REGLEMENT NEDERLANDSE FILMS Vertoningswijze Artikel 4 Elke aangewezen of aanbevolen Nederlandse film moet gedurende tenminste een vertoningsweek in alle normale filmvoorstellingen in de desbetreffende bio scoop worden vertoond. Prolongatie van een zodanige film geldt niet als een nieuwe vertoning. bedrijf, via het lidmaatschap van de Nederland- sche Bioscoop-Bond, is nimmer enige conditie gesteld, omtrent een breedteformaat van het celluloid of omtrent het soort van apparatuur, dat voor dit celluloid wordt gebruikt, zodat het lidmaatschap van de Nederlandsche Bioscoop- Bond niet aan beperkingen in technisch opzicht onderhevig is, maar slechts gebonden is aan regelen, die een ordening van de betrokken be drijfstak beogen. Wanneer er een aantal onder nemingen zijn, die zich aan deze ordening ont trekken, hetgeen zich nu eenmaal op de onder scheidene terreinen van het bedrijfsleven, zowel als van de werknemers altijd heeft voorgedaan en nog voordoet, dan is dit voor het risico van de betrokkenen en op zichzelf geen basis voor overleg. Bovendien dient in aanmerking te worden ge nomen, dat de filmleveranciers zowel als de af nemers rekening hebben te houden met verplich tingen, welke internationaal gebruikelijk zijn. In de internationale contractsclausules wordt het niet commercieel karakter van de vertoningen aldus uitgedrukt, dat de vertoning van films nimmer in concurrentie met openbare vertonin gen mag plaats vinden en derhalve moet ge schieden in scholen, ziekenhuizen, leger- en vloothuizen, woonhuizen, weeshuizen en der gelijke inrichtingen, zonder dat entree geheven wordt. Men heeft daarbij vooralsnog gewoonlijk op het oog vertoning op celluloid van kleiner formaat dan 35 mm., omdat dit, zolang het on brandbare materiaal op 35 mm. formaat niet vol doende verkrijgbaar is, een grotere bruikbaarheid heeft. Dit formaat heeft echter met het vertonings- recht als zodanig niet van doen. De bedoeling is duidelijk. Excepties welke ten doel hebben, dat ieder, die niet naar de bioscoop kan, films moet kunnen zien, zoals b.v. met militairen in bepaalde omstandigheden het geval is, met zieken, met ge vangenen, met personen die verblijf houden in internaten, opvoedingsgestichten, werkkampen enz. De clausule veronderstelt, wat typisch is voor de Angelsaksische landen waar zij vandaan komt, dat het zien van films een even noodzakelijke ont spanning is als welke ontspanning ook. De excep tie wordt ook in ons land door het bedrijf ten volle aanvaardt. Ter voorkoming van rechtsinbreuken en scha de-acties is het ook voor het publiek van belang, dat aan deze verplichtingen strikt de hand wordt gehouden. Men kan de Bond noch zijn leden een „be klemmende kortzichtigheid" verwijten met betrek king tot het gebruik van dit materiaal, want dit is in de gelederen dezer organisatie reeds sedert 1935 geregeld en sindsdien zijn de mogelijkheden voortdurend in het ocg gehouden. De kostenfactor was daarbij steeds een grote handicap en deze is ook nu nog niet uit de weg geruimd. Ook de z.g. niet-commerciële leveranties door de leden van de Bond aan lichamen en instellin gen, waarvan wij zo juist gewaagden, mag men niet onderschatten. Zij bedragen in twee jaar tijds, voor zover in de registers van de Bond te con troleren bijna 2000. Er zijn tientallen leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die jarenlang in gemeenten waar geen bioscopen gevestigd zijn, pionierswerk heb ben verricht op het gebied van de filmvertoning, daarvoor behoorlijke organisaties hebben opge bouwd en van een gcede technische outillage zijn voorzien. Daarnevens hebben onderscheidene ieden van de Bond zich gespecialiseerd in de leverantie van cultureel werk aan verenigingen en inrichtingen. Waarom zouden deze ondernemingen plotseling moeten ophouden en waarom zouden zij de ge ringe economische mogelijkheden, welke zij heb ben, te loor moeten zien gaan door een abnor male toevloed van personen omtrent wier repu tatie als verzorgers van filmvoorstellingen ons niets bekend is en waarvan velen meer vertrouwd zijn met het werk van operateur dan met het ondernemen en geven van voorstellingen. Waar om zouden zij, waarvan er verschillende reeds voor de oorlog op het 16 mm. formaat werkten, van de mogelijkheden, die een grotere voorraad

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 6