18 Het Kamerlid mevrouw Fortanier-de Wit is van mening: „Wanneer Thorbecke zegt: „Kunst is geen Rege ringszaak", dan bedoelt hij daarmede, dat de Over- heid niet de taak heeft zelf een oordeel te vellen over de kunst, voor zover althans niet in strijd met I de openbare orde en goede zeden. Wij onderschrijven deze uitspraak volkomen, om dat een oordeelvelling ten aanzien van de kunst door de Overheid in zijn consequentie betekent een aantasting van de geestelijke vrijheid". ^~1 ■■fiiiiitritiiiiittuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiifiiiitiiittftiiitiftiiiiiiiiitttitiitiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiititiiitoiiMiiiiiiiiiiiiiii overwegen om het wel of niet te doen. Maar het uitvoeren van dergelijke maatregelen midden in een seizoen, midden in een termijn van exploitatie, waarbij niemand met zo'n drastische maatregel kon en behoefde rekening te houden, is in elk opzicht onredelijk. Men stelle zich vooral niet voor, dat er ,,toch- niets-meer-aan-te-doen" is. Wij brengen in her innering de maatregel van het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen, waarbij de variété-toeslag van bioscopen geheel werd opgeheven. De nu In uitzicht gestelde maatregel is helaas van veel ver strekkender schadelijke betekenis dan die in zake de variété-toeslag, al was die al erg genoeg. Maar na enkele weken, na veel geschrijf en gepraat, waaraan ook wij op doeltreffende wijze hebben deelgenomen, is het Directoraat-Generaal van de Priizen toch op ziin besluit terug gekomen. En zo aoed als toen zal er ook nu iets aan te doen ziin! Wii leven ten slotte in een democratisch land. nietwaar?" Het Hoofdbestuur van de Nederlandse Katho lieke Bond van Musici en Artisten heeft aan de Ministers van Binnenlandse Zaken, van Financiën, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en van Sociale Zaken een telegram gezonden, waarin het met klem opkomt tegen de voorgenomen belas tingverhoging. Het acht deze in strijd met de alge mene culturele belangen der Nederlandse bevol kt g en in het bijzonder met die van de bij de betreffende bedrijven geïnteresseerde werknemers. De Ned. Organisatie van Musici en Artisten, de „Noma", heeft zich in een circulaire tot de gemeentebesturen in de drie Noordelijke provin ciën gewend De meeste ondernemers, zo zegt de „Noma", zullen bij een verhoging weinig en velen in 't geheel geen bals of voorstelling kunnen geven. De nog wer kende musici en artisten van wie nu reeds velen overbruggingssteun genieten zullen straks de gage, welke zij onder de huidige omstan digheden beslist nodig hebben, niet meer kunnen berekenen. Het zal hun practisch onmogelijk wor den gemaakt, door het uitoefenen van hun beroep in hun levensonderhoud te voorzien. Protest van werknemers in de notel-nedrijven De Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Res- taurantgeëmployëërden zond aan de Minister- President een telegram, waarin zij verklaarde over tuigd te zijn van de belangen, die gediend kunnen worden op cultureel terrein door film en theater. Zij achtte het gevaar voor verslechtering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden niet denkbeeldig, mede door minder bezoek aan theater en bioscoop bij doorvoering der thans voorgestelde belasting verhoging. Vervolgens wees zij op de schade, d;e hierdoor berokkend zou kunnen worden aan cul turele belangen, en verzocht aan de Minister- President en de betrokken Ministers medewerking, opdat de voorgestelde belastingverhoging geen doorgang vinde. Adres van de handelaren in bioscoop! ecnniscne apparaten De handelaren in bioscoopt^chnische apparaten zonden aan de Minister van Binnenlandse Zaken een brief, waarvan afschriften aan de Ministers van Economische Zaken, van Financiën, en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werden gezonden, waarin zij mededeelden met ontsteltenis kennis genomen te hebben van de circulaire dd. 19 November 1.1. aan de gemeentebesturen. ,,In aanmerking nemende het feit, dat de ont vangsten der bioscopen sedert ruim een jaar gesta dig zijn verminderd", zo vervolgt het schrijven, ,,en ervan overtuigd zijnde, dat deze neiging tot ver minderd bioscoopbezoek zich ook in de toekomst zal voortzetten, verwachten de gezamenlijke fabri kanten van en handelaren in bioscooptechnische apparaten en materialen, dat de verhoogde ver- makelijkheidsbelasting, die uiteraard gepaard zal moeten gaan met een verhoging der toegangsprij zen tot een aanzienlijke daling van de recettes der bioscopen zal leiden. Gezien de algemene verarming achten zij nl. het publiek niet in staat zich grotere uitgaven voor bioscoopbezoek te permitteren, zodat de bezoekers aan de betaling van hogere entree-prijzen zullen trachten te ontkomen, hetzij door genoegen te nemen met goedkopere rangen, hetzij door minder naar de bioscoop te gaan. Het gevolg daarvan zal in de eerste plaats zijn, dat het rendement van een groot aantal bioscopen en zeker van de kleinere ondernemingen, die op dit gebied zeer talrijk zijn, in hevige mate zal worden aangetast en dat er zelfs een groot aantal bioscopen noodlijdend zal worden. Deze ontwikkeling zal tot gevolg hebben, dat de ondernemers der bioscopen niet langer bereid en in staat zullen zijn investeringen te doen voor de [^iiiiiiiinitiimniniininiiiiiMiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiiuiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiutuMiiiiiniiiiniiimimtmninimiiiiHiiQ

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 20