a 19 technische perfectionnering van hun zaken. Daar door zal tevens een eind worden gemaakt aan de constructieve arbeid van de Technische Commissie van de Nederlandsche Bioscoop-Eend, die in nauwe samenwerking met de bioscooptechnische handela ren sedert de bevrijding talrijke maatregele» heeft genomen, welke een verheffing van het technisch peil der bioscopen beogen. Het is nu eenmaal een feit, dat reeds voor de oorlog vele bioscoopondernemingen financieel niet in staat waren de outillage van hun bioscopen in overeenstemming te brengen met de eisen, waaraan een moderne outillage behoort te voldoen. In de oorlogsjaren konden de bestaande projec toren en alle verdere apparaturen niet vernieuwd worden en toen de Technische Commissie dan ook na de bevrijding haar werkzaamheden begon, stond zij voor de moeilijke taak om een gedesorganiseerd en ten dele door de vijand geplunderd bioscoop bedrijf weer op gang te brengen. In samenwerking met dé technische handelaren is toen een plan ontwikkeld, dat erop gericht is in een periode van ongeveer vijf jaar de technische outillage van de Nederlandse bioscopen in over eenstemming te brengen met de moderne eisen der techniek. Er is een speciale opleidingscursus in het leven geroepen en er is ingesteld een keuringscom missie voor bioscooptechnische materialen, die, zodra zij met de uitwerking van de te stellen eisen gereed is, elke projector, elke soundbox, elke boog- lamp en alles wat er verder in een bioscoop op technisch gebied nodig is, zal toetsen op kwaliteit, geschiktheid, deugdelijkheid, enz. Welk een slag de aangekondigde verhoging der vermakelijkheidsbelasting voor de fabrikanten van en de handelaren in bioscooptechnische apparaten betekent, moge gedemonstreerd worden in het feit, dat binnen enkele dagen na het bekend maken van Uwer Excellentie's circulaire aan de gemeente besturen, voor een bedrag van meer dan 100.000.aan orders, welke door de bioscoop ondernemers bij deze handelaren en fabrikanten waren geplaatst, werd geannuleerd. Zij vrezen dan ook, dat een zo sterke verhoging van de vermakelijkheidsbelasting, als door Uwe excellentie is voorgeschreven, alle bioscooponder nemers tot radicale bezuinigingsmaatregelen zal moeten dwingen en dat het voor de ondernemers onmogelijk zal worden de achterstand, die er op technisch gebied vooral als gevolg van de oorlogs jaren is ontstaan, in te halen door redelijke bedra gen voor het aanschaffen van nieuwe machines e.d. te investeren. Voor de meeste handelaren in en fabrikanten van bioscooptechnische apparaten kan dit de zake lijke ondergang betekenen. De bedragen, die deze fabrikanten en handelaren in hun ondernemingen hebben geïnvesteerd voor het aanschaffen van machines en instrumenten voor het vervaardigen, reviseren en controleren van de apparaten der bioscopen, gaan daarbij verloren. Het is op grond van het vorenstaande, dat de fabrikanten en de handelaren in bioscooptechnische apparaten Uwe Excellentie dringend verzoeken zodanige maatregelen te nemen, dat de hiervoren geschetste funeste gevolgen van de verhoging der vermakelijkheidsbelasting geheel, althans groten deels worden ondervangen." Protesten van culturele instellingen De Culturele Adviescommissie heeft het vol gende telegram gezonden aan de Ministers van Binnenlandse Zaken, van Financiën, en van On derwijs, Kusten en Wetenschappen: „Culturele Adviescommissie voor Nederlandse filmproductie heeft met ontsteltenis kennis geno men van circulaire in zake verhoging vermakelijk heidsbelasting. Acht filmcultuur in Nederland ern stig bedreigd. Ziet Nederlandse filmproductie ge heel teloor gaan. Verzoekt dringend herziening advies aan gemeenten. Culturele Adviescommissie, Domburg, Voorzitter Bosman, Secretaris Sandberg, Schuitema, Bordewijk en Nijland, leden." Het Bestuur van de Nederlandse Filmclub „De Film van de Maand" heeft in een schrijven bij de Minister van Binnenlandse Zaken protest anagetekend tegen de formulering in de Ministeriële circulaire in zake de verhoging der vermakelijkheidsbelasting, dat de film niet zou kunnen worden gerekend tot de serieuze kunsten en zelfs niet tot het cultureel vermaak. Zij heeft de aandacht gevestigd op het feit, dat zowel in als buiten het filmbedrijf een oprechte belangstelling groeit voor de film als culturele factor en de vrees geuit, dat deze verhoogde vermakelijkheidsbelas ting ongetwijfeld tot gevolg zal hebben, dat tal van bioscoophouders gedwongen worden de gemak- De heer J. Willems merkte tijdens de Kamer zitting van 11 December op: „Merkwaardig is evenwel, zelfs meer dan merk waardig, dat in de respectabele lijst, die van con certen over tentoonstellingen naar athletiek loopt en die zowel ballet als voetbal bevat, de film niet wordt genoemd, waardoor het minstens de schijn moet wekken, alsof de Overheid nog steeds niet tot de erkenning is kunnen komen, dat er ook films zijn, die een cultureel en opvoedkundig karakter dragen, en er zelf aan medewerkt de film geheel op het viak van het loutere amusement te brengen. Daartegen heb ik ernstig bezwaar". niiuiHiiiiiiiiiiiiiiiHHiiimiiiiiiiiuiiiiHniiuiniuutiiiiHnHMUHniuiiiHiiimnHiHiuiiHiiiiiMHnnnMiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiQ lllllllllllllllllllIlllillllllliUUIUIIUiiUllimilUlUUIUUIlUIIIIIIIIIIIIIUIIUIIIIUIIllliUIIIDIDIUlUUUlUUIUIUUUU

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 21