ploitanten eveneens de mogelijkheid dreigde te worden ontnomen, ochtendvoorstellingen met zoo genaamde cultureele films te organiseeren. Vandaar, dat in het besluit een aantal bepalin gen is opgenomen, waardoor althans in de meest dringende behoefte kan worden voorzien. Zoo kan het Dagelijksch Bestuur in bepaalde gevallen dispensatie van het besluit verkenen. Reeds op Dinsdag, 13 Augustus, heeft het Dagelijksch Be stuur van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. De feestdag van Donderdag, 15 Augustus namelijk (Maria Hemelvaart), welke in gemeenten met een overwegend Katholieke bevolking algemeen als Zondag wordt gevierd, deed speciaal voor de bio scoopexploitanten in deze gemeenten behoefte ont staan aan een tweede programma in dezelfde week. Door de door het Dagelijksch Bestuur gegeven dis pensatie, waarbij aan de betrokken leden werd toe gestaan, dat in de week van Donderdag 15 t/m. Donderdag 22 Augustus twee hoofdfilms per week worden vertoond, mits slechts één hoofdfilm per programma wordt gebracht, maakt het mogelijk, de ontstane moeilijkheden te verhelpen. Vervolgens is voor wat de kindervoorstellingen aangaat, een uitzonderingsbepaling in het besluit opgenomen, volgens welke een andere hoofdfilm in deze voorstellingen mag worden vertoond, mits deze in het aan de vertooningsweek voorafgaande tijdvak van 1 September tot 31 Augustus reeds in première is vertoond en voor alle leeftijden toe laatbaar is verklaard. Ten overvloede moge wor den opgemerkt, dat het nimmer is toegestaan deze film in de andere programma's mee te draaien. Op deze wijze zou de deur worden opengezet voor misbruiken. Ook is het duidelijk, dat tijdens de zoogenaamde kindervoorstellingen steeds slechts één hoofdfilm mag worden vertoond. Ten slotte is nog een uitzondering gemaakt voor ochtendvoor stellingen, waarin films vertoond worden, die in een gewone middag- of avondvoorstelling in den regel niet worden gedraaid en tot onderwerp heb ben kunst, wetenschap, nijverheid, landbouw of handel, zulks ter beoordeeling van het Dagelijksch Bestuur. Uitdrukkelijk is bepaald, dat onder hoofdfilms worden verstaan films, die langer zijn dan 1600 meter. Herhaaldelijk wordt evenwel aan het Bondsbureau gevraagd, of films van bijvoorbeeld 1590 meter niet als hoofdfilm behoeven te worden aangemerkt. Het zij ons veroorloofd op deze vra gen naar den bekenden weg, welke natuurlijk op het Bondsbureau trouw worden beantwoord, in dit Orgaan maar liever het antwoord schuldig te blijven. Zoo hoeven wij eveneens niet nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat een film van 1610 meter langer is dan 1600 meter en dus tot de cate gorie der hoofdfilms behoort. Het tweede Bedrijfsbesluit betreffende de ver tooning van hoofdfilms luidt als volgt: Het Dagelijksch Bestuur van den Nederland- schen Bioscoop-Bond, gezien: de besluiten, welke op 27 Mei 1940 zijn genomen door de buitengewone ledenvergadering en den Ledenraad van den Nederlandschen Bio scoop-Bond; besluit krachtens die besluiten: I. Het „Bedrijfsbesluit betreffende de vertoo ning van Hoofdfilms" dd. 3 juni 1940 wordt bij deze ingetrokken en buiten effect gesteld. II.'A. Het is aan de leden van den Nederland schen Bioscoop-Bond, die een of meer per manente bioscopen exploiteeren, verboden om in een zelfde vertooningsweek, als be doeld in art. 3 van de „Algemeene Voor waarden van Verhuur en Huur van Films", meer dan één hoofdfilm te ver- toonen. B. Het is aan de leden van den Nederland schen Bioscoop-Bond, die een of meer reizende bioscopen exploiteeren, verboden om gedurende den tijd, dat zij op achter eenvolgende dagen in een zelfde plaats voorstellingen geven, op die dagen in die plaats meer dan één hoofdfilm te ver- toonen. C. Van het verbod sub A en B kan schrifte lijke dispensatie worden verleeend door het Dagelijksch Bestuur van den Neder landschen Bioscoop-Bond, mits de aan vrage daartoe tijdig schriftelijk wordt in gediend. D. Het bepaalde sub A en B geldt niet voor kindervoorstellingen, die slechts op enkele dagen van een vertooningsweek worden gegeven, en voor ochtendvoorstellingen, in hoedanige voorstellingen een andere hoofdfilm mag worden vertoond, indien die andere hoofdfilm: a. in Nederland reeds in première is ver toond in het tijdvak van 1 September tot 31 Augustus aan de vertoonings week voorafgaande of vroeger; of b. in een gewone middag- en avondvoor stelling der bioscopen als regel niet vertoond wordt en tot onderwerp heeft kunst, wetenschap, nijverheid, land bouw of handel, zulks ter beoordee ling van het Dagelijksch Bestuur. E. Onder „hoofdfilms" worden verstaan alle films, die langer zijn dan zestienhonderd meter (1600 M.). 8

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 10