rand Vrix voor een Ylederlandse film De Grand Prix voor de beste documentaire film, welke Herman van der Horst op het Filmfestival te Cannes gewonnen heeft met zijn in opdracht van de E.CA. vervaardigde film ,,'t Schot is te boord", is tijdens een eenvoudige bijeenkomst op het Departement van Onderwijs door de Staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer Mr. J. Cals aan de winnaar uit gereikt in aanwezigheid van een aantal genodig den. Onder hen bevonden zich de Voorzitter van de Eerste Kamer, Mr. J. Jonkman, de Secretaris- Generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. H. J. Reinink, het Hoofd van de Afdeling Kunsten van dit ministerie, Dr. N. R. A. Vroom, enige leden van de Onderwijscommissie uit de Kamer, de Adjunct-Directeur van de Regeringsvoor lichtingsdienst, de heer G. van der Wiel, de Voorzitter van de Sectie Film van de Raad voor de Kunst en anderen. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond was vertegenwoor digd door de Directeur, de heer J. G. J. Bosman. In de gelukwensen, die namens de Nederlandse regering jegens de heer Van der Horst werden uitgesproken, werden ook de overige deelnemer? aan het Festival, de heren Y. Brusse, Max de Haas en B. Haanstra, betrokken, aangezien zij met hun inzendingen van respectievelijk „Hij, zij en de wereldhaven", ,,Maskerage" en „Panta Rhei" ertoe hadden bijgedragen, dat de Neder landse inzending tot de best verzorgde in haar soort werd geklasseerd. De Staatssecretaris zeide, na de cineasten ge huldigd te hebben, dat hij eerder dan aan de lauwerkrans iets toe te voegen een paar blaadjes af zou willen plukken om die uit te delen aan hen, die zelf niet in het licht van de schijn werpers der publiciteit hebben ge staan, doch aan wier medewer king dit resultaat in niet onbe langrijke mate te danken is. Het is voor een belangrijk deel aan de begrijpende hou ding van het bedrijfsleven te danken, aldus de Staatssecre taris, dat het door de Over heid verantwoord werd geacht een, zij het bescheiden, bedrag voor dit werk ter beschik king te stellen. Spreker noemde hier in het bijzonder de werk zaamheid van de Culturele Advies Commissie van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. De Staatssecretaris achtte de verkregen resul taten van dien aard, dat zij ons dwingen op de ingeslagen weg voort te gaan en te onderzoeken waarheen deze weg de Nederlandse cinemato grafie kan leiden. Spreker verklaarde te geloven, dat de Nederlandse filmmakers stellig het peil hebben bereikt, waarop het technisch en artistiek verantwoord zou zijn zich aan de productie van films van langere duur te wagen. Helaas treden hierbij, aldus spreker, zoveel belemmerende facto ren, voornamelijk van economische aard op de voorgrond, dat alleen vérstrekkende maatregelen een oplossing kunnen brengen. De interdeparte mentale commissie, die dit probleem in studie heeft, is onder meer tot de conclusie gekomen, dat een oplossing in hoge mate afhankelijk is van de internationale verhoudingen op dit terrein. Andere Europese landen staan op dit ogenblik voor dezelfde moeilijkheden. Gezamenlijk wordt gezocht naar een uitweg. Vele hindernissen staan naar sprekers mening het bereiken van een be scheiden regelmatige speelfilmproductie nog in de weg. In dit stadium heeft ons land op cultureel terrein reeds zoveel goodwill verworven, zo be sloot de heer Cals, dat dit ons een extra aan sporing zal zijn alle krachten in te spannen om de moeizame weg af te leggen, die eenmaal, naar wij hopen, zal leiden tot een volwaardige Neder landse filmproductie. Nctloiiboetsters aan tip arbeid. Uil de jilm: SCHOT IS TH BOORD" waarmede II. van der Horst op hel Internationale Festival van de Füm Cannes 1952 de grote prijs voor de beste korte film won.

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 4