PROTESTEN TEGEN DE VERMAKELÏJKHEIDSBELASTING 15 Het blijft bij de Regering protesten en requesten regenen. Niet alleen de betrokken bedrijfsorgani saties en vakbonden zijn tegen de vermakelijkheids- belasting in het geweer getreden, maar ook uit kringen, welker belangen in geen enkel opzicht met de door de verhoging bedreigde bedrijven en werknemersorganisaties zijn gemoeid, worden stemmen vernomen, die tegen verhoging van de huidige heffing pleiten. De lijst van telegrammen en verzoekschriften is inmiddels zodanig aange groeid, dat men daarvan een niet onaanzienlijk boekwerk zou kunnen samenstellen. Het bestuur van de Bond van commercieel en administratief geëmployeerden in het Nederlands Blmverhuurbedrijf (Boconefi), was een der eer sten, welke in een telegram aan de Ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, Financiën en Binnenlandse Zaken, zijn bezorgdheid uitdrukte over de gevolgen van de verhoging der belasting op vermakelijkheden. In dit telegram constateerde zij, dat het bestaansrecht van het Nederlandse filmverhuurbedrijf in het gedrang zal komen en dat daarmede de inkomsten van de leden zeer ernstig in gevaar zullen lopen. Het bestuur drong bij de Regering aan op een herziening van de aangekon digde verhoging. Ondernemers amnsementsnedrijven vergaderen Verscheidene exploitanten van revue-, variété-, circus- en dergelijke ondernemingen, benevens ver tegenwoordigers uit de artistenwereld en van een groot bioscoopconcern kwamen in het Theater Carré te Amsterdam bijeen, onder voorzitterschap van de heer Alex Wunnink, om te beraadslagen over de eventuele gevolgen van een dergelijke dras tische belastingverhoging. Unaniem bleek men van mening, dat de ver hoging onbillijk is ten opzichte van verscheidene takken van amusement, welke voor tal van toneel voorstellingen en muziekuitvoeringen niet behoeven onder te doen, en men achtte het onjuist, dat voet balwedstrijden in cultureel en fiscaal opzicht met het toneel op één lijn worden gesteld, nog geheel afgezien van de vraag, of de amusementsbedrijven dergelijke lasten zullen kunnen dragen. Er werd een comité van actie gevormd onder voorzitterschap van de heer Wunnink, dat nader overleg zal plegen, op welke wijze men de drei gende, dodelijke druk van de fiscus nog zal kun nen afwenden. Als eerste daad heeft dit comité een telegram gezonden aan de Minister van Binnenlandse Zaken, waarin met grote nadruk uiting werd ge geven aan de ongerustheid in zake het van deze Minister uitgegane directivum aan de gemeente besturen. Het comité gaf te kennen van oordeel te zijn, dat de onderwerpelijke maatregel catastrophaal zal zijn voor de werkgevers en werknemers in de amuse mentsbedrijven en daardoor tevens voor het voor zien in de behoefte aan ontspanning voor het publiek. Het comité drong er voorts op aan, dat, aangezien de betrokken organisaties in deze maat regel in het geheel niet zijn gehoord en de econo mische en sociale conflicten, die hieruit moeten voortspruiten zich reeds in ontstellende mate be ginnen af te tekenen, de Minister alsnog overleg met deze organisaties zou willen toestaan en han gende dit overleg het directief te willen intrekken. Het is begrijpelijk, dat vooral ook in de kringen van de kermisbedrijven, de voor deze groep vast gestelde verhoging tot 50 grote ontstemming heeft gewekt. De R.K. Bond van Kermisvakgenoten heeft derhalve bij de Minister van Binnenlandse Zaken om een audiëntie verzocht. De Bedrij f shoreca zond de Minister van Bin nenlandse Zaken een telegram, waarin geprotes teerd werd tegen de verhoging tot 50 voor dan cings en caféchantants. Zij vreest, dat ten gevolge van de verhoging tal van deze gezelligheidsbedrij- ven zullen verdwijnen tot schade van de onder nemers en tot ongerief van het publiek. In het Grand Theatre Gooiland te Hilversum hebben de schouwburgdirecties van Nederland ver gaderd, ten einde zich over de op handen zijnde verhoging der vermakelijkheidsbelasting te bera den. Aan het slot der bijeenkomst werd een tele gram aan de Minister van Binnenlandse Zaken gezonden, waarin werd aangedrongen, de verho ging in ieder geval uit te stellen tot 1 September 1°48, wanneer het nieuwe seizoen een aanvang neemt, daar de invoering op 1 Januari cata- strophale gevolgen zal hebben. Voorts verzocht het bestuur van de Bond van Theater-directeuren de Minister om een onder houd, ten einde de bezwaren tegen de verhoging der belasting uiteen te kunnen zetten. Musici en artisten protesteren De Nederlandse Toonkunstenaarsbond. ervan overtuigd zijnde, dat de voorgenomen verhoging

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 17