mijn leeraar geweest", aldus besloot de heer De Hoop, „en ik zal er altijd dankbaar voor blijven, dat ik zoovele jaren achtereen onder U als Voorzitter voor den Bond heb kunnen werken." De heer Hamburger dankt Ontroerd heeft de heer Hamburger de vergade ring en inzonderheid de verschillende sprekers dank gebracht. Hij achtte zich gelukkig allen zijn vrienden te kunnen noemen. De eenmaal genomen beslissing was wel overwogen en hij betreurde haar daarom niet. Zij kwam niet voort uit een mindere waardeering voor het bedrijf of het Bondswerk, maar uit heel andere motieven, die ieder kent, en die ook iedereen zal begrijpen en respecteeren. Te recht heeft hij, zooals de heer Roem hem gezegd heeft, reden om dankbaar te zijn. Immers is het zeer weinigen gegeven om in het organisatieleven in een functie als deze zoovele jaren achtereen werkzaam te zijn. „Het zou overdreven beschei denheid zijn om te zeggen: Ik heb niets gedaan. Ik heb ook wel wat gedaan", aldus de heer Hambur ger, „maar wat er tot stand is gebracht, is aller minst alleen te danken aan mij, doch veeleer aan de leiding, aan het Hoofdbestuur en aan allen, die in de onderscheidene afdeelingsbesturen en andere colleges hun beste krachten aan den Bond gegeven hebben." Spreker memoreerde, wat er zooal bereikt was en bleef daarbij in het bijzonder stilstaan bij de Bondsarbitrage, welke hij een van de belangrijkste instellingen voor het bedrijf noemde. Ongetwijfeld ligt een zware tijd achter den rug. Spreker memo reert de eerste jaren, toen men, wanneer men zich bij bepaalde kwesties tot den Minister wendde, dezen een telegram stuurde met betaald antwoord, zonder dat ooit antwoord gegeven werd. Thans gebeurt er niets in het film- en bioscoopbedrijf, of de Bond wordt er in gekend en voorzoover zulks niet het geval is, wordt het verzuim achteraf her steld. Er wordt niet meer geregeerd, bij ons, over ons en zonder ons, maar voorzoover noodig, met ons. Bedrijf en organisatie staan op behoorlijk peil en daarom heeft spreker gemeend zich thans het beste te kunnen terugtrekken. Men moet den moed hebben op een gegeven moment heen te gaan. Spreker is even gevoelig geweest voor de gedachte er een mouw aan te passen, namelijk, dat hij als Voorzitter zou kunnen blijven, doch hij acht het ten slotte verkeerd, dat de Voorzitter niet met beide beenen in het bedrijf staat en niet steeds aanwezig is. Bij heel zijn optreden heeft spreker, er is reeds op gewezen, één geheim gehad, namelijk het samengaan van leveranciers en afnemers. „In deze organisatie", aldus roept spreker met stemverheffing uit, „hooren zij ten eeuwigen dage bij elkaar. Een bedrijf als dit, dat zooveel bekijks heeft en zooveel aan den weg timmert, heeft een heid noodig, welke als een hechte muur moet zijn, waartegen ieder, die tegen het bedrijf iets zou wil len ondernemen, te pletter loopt." Hij herhaalt, wat hij zoo dikwijls heeft gezegd: „Exploitanten en verhuurders, Gij hoort bij elkaar. Alleen zijt U niets, bij elkaar kunt U alles!" Langzamerhand weet men dat ook buiten hët bedrijf, in het bijzon der in Regeeringscolleges. Spreker wijst er op, hoe men de Regeering met de bedrijfsordening eenige jaren voor is geweest en hoe deze thans door de Overheid wordt gewaardeerd. Hij dankt den heer Roem voor zijn mooie rede. Deze heeft hem zeer veel goed gedaan. De heer Roem heeft reeds zijn sporen in de organisatie ver diend en hij hoopt, dat hij tijdens zijn Vice-Voor zitterschap hetzelfde vertrouwen van de leden zal genieten als spreker als Voorzitter steeds genoten heeft. Het Hoofdbestuur mag uit de knapste men- schen bestaan, maar wanneer het niet kan rekenen op het volledig vertrouwen van de leden, bereikt het niets. De stichting van het Daniël Hamburgerfonds is het mooiste cadeau, wat men hem bij zijn afscheid had kunnen aanbieden. Daarop zal spreker zijn heele leven kunnnen teren. Ook zijn vrouw zal deze geste buitengewoon waardeeren. Spreker herin nerde er daarbij aan, dat het initiatief tot de op richting van den Bond eigenlijk is uitgegaan van zijn vrouw. Toen immers in het Zuiden de bio scoopexploitanten zwaar gebukt gingen onder allerlei overheidsmaatregelen en hun exploitaties daardoor bijna onmogelijk dreigden te worden, heeft zijn vrouw op een gegeven moment tegen hem gezegd: „Moei je daar niet wat aan doen, Daan?" 8

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 10