zijn binnenste een gevoel van spijt voelen opko men, spijt omdat hij den tijd geen 10 of 15 jaar terug kan zetten, opdat hij zich opnieuw zou kun nen gaan wijden aan zijn levenstaak: het sterk en krachtig maken van datgene, wat hem zoo lief is. Ja beste Hamburger... Partir c'est mourir un peu... mourir a ce qu'on aime... on laisse un peu de soi-même en tout heure et en tout lieu. Scheiden is een weinig sterven voor dat wat men liefheeftmen laat iets van zich zelf achter op ieder uur en op iedere plaats. Zoo is het ook met onzen Bondspresident. Op ieder uur en op iedere plaats waar Bondswerk ver richt is of Bondswerk verricht zal worden, zal men iets terug vinden van den geest van Hamburger. Wie ook zijn opvolger zal worden, zeker is het: hij zal moeten werken in de schaduw van zijn grooten voorganger. Eén ding hoop ik intusschen van harte, n.1. dat deze schaduw hem dan zal mo gen inspireeren tot denzelfden arbeidslust en tot het zelfde enthousiasme, waarmede gij, mijnheer de Bondsvoorzitter, steeds uw taak hebt vervuld. Dat gij vrijwillig afstand doet van uw functie moet toch eveneens een voldoening voor u zijn. Want is eigenlijk vrijwillig afstand doen van iets niet de schoonste vorm van bezit? Wij, leden van den Nederlandschen Bioscoop-1 Bond, geven u hierbij plechtig de verzekering, dal- wij uw werk zullen voortzetten, dat wij zullen strij den om onze organisatie op het peil te houden, waarop gij haar hebt gebracht en dat wij met u als lichtend voorbeeld voor oogen. eensgezind zullen samengaan tot heil van het Nederlandsche Film en Bioscoopbedrijf, tot heil van onzen sterken Bio scoop-Bond, zooals gij dien hebt gecreëerd. Een Daniël Hamburger-fonds Het was een indrukwekkend moment, toen de heer Roem alle aanwezigen uitnoodigde zich van hun plaatsen te verheffen, ten einde den heer Ham burger namens alle leden van den Bond hartgron dig dank te brengen voor alles, wat hij voor het film- en bioscoopbedrijf gedurende circa 20 jaar had gedaan. .,Gij, Mijnheer Hamburger, aldus spreker, zijt voor ons steeds geweest de groote figuur, de groote leider van onze organisatie en Gij zult dit immer voor ons blijven. Lang hebben wij ons beraden over de wijze, waarop wij U behalve door woorden ook nog in meer tastbaren vorm blijk konden geven van onze erkentelijkheid. Het is mij daarom een groote eer U te mogen mededeelen, dat het Hoofdbestuur hedenochtend besloten heeft tot de oprichting van een ondersteuningsfonds voor hen, die in ons be drijf werkzaam zijn geweest en door omstandig heden noodlijdend zijn geworden. De naam van dit fonds zal zijn het: Daniël Hamburger-fonds. waardoor de naam Hamburger ten eeuwigen dage aan ons bedrijf verbonden zal blijven, Met een daverend applaus betuigde de vergade ring haar instemming met deze geste jegens den scheidenden praeses. De heer Roem besloot daarop met den heer Hamburger een goede reis toe te wenschen en voor alles een spoedig wederzien. „Maar dan niet, aldus de heer Roem, in een tijd, dat Nederland nog gebukt gaat onder de fnuikende invloeden van een Ëuropeeschen oorlog, maar in een tijd, dat wij weder naar vrije overtuiging ,als vrije mannen ge zamenlijk kunnen arbeiden aan de consolidatie van den vrede, tot welzijn van ons mooie bedrijf, tot welzijn van het Nederlandsche volk en van de geheele menschheid." Na het uitspreken van deze eloquente rede deelde de Vice-Voorzitter mede, dat het Hoofdbestuur besloten had als eerste gift in het Daniël Hambur ger-fonds te doen storten een bedrag van 5000. Het ligt in de bedoeling, dat alle leden in de ge legenheid zullen worden gesteld als donateur toe te treden tot de stichting, welke het fonds zal beheeren, terwijl het Hoofdbestuur binnenkort aan de onderscheidene afdeelingen de reglementen zal doen toekomen, welke in de organisatie van deze stichting zullen moeten voorzien. Hierna verkreeg de heer R. Uges Tr. uit Rotter dam het woord als Voorzitter van den Afdee- lingsraad. Spr. zeide, dat hem niet veel meer restte na de zoo uitnemende speech van den heer Roem. Hij wil echter nog eens wijzen op het vanzelf sprekende feit, dat het samengaan van twee be langengroepen in één organisatie meermalen moei lijkheden met zich heeft gebracht, doch dat deze moeilijkheden steeds overwonnen zijn en dat des ondanks de heer Hamburger immer in staat is geweest het vertrouwen te behouden van leve ranciers zoowel als afnemers in het film- en bio scoopbedrijf, ja het vertrouwen van iedereen in dit bedrijf. Wel een bewijs van de beteekenis van zijn figuur. De heer Hamburger is als Bondspre sident nimmer exploitant of filmverhuurder ge weest. Naar hem heeft iedereen steeds opgezien in vol vertrouwen. Dit vertrouwen is naar sprekers mee ning wel het grootste blijk van waardeering, dat den heer Hamburger tijdens zijn loopbaan ooit gegeven had kunnen worden. Spreker geeft den heer Hamburger de verzeke ring, dat het vertrouwen in hem blijven zal, on danks zijn heengaan. In de weinige jaren, dat spreker in het bedrijf werkzaam is, heeft hij er varen, dat de eenheid in de organisatie, door den heer Hamburger tot stand gebracht, bevorderd en intact gehouden, de groote kracht uitmaakt van het bedrijf. Hij spreekt daarom de hoop uit, dat men in staat zal blijken te zijn de orcranisatie te houden op het peil, waarop de heer Hamburger haar achterlaat. De samenwerking, zooals zij er

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 8