D D ^|uiiiuuiniinnnfiantiiimitinHiiniiiHiHHHHHiiiWHiHiifnnmiuiMiiHii]ii!iiftiiiuiiiiiiinmn[tMiuiMMMiiinniHiiiiiiinHiiHiiiuif~ De heer Bachg, afgevaardigde voor de K.V.P., waarschuwt: i „Het schijnt, dat er in het bioscoopbedrijf serieuze pogingen en tendenzen gaande zijn om het bedrijf hoger op te stuwen in artistiek opzicht. Ik hoop, dat dit zwakke plantje niet zal worden vermorzeld tussen de tegen elkaar indraaiende molenstenen van belasting- en prijzenpolitiek". daarom de aangewezen weg om juist door middel van de belasting op vermakelijkheden die kleine speling aan de gemeentelijke budgets te geven, die althans in enkele gevallen aan de gemeentebesturen de mogelijkheid opent over een klein bedrag der eigen inkomsten te beschikken. Met name voor bevordering van serieuze kunst en sport kunnen de gemeenten zo goed een extra bate gebruiken, door belangstellenden in kunst en sport en andere ontspanning bijeengebracht. De Rege ring houde daarom met de verhoging van de belas ting op de vermakelijkheden geen rekening bij de berekening van de bijzondere uitkering en kenne daaraan geen invloed toe bij de bepaling van de korting, bedoeld in artikel 5 van het ontwerp. Zij ontkomt dan tevens aan het gevaar, dat zij een stuk van de goodwill, die zij zich met haar ernstig pogen tot herstel van de financiële zelfstandigheid der gemeenten heeft verworven, weder zou zien verloren gaan." Technische bezwaren Een van de eerste gemeenten, die o.m. ernstige technische bezwaren naar voren heeft gebracht tegen de voorgestelde verhoging der heffing, was de gemeente ValkenburgHouthem. De Burge meester en Wethouders dezer gemeente hebben de Minister van Binnenlandse Zaken een schrij ven gezonden, dat luidde als volgt: ,,In Uw bovenaangehaalde circulaire deelt U ons mede, dat het heffingspercentage voor de vermakelijkheidsbelasting met ingang van 1 Jan. 1948 in het algemeen op 50 der entreegelden zal dienen te worden gesteld. Het wil ons voorkomen, dat de ernstige be zwaren, welke destijds bij de behandeling in de Tweede Kamer naar voren zijn gekomen tegen het wetsontwerp Belastingherziening 1946, waarin toentertijd de heffing van een rijksweeldebelasting tot 25 naast de bestaande gemeentelijke ver makelijkheidsbelasting werd aangekondigd, geenszins vervallen zijn, nu de voorgestelde weel debelasting zal wrorden vervangen door een ver plichte verhoging van de gemeentelijke vermake lijkheidsbelasting. Van welk een ingrijpende be tekenis de voorgeschreven belastingverhoging voor onze gemeente is, overzicht blijken: Dancings Bioscopen Revue's Operettes Variétévoorstellingen Sensationele sportevene menten (jaarl. landskam pioenschappen wielren nen-, in 1948 de wereld kampioenschappen op de Cauberg) Overige vermakelijkhe den (concerten, toneel uitvoeringen enz.) moge uit het volgende thans: voorgeschreven: 25% 20% juli en Augustus 15 overige maanden 10 Juli en Augustus 15% overige maanden 10% 50% 45 50% 20% Wij mogen vooropstellen, dat de dwingende wijze waarop deze zeer belangrijke belastingver hoging wordt voorgeschreven, ook aan gemeen ten, die niet noodlijdend zijn daarbij gebruik makend van de in de voorstellen van de cömmis- sie-Oud aangekondigde korting op de uitkeringen uit het gemeentefonds naar onze mening een ernstige inbreuk betekent op de in grondwet en gemeentewet verankerde autonome zelfstandig heid der gemeenten. Bovendien moeten wij met nadruk wijzen op de ernstige gevolgen, welke uit deze maatregel kunnen voortvloeien in het bijzonder voor de toe ristencentra. In onze gemeente, welke blijkens de laatst ge publiceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek behoort tot een der belangrijkste toe ristencentra in den lande, maakt alleen de ver makelijkheidsbelasting in 1946 32.58 en in 1947 naar raming 39.31 uit van het totaal der ge meentelijke belastingopbrengsten. Meer dan 1IS van het totaal der gewone inkomsten in onze ge meente is afkomstig uit de vermakelijkheidsbelas ting, de entreegelden der gemeentegrot en de ondernemingsbelasting, alle bronnen van inkomen, welke zeer nauw bij het vreemdelingenverkeer betrokken zijn. De voorgeschreven verhoging der vermakelijkheidsbelasting nu zal, naar met stel ligheid mag worden verwacht, niet alleen een aan zienlijke daling van het amusementenbezoek tot gevolg hebben, doch zal ook op het vreemdelin genverkeer in het algemeen ongetwijfeld zijn terugslag hebben. Niet alleen de gemeentefinan- ciën, maar ook de vele exploitanten van de amu sementen en bezienswaardigheden, de zaken- en neringdoenden enz., voor wie het vreemdelingen verkeer de enige of de voornaamste bron is van hun levensbestaan, zullen bij een teruggang van liniMIlllHIIIMIIIIlltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIII

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 9