11 de vermakelijkheidsbelastmg van 35 te verlagen L3""lmllHI1111iitninmP] tot 20%. Oosterhout Met ingang van 1 Januari 1952 is door een bij Koninklijk Besluit dd. 2 Februari 1952 verkreg.en goedkeuring een wijziging van de verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbelasting van kracht geworden in dier voege, dat thans 20 wordt geheven voor die voorstellingen, waarin als hoofdfilms worden vertoond sprookjesfilms ten behoeve van de schoolgaande jeugd of films als bedoeld in artikel 1, lid 2, 2e der Bioscoopwet. Deze wijziging was door de Raad op 21 No vember 1951 vastgesteld. Kaalte Overwegende, dat het, in verband met het feit dat de te hoge belastingpercentages voor filmvoor stellingen een aanzienlijke vermindering van de be lastingopbrengst heeft veroorzaakt, wenselijk moest worden geacht de desbetreffende verordening te wijzigen, heeft de Raad van de gemeente Raalte op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten het tarief voor filmvoorstellingen van 35 terug te brengen tot 20 Rheden (Dieren en Velp) Een actie ondernomen in de gemeente Rheden. heeft er toe geleid dat de Raad in zijn op 26 Mei j.1. gehouden vergadering overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders beslo ten heeft het discriminerende verschil in belasting tarieven op te heffen door het percentage voor filmvoorstellingen te verlagen van 35 op 20. In hun voorstel hebben Burgemeester en Wet houders er op gewezen, dat het ten gevolge van het vervallen van de kortingsregeling ten aanzien van de uitkeringen uit het gemeentefonds thans mogelijk was bedoelde tariefsverlaging door te voeren. Deze nieuwe verordening zal in werking treden op de eerste dag van de tweede maand volgende op die, waarin de Koninklijke goedkeuring zal zijn ontvangen. Schiedam Overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de Raad van de gemeente Schiedam in zijn op Vrijdag 23 Mei j.1. gehouden vergadering besloten het tarief voor gewone films te verlagen van 35 op 25 en voor de voor stellingen, waarin uitsluitend worden vertoond Nederlands journaal en/of films betreffende onderwerpen van wetenschap, nijverheid, land bouw en handel van 20 op 15 In hun voorstel hadden Burgemeester en Wet houders medegedeeld, dat zij van oordeel waren, dat de gronden welke de exploitanten voor haar 1 EEN REKENSOMMETJE. „Uiteraard moet er van uitgegaan worden, dat de beperkte binnenlandse markt in staat moet zijn om de j i productie-kosten (van een film) op te brengen. De I I beperktheid van de markt legt een beperking op aan 1 1 de kapitalen, die geïnvesteerd mogen worden. Er wordt dus naar gestreefd, de productie-kosten te hou- I j den onder de f250.000,- en gebleken is dat een bescheiden-opgezette film hiervoor redelijk gemaakt 1 kan worden. Om dit bedrag echter uit de ontvangsten over te houden nadat de filmverhuurder, de theater- exploitanten en vooral de fiscus in zijn verschillende vermommingen (omzetbelasting, vermakelijkheidsbelas- ting) hun deel hebben gehad, moeten deze bruto- 1 ontvangsten circa vijfmaal het productie-kapitaal be- dragen, of ongeveer ƒ1,250.000,-. Dit nu is een i recette, die slechts behaald wordt door films met een 1 bijzonder groot succes. In de practijk is gebleken, dat het publiek geneigd is een voorkeur te geven aan Nederlandse films, mits deze enige attractie te bieden hebben. Indien er ech- ter regelmatig Nederlandse films geproduceerd zouden I worderf en er dus regelmatig Nederlandse films in de t j theaters te zien zouden zijn, valt het te betwijfelen of deze voorkeur zó groot zou zijn, dat iedere film opnieuw het bijzonder grote succes zou worden, dat het hierboven genoemde gigantische bedrag oplevert. 1 E Aangenomen mag worden, dat een aantal Nederlandse 1 films gezamenlijk een gemiddelde opbrengst zou leve- I ren, die boven het gemiddelde der buitenlandse films zou liggen. Dit gemiddelde ligt echter onder de ge- 1 noemde één en een kwart millioen. 1 Het is deze rekensom, die een belemmering vormt voor de particuliere ondernemer, die de filmproductie ter hand zou willen nemen." (Cinemagia, orgaan van de Beroeps- 1 vereniging van Nederlandse Cineasten, 1 Juni 1952: Film en Overheid, p. 7 en 8) llHiimiimmimHimiiimih IHIHlIlllllllintuiniiiinimiiiiiiiiiininimiiimiHiiiiiiiiHHiniiiiiiiiiiiHiHiniiiiiHiiiiHiiinrn verzoek aanvoerden, onder meer de sterke stijging van de exploitatiekosten welke een sluitende ex ploitatierekening bemoeilijkt, redelijk waren, wes halve zij adviseerden tot verlaging over te gaan. Burgemeester en Wethouders wezen er verder op dat hun voorstel er van uitging, dat de toegangs prijzen worden verhoogd, zodat de gevolgen van de voorgestelde verlaging voor de gemeentekas minder vérstrekkend zullen zijn dan anders het geval zou zijn geweest. Zoals reeds medegedeeld heeft de Raad dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De gewijzigde verordening zal in werking treden op de dag, volgende op die der Koninklijke goed keuring. Vlagtwedde Het bij besluit van de Raad van de gemeente Vlagtwedde dd. 18 December 1951 vastgestelde nieuwe tarief voor filmvoorstellingen van 25 is door bij Koninklijk Besluit verkregen goedkeu ring met ingang van 1 Januari 1952 van kracht geworden.

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 12