was tijdens het Voorzitterschap van den heer Hamburger, zal ook in de toekomst noodig blijven en ieder onzer zal zich er altijd weer op moeten bezinnen, dat zij dient uitsluitend tot heil van het bedrijf. Spreker wenscht den heer Hamburger voorspoed en geluk in zijn familieleven. Jarenlang heeft hij een dubbel mensch moeten zijn. Hij heeft gewerkt voor zijn eigen bedrijf en al zijn vrijen tijd gegeven voor de bedrijfsbelangen van ande ren. Hij heeft daarom recht op rust en zij zij hem gaarne gegund. Spreker hoopt, dat, indien zulks in de toekomst noodig mocht zijn, de heer Hamburger den Bond nog zal blijven bijstaan met zijn zoo gewaardeerde adviezen. Met een woord van hartelijken dank voor alles wat de heer Hamburger voor het bedrijf heeft gedaan, besloot spreker zijn toespraak. De heer J. Wessel, uit Amsterdam, verklaarde weliswaar officieel te moeten spreken als Vice- Voorzitter van de Bedrijfsafdeeling-Filmverhuur- ders, doch onder deze omstandigheden liever het woord tot den heer Hamburger te richten als vriend, als medebestuurder en in het bijzonder ook als klant. Spreker wilde rondborstig toegeven, dat hij het immer tot een eer gerekend heeft, den heer Hamburger als klant te hebben en dat hij zich immer getoond heeft als een goede klant, ja als de beste, die spreker onder de zijnen heeft gekend. De heer Roem heeft weinig voor de overige sprekers overnelaten en daarom wil spreker het kort maken. De heer Hamburger leeft in alle be sluiten en reglementen van den Bond. Hij leeft in alle uitmeten van dezen Bond en daaruit blijkt voldoende zijn beteekenis. Snreker besluit met van harte den wensch uit te spreken, dat het den heer Hamburorer aan de ziide van ziïn lieve vrouw zeer goed mocre gaan. Hij wenscht hem een lang leven toe in voorspoed en croede gezondheid. De heer Ter Linden, uit den Haag, sprak als Voorzitter van het B'o-Vacantieoord en wees er in het biizonder oo, dat de heer Hamburger, on danks ziïn vele beslommeri^nen. dit oord een goed hart h^eft toenedragen. Hii herinnerde aan het vorstel;;k neschenk van het Hamburner-concern, mderKirl b;i neleoenheid van de inrichting van het Bio-Vacantieoord geaeven. alsook aan den bii- st^nd in den vorm van belannwekkende raad- aevinoen. wanneer het Bestuur belannrüke be slaten b^d te nemen, zoo^ls bü den aankoop van ..Russenduin" en bij de verbouwing ervan. Snreker dankte hem voor dit alles en wenschte hem veel geluk in zijn verder leven. De Bondsdirecteur, de heer A. de Hoop, deed hierop mededeeling van een groot aantal tele grammen van leden van den Bond, die dringend verhinderd waren de vergadering bij te wonen, doch op deze wijze een afscheidsgroet aan den Bondspresident wilden brengen. Telegrammen zijn binnengekomen van: Mr. D. Bijdendijk, Secretaris van de Huish. Commissie voor de Filmkeuring; Familie Peters, Venlo; S. Zondervan, Leeuwarden; Mej. E. Walenberg en P. Wester, Roermond; D. Rosenberg, Kotterdam: Raad van Beheer Schouwburg Bioscoop, Gouda; A. Bouts, Lutterade; H. Bisschop en J. K. Egberts, Uithuizen; Putzeist en Hardy, Maastricht; Lazard Willing-L Speyer; Westenborg, Arnhem; C. H. de Lange, Alkmaar, en directie Reehorst Bioscoop, Ede; terwijl nog schriftelijk blijk van hun belang stelling hebben gegeven: Max van Bergen, Roer mond; Ed. Cohen Barnstijn, Den Haag; Mej. A. Wildenburg, Den Haag; H. C. v. d. Waarden. Tilburg; E. J. Weier, Rotterdam; D. v. d. Berg, Baarn en C. Bruyn, Amsterdam. De heer De Hoop richtte vervolgens het woord tot den heer Hamburger namens het Bondsbureau. Alleen reeds het Bondsbureau getuigt van het werk van den heer Hamburger. Toen spreker in September 1921 in functie trad, was er van een dergelijk bureau nog geen sprake. De Secretaris van het Hoofdbestuur kon destijds het werk niet af en dientengevolge werd spreker als administra teur benoemd. Thans werken dagelijks 10 perso nen op dit bureau. Gedurende al den tijd, dat de heer Hamburger het Voorzitterschap heeft be kleed, heeft ook spreker in zijn functie den Bond gediend. Hij acht het een voorrecht, dat hij de eenige achter de bestuurstafel is, die den heer Hamburger al dien tijd dagelijks heeft kunnen meemaken. Ongetwijfeld zou hij de beteekenis van het werk van den heer Hamburger niet beter ge schetst kunnen hebben dan de heer Roem. Niet temin heeft hij meer dan wie ook persoonlijk mo gen ervaren, dat de huidige structuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond te danken is aan de samenwerking van leveranciers en afnemers in het film- en bioscoopbedrijf, welke samenwer king de heer Hamburger een levensvoorwaarde achtte voor de organisatie van dit bedrijf. Negen tien jaar terug leefde het film- en bioscoopbedrijf in de na-oorlogsche periode, waarin vooral de gemeentebesturen groote kapitalen behoefden om hun uitgavenpolitiek te kunnen dekken. Zoo zagen zij er niet tegen op de vermakelijkheidsbelasting tot abnormale hoogte op te voeren. In Venlo bijv. van 15 tot 30 en in Hilversum zelfs van 20 tot 40 In die critieke dagen heeft de heer Hamburger on middellijk begrepen, welk een gevaar het bedrijf bedreigde. Hij zag in, dat verzet onmiddellijk noo dig was, wilde het bedrijf over eenigen tijd niet iedere financieele beteekenis hebben verloren. Was er toen geen samenwerking geweest, dan ware het onmogelijk geweest in een stad als Hilversum de bioscopen 5 maanden te sluiten en in Groningen zelfs gedurende IOJ/7 maand. Eerst toen deze ge meentebesturen op hun eenmaal genomen besluit

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 9