TREFFENDE HULDE AAN DEN SCHEIDENDEN BONDSVOORZITTER Buitengewone ledenvergadering In verband met het aftreden van den heer D. Hamburger Jr. als Bondsvoorzitter bestond oor spronkelijk het voornemen om in de aanstaande jaarvergadering, welke zooals gebruikelijk in Maart gehouden wordt, afscheid van onzen alom geachten President te nemen. Aan dit voornemen kon echter geen gevolg worden gegeven, aangezien de heer Hamburger binnenkort voor eenigen tijd naar het buitenland zal gaan. Dientengevolge besloot het Hoofdbestuur de leden op korten termijn bijeen te roepen voor een buitengewone ledenvergadering. Het vertrek van een zoo vooraanstaande figuur uit ons bedrijf, als de heer Hamburger is, mocht immers niet geschie den zonder dat hem dank gebracht was voor al hetgeen hij in den loop der jaren voor het bedrijf gedaan heeft, en alle leden van den Bond in de gelegenheid waren gesteld afscheid van hem te nemen. Ondanks, dat de vergadering slechts eenige da gen tevoren was aangekondigd, bestond daarvoor een buitengewoon groote belangstelling. Uit alle deelen van het land waren de leden Maandag 15 Januari naar Amsterdam gekomen om den scheidenden Voorzitter een afscheidsgroet te brengen. Achter de groene tafel zetelde het vol tallig Hoofdbestuur, alsook de Eere-Voorzitter van den Bond, de heer W. Mullens. Het moet den heer Hamburger vreemd te moede zijn geweest, toen hij te midden van al deze be kenden den hamer opnam om voor het laatst een algemeene vergadering van den Nederlandschen Bioscoop-Bond te presideeren. ,,Voor den eersten keer tijdens mijn Voorzitter schap, aldus de heer Hamburger, is thans een alge meene vergadering geconvoceerd, waarvan de Voorzitter niet op de hoogte was. Toen ik vernam, dat deze vergadering zou plaats vinden, hebben mij aanstonds allerlei gevoelens bestormd, doch ik heb mij onmiddellijk hersteld en begrepen, wat van dit alles de bedoeling was. Gaarne neem ik nog een maal de leiding van deze vergadering op mij om het woord te geven aan den Vice-Voorzitter van den Bond, den heer C. S. Roem, die van de bijeen - roeping dezer vergadering wel meer zal hebben afgeweten dan ik zelf." Rede van den heet Roem De Vice-Voorzitter, de heer Roem, hield daarna staande de volgende van groote hartelijkheid en waardeering getuigende rede: „Zoo is thans het oogenblik aangebroken, waar op het Nederlandsche Film- en Bioscoopbedrijf af scheid moet nemen van den Bondsvoorzitter, den Heer Hamburger. Wij allen zijn diep overtuigd van den ernst van deze gebeurtenis. Hamburger en de Nederlandsche Bioscoop Bond, de Nederland sche Bioscoop Bond en Hamburger vormen één begrip. Spreekt men over Hamburger, dan denkt men aan den Bond... Spreekt men over den Bond dan denkt men aan Hamburger. En terecht. Hij toch was degene, die het initiatief nam tot het oprichten van een bedrijfsorganisatie, toen een der exploitanten uit het Zuiden wees op de ge varen waaraan het bioscoopbedrijf ten onder dreigde te gaan. Op willekeurige en onverantwoordelijke wijze werden de bioscoop-exploitanten in de uitoefening van hun beroep belemmerd. Eenerzijds door zwaar drukkende gemeentelijke voorschriften en bepalin gen, anderzijds door het heffen van hooge, veel te hooge belastingen. Het nog zoo jonge bedrijf werd wel zwaar be proefd. Er moest dan ook snel en krachtig worden ingegrepen. En Hamburger zou Hamburger niet geweest zijn, indien hij de zaak van den aanvang af niet energiek had aangepakt. Hij geloofde in de cinematografie. Hij zag toen reeds de groote toekomst, welke voor ons bedrijf was weggelegd en hij wist het enthousiasme van zijn overtuiging over te brengen op zijn bedrijfs- genooten en toonde hun den wég, dien de organi satie had te volgen. Hij werkte met overleg, kalm en rustig als de omstandigheden het toelieten, forsch en krachtig daar waar het noodig was. Nooit zocht hij den weg van den minsten weer stand en kenmerkend is een van de uitdrukkingen, welke men vaak in zijn betoog kon beluisteren: ,,Dat zijn moeilijkheden, waarvoor wij niet uit den weg kunnen gaan." Zijn rechtvaardigheidsgevoel, zijn intuïtief in zicht in menschen en toestanden maakten hem tot een leider bij uitnemendheid, die gaarne werd ge volgd. Het algemeen bedrijfsbelang ging bij hem vóór alles. Dat was het geheim van zijn succes. Wanneer wij dan nu een terugblik werpen op hetgeen onder zijn leiding is tot stand gekomen, dan treffen ons eenige factoren, welke in het bij zonder hebben bijgedragen tot de snelle en krach tige ontwikkeling van den Nederlandschen Bio scoop Bond. Dat is in de eerste plaats: Het samen gaan van leveranciers en afnemers in één orga nisatie. Dit feit is wel van zeer groote beteekenis ge weest voor den Bond. Hamburger heeft dit prachtig ingezien. Alles wat maar iets met het Nederland sche Film- en Bioscoopbedrijf te maken had, ver- eenigd in één bond! En het gelukte Hamburger, hoe tegenstrijdig de belangen van de verschillende

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 6