KORTE BERICHTEN DUITSLAND Te Berlijn zal van 7 tot 16 Juni a.s. een Inter nationaal Filmfestival worden gehouden. Tot de landen, die uitgenodigd werden van een tot drie films in te zenden, behoren Australië, Denemar ken, Egypte, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, India, Israël, Italië, Mexico, Nederland, Oostenrijk Spanje, de Verenigde Staten en Zweden. Men koestert verder het voornemen om tegelij kertijd een Internationaal Festival van de Cul turele Film te houden. FRANKRIJK Frankrijk heeft eind Januari met West-Duits land een overeenkomst gesloten betreffende de uitwisseling van films, welke van kracht zal zijn tot 31 Augustus van dit jaar. Deze overeenkomst bevat tevens een regeling van de transfer van filmroyalties en schept mogelijkheden voor de gemeenschappelijke productie van speelfilms. Een dergelijke ontwikkeling op filmproductie gebied valt te constateren tussen Frankrijk en Italië. Bij deze co-producties worden de films ge lijktijdig in een Franse zowel als in een Italiaanse versie opgenomen, wat een aanzienlijke besparing aan productiekosten betekent. GROOT-BRITTANNIË De Britten zijn voornemens om te Londen in Juni een Festival van de Britse Film te organise ren als onderdeel van het Festival of Britain. De organisatie ia in handen van het British Film Institute, dat de volle steun en medewerking heeft van de organisatie der Britse Filmproducenten, de British Film Producers Association. JAPAN Japan is het vijfde land, dat sedert het einde van de laatste wereldoorlog een productie-code voor de filmindustrie heeft geaccepteerd, analoog aan de Amerikaanse Code van 1929. De andere landen waren Italië (Codice per la Cinematogra- fia), Duitsland (Kodex der Deutschen Filmin dustrie), Madras en Bombay en India. Het doel van al deze codes is aan de filmproducenten tot leidraad te dienen, opdat de films op morele gron den in zo groot mogelijke kring acceptabel zullen zijn teneinde censuur van gereedgekomen films zo veel mogelijk te voorkomen. De Japanse code is verdeeld in zeven hoofd stukken, waarvan er vijf practisch identiek zijn aan het Amerikaanse voorbeeld. Een van de beide overige hoofdstukken betreft staat en samenleving en stipuleert o.m. eerbied voor de grondwet, be strijding van feudalisme, militairisme, imperialisme enz. Het andere hoofdstuk betreft de kinderen en 16 bepaalt o.m. dat opvoedingssysteem en onderwij zers ,niet zonder reden belachelijk mogen worden gemaakt en dat vóór alles rekening dient te wor den gehouden met de indruk, die een film op een kind kan maken. In Japan worden per jaar ongeveer 100 tot 150 hoofdfilms vervaardigd, die in bijna 2200 bio scopen worden vertoond. NEDERLAND De leden van de Internationale Vereniging van Kunstcritici (Association Internationale des Cri- tiques d'Art) hebben op hun te Venetië gehouden 'algemene ledenvergadering besloten de uitno diging van de Nederlandse afdeling, om het vol gende congres in ons land te doen houden, te aanvaarden. Derhalve zal het derde Internationale Congres van Films over Kunst in Amsterdam en 's-Gra- venhage worden gehouden van 2 tot 10 Juli a.s. De A.I.C.A. werd in 1948 te Parijs opgericht, alwaar nog datzelfde jaar haar eerste congres werd georganiseerd. Het tweede congres vond plaats te Brussel van 19 tot 22 Februari 1950. Van 15 tot 22 September a.s. zal te 's-Graven- hage een Internationaal Congres voor de Weten schappelijke Film worden gehouden. Er wordt een groot aantal films verwacht betreffende alle sec ties van het gebied van de wetenschap zowel uit de allerjongste tijd als uit de jaren daarvóór. Het Internationaal Bestuur van de Vereniging voor de Wetenschappelijke Film, dat zijn zetel heeft te Parijs en waarvan 31 landen lid zijn, or ganiseert elk jaar een congres voor de Weten schappelijke Film. De voorgaande jaren hebben deze congressen domicilie gevonden in Parijs, Londen, Brussel en Florence. Het Internationaal Bestuur heeft voor het eerst dit jaar de resolutie aangenomen, dat de inzen dingen 1, 3, 6 of 12 maanden na vertoning op het congres in het ontvangende land en in de aan grenzende landen zullen blijven circuleren, zodat een zo groot mogelijk aantal geïnteresseerden een collectie films zullen kunnen zien, die niet zo spoedig weer in die veelheid en verscheidenheid binnen hun bereik zal zijn. Voor elk congres wordt de nadruk gelegd op een bepaald facet van de wetenschappelijke film. Voor het Congres Den Haag 1951 valt deze nadruk op de opvoering der productiviteit, een onderwerp dat in geheel West-Europa in het middelpunt van de industriële belangstelling staat. Het Hoofdbestuur wordt in het Comité van Aanbeveling vertegenwoordigd door de Heer C. S. Roem, directeur van de NV. Profilti te s-Gravenhage. VERENIGDE STATEN De National Legion of Decency, de Ameri kaanse organisatie die films volgens Katholieke

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 17