U.S.SR. VERENIGDE STATEN 17 een overeenkomst met de Geallieerde Herstel- tommissie. Ook Frankrijk levert thans onbelichte film aan Polen, en onderhandelingen zijn gaande met de Kodak Company in de Verenigde Staten. Op het ogenblik zijn in Po^en slechts twee fabrie ken in bedrijf, die bioscooptechnisch materiaal vervaardigen, maar naar mate meer arbeidskrach ten en machinerieën ter beschikking komen, zullen deze worden uitgebreid. De nieuwe filmstudio in Lodz heeft een afde ling voor korte films en eeni voor de vervaardiging van hoofdfilms, waarvan er reeds twee zijn ge reedgekomen. Op het ogenblik wordt een derde film voor Poolse rekening opgenomen in de Barrandov-studio's in Praag, die eigenlijk te groot zijn om geheet door de Tsjechische productie in beslag ite worden genomen. Met het oog op het tekort aan hoofdfilms, zijn overeenkomsten gesloten met buitenlandse fir ma's voor de levering van hun producten. Op deze wijze werden geïmporteerd uit Frankrijk 40, uit Engeland 60, uit de Vereenigde Staten 65 en uit Zweden 10 hoofdfilms. Het meest dringenlde probleem is wel de scho ling van het technisch personeel, en er zijn onder handelingen gevoerd, welke ertoe zullen leiden, dat personeel in Tsjecho-Slowakije en Frankrijk zal worden geschoold, terwijl men eveneens voor deel hoopt te trekken van de Unesco-plannen in zake de training van filmtechnisch personeel. De nieuwe stereo-film Zoals reeds vroeger vermeld, is het Russische vijfjaren-plan voor de film, dat zich tot 1950 zal uitstrekken, in volle uitvoering, en in alle takken van het filmbedrijf heerst grote activiteit. Het herstel van de door de Duitsers verwoeste studio's nadert zijn voltooiing, terwijl nieuwe hallen en la boratoria in aanbouw zijn te Moskou, in de Krim en in de Baltische landen. Eenzelfde activiteit heerst er op het gebied van de productie, waar een groot aantal jonge regis seurs door veteranen in de geheimen van het vak worden ingewijd. Vóór alles stond gedurende het afgelopen jaar de filmtechniek in het teken van de algemene be langstelling De vrij schaarse berichten, welke tot nu toe zijn ontvangen over de resultaten,, die de laatste tijd zouden zijn bereikt met de z.g. drie dimensionale film, heeft de aandacht van de ge hele wereld gevestigd op de uitvinder Ir. Siemion Ivanov. Op tv/intigjarige leeftijd diende Ivanov zijn eerste proefschrift in betreffende de werkingen van het licht in de beeldhouwkunst. Hij toonde aan, dat het licht kon worden gebruikt om indrukken van ruimte en diepte te geven. Vrij kort geleden heeft hij een nieuw procédé voor het vervaardigen van stereo-films ontdekt, dat op het ogenblik met grote voortvarendheid tot ontwikkeling wordt gebracht. Dank zij Ivanov had de Russische filmtechniek, wat de stereoscopie betreft, reeds in 1941 een be langrijke voorsprong op de andere landen, een voorsprong, welke zij thans nog heeft vergroot. Nadat hem de noodzakelijke credieten ter beschik king waren gesteld om de waarde van zijn uitvin ding aan de practijk te toetsen, vervaardigde Iva nov in 1942 het eerste model van het „integraal projectie-scherm" en ontwierp tevens een plan tot constructie van de eerste stereoscopische bioscoop. Dit theater kon reeds begin Maart van het vorig jaar in gebruik worden genomen, maar het bood slechts plaats aan 180 toeschouwers. In Augustus 1947 werd bericht, dat Ivanov ge reed was gekomen met een grote film over Robin- son Crusoë, welke uit technisch oogpunt bezien, als de merkwaardigste film wordt beschouwd, tot nu toe vervaardigd. Er is reeds een studio, welke de naam ,,Stereokino" draagt en uitsluitend is be stemd voor de vervaardiging van stereo-films van deze aard. De studio beschikt al over een aan zienlijke groep van hiertoe speciaal geschoold personeel en staat onder directie van Alexander Andrievski, die evenals de ingenieurs B. Ivanov en E. Sawczenko en de cameraman Dmitri Su- renski, tot de onmiddellijke medewerkers van Siemion Ivanov behoort. Het tot nu toe gebruikte projectie-doek meet 5x8 meter. Men hoopt, dat het binnenkort moge lijk zal zijn de afmetingen te brengen op 9 x 12 meter. Deze projectie-schermen hebben een ge compliceerd optisch oppervlak, samengesteld uit duizenden kleine lenzen, wier dikte varieert van 4 tot 8 mikrons. De vergroting van \x/i maal het tot nu toe gebruikte projectie-doek is mogelijk ge worden door een nieuw perforatiesysteem van de filmband, waardoor het ook mogelijk wordt be halve het gangbare rechthoekig beeldoppervlak een vierkant te projecteren. Een zeer belangrijke vergadering De Theatre Owners of America (T.O.A.), een organisatie, waarbij ruim 10.000 bioscoopexploi tanten zijn aangesloten, heeft onlangs haar jaar lijkse ledenvergadering te Chicago gehouden. Verschillende prominente persoonlijkheden uit het filmbedrijf traden als spreker op en voorspelden grote veranderingen in het Amerikaanse film wezen. Barney Balaban, een van de belangrijkste woordvoerders, wees erop, dat de tijd, waarin de

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 19