lijken) en vijf en zestig voor de Europese markt. Hoe deze vijf en zestig films van de Europese markt onder de diverse distributeurs verdeeld zullen worden, is nog een open vraag, die ver moedelijk tot vele controversen en mogelijker wijze tot ongewenste excessen aanleiding zal kunnen geven. Het Franse contingent is vastgesteld op 120 films per jaar. Voor het geval de Franse film productie dit aantal niet bereikt wat de moei lijkheden dezer productie in aanmerking nemende met zekerheid verwacht mag worden kan de Amerikaanse import dienovereenkomstig worden verhoogd. Neutrale waarnemers zijn van mening, dat het de Franse productie in het allergunstigste geval eerst in de loop van het volgend jaar zal gelukken haar eigen contingent te vullen. In de eerste zes maanden van 1948 werden volgens de statistieken in Frankrijk nog slechts 48 hoofdfilms en 106 korte films vervaardigd, terwijl in deze periode 132 Amerikaanse hoofdfilms werden in gevoerd. De overeenkomst wordt geacht op 1 Juli j.1. in werking te zijn getreden voor een duur van vier jaar. Regeling financiële verhouding De financiële structuur van de Frans-Ameri kaanse filmbelangen wordt door genoemde over eenkomst opnieuw geregeld. De revenuen die de Amerikaanse verhuurkantoren in Frankrijk na dz wapenstilstand hebben gemaakt, zullen tot een bedrag van 3,62 millioen dollar per jaar getrans fereerd kunnen worden. Op dit quota zullen vooraf' 2,44 millioen dollar worden verrekend ter Uit een handvol ruwe katoen spint deze Indiaanse moeder gedaldiq een draad, terwijl haar baby een dutje doet. Uit de film: „DE BEVOLKING VAN SURINAME'' van de productiegroep Polygoon-Profiltt. gedeeltelijke vereffening van de geblokkeerde Amerikaanse tegoeden van vóór 1 Juli 1947 en wel tegen de oude koers van frs. 119,30 per dollar. Het betreft hier een totale achterstand in de transfer van 11,41 millioen dollar. Verder zullen 1,18 millioen dollar voor auteursrechten, welke na 1 Juli 1947 vervalbaar zijn geworden, tegen de huidige officiële dollarkoers worden ge transfereerd. Niet-transferabele bedragen op nieuwe rekening zullen voortaan gedeblokkeerd mogen worden voor het betalen van literaire- of muziekauteursrechten of ter financiering van ge meenschappelijke Frans-Amerikaanse industrie ondernemingen, ook van gemeenschappelijke film producties. Een verdere concessie aan de Amerikanen is, dat de geblokkeerde tegoeden nu ook mogen worden besteed ter verwerving van Franse Schat kistpapieren, van gemeentelijke obligaties of ter deelneming aan industriële investeringen. Iedere financiële deelneming met deze geblokkeerde te goeden aan het Franse filmbedrijf zelf of aan het verwerven van exportartikelen blijft verboden. Nieuwe filmwet Vanzelfsprekend is de juiste werking van deze overeenkomst in hoge mate afhankelijk van de sanering van het Franse filmbedrijf, welke eerst thans, nu de algemene beraadslagingen over de nieuwe filmwet in de Volksvertegenwoordiging zijn beëindigd, zal kunnen worden doorgevoerd. In Juli werd het wetsontwerp Geraud-Jouve aan de Nationale Vergadering voorgelegd, die het, na er enige zittingen aan te hebben gewijd en tal van wijzigingen in te hebben aangebracht, medio September heeft aangenomen, met uitzon dering van enige artikelen, waarvan de defini tieve redactie later werd vastgesteld. De bij deze wet geregelde tijdelijke hulpverle ning aan het Franse filmbedrijf voorziet in de instelling van een algemeen hulp fonds, zowel ter ondersteuning van de industrie als van de exploitat:e De steun aan de productie wordt verstrekt met terugwerkende kracht en wel voor alle lange en korte Fran se films, die in Frankrijk na 1 Janua ri 1946 hun première beleefden. Voor de grootte der uit te keren bedragen zullen normen worden vastgesteld, gebaseerd op de gemaak te recettes. Films, die in Frankrijk door Franse producenten werden vervaardigd met Franse équipes maar met behulp van buitenlands ka pitaal, zullen niet voor steunverle ning in aanmerking kunnen komen.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 14