8 Hg. l a. objectief, b en c cylindtische spiegels. richting van een wide-screen formaat van 1 1,65 a 1 1,85 valt waar te nemen. Wij denken hierbij onder andere aan het door Paramount geïntrodu ceerde Vista Visio n-systeem, dat wij in het volgende Orgaan nader zullen behandelen. Ook wat het geluid betreft schijnt men in Amerika terug te gaan naar de fotografische geluidsband. Er is een nieuw systeem ontwikkeld onder de naam Perspecta Sound, waarbij de normale opti sche geluidsband van bijzondere mogelijkheden wordt voorzien om een zekere soort van pseudo- stereofonie door middel van een drietal luidspre kerssystemen opgesteld achter het doek, te ver wezenlijken. Men kan de geluidsband echter ook zonder enig bezwaar op de normale wijze gebrui ken. Dit onderwerp zal in de volgende aflevering van het Orgaan eveneens aan de orde komen. Met het oog op de voortschrijdende ontwikke ling van de wide-screen projectie komt het ons ver standig voor ook voor ons land een zo nauwkeurig mogelijk overzicht samen te stellen van de moge lijkheden die in de bestaande zaken aanwezig zijn. Engeland heeft in dit opzicht door het instellen van een enquêtte in deze richting het voorbeeld gege ven en de resultaten daarvan zijn in het voorlaat ste Orgaan (no. 177, pagina 10) afgedrukt. Ook de Franse Technische Commissie is doende zich op dit gebied te oriënteren. Als bijlage bij dit arti kel treft derhalve een enquêteformulier aan, samengesteld naar een Frans ontwerp, met het ver zoek de daarin gevraagde gegevens zo nauwkeu rig mogelijk in te vullen en het formulier vervol gens aan de Technische Commissie te retourneren. Ter vermijdig van ieder misverstand zij nadruk kelijk opgemerkt, dat dit formulier slechts dient om de Technische Commissie in staat te stellen zich te oriënteren en te zijner tijd aan de hand van be trouwbare gegevens in de gelegenheid te stellen zo nodig bepaalde adviezen uit te brengen betref fende de toepassing van grootbeeldsystemen. Het Delrama-systeem In de vorige editie van dit Orgaan kondigden wij reeds aan, dat door de Nederlandse industrie een nieuw optisch systeem is ontwikkeld, waar mede anamorphe beelden kunnen worden opgeno men respectievelijk geprojecteerd in een beeldver houding van 1 2,55. Inmiddels is dit systeem voor het bedrijf gede monstreerd in het Capitol Theater zowel als in de Cinema du Midi te Amsterdam, waarbij is geble ken, dat de resultaten zeer goed zijn te noemen. In het Capitol Theater wordt gebruik gemaakt van een gebogen plastic projectiedoek, dat geper foreerd is en met metaalverf bespoten, zodat het doek tevens bruikbaar is voor 3-D projectie. De breedte bedraagt 11,40 meter bij een hoogte van 4,45 meter. De holling beloopt in het midden circa 55 cm. De exploitant van deze bioscoop kwam op het lumineuze idee om het grote metalen raamwerk waarop het doek is gespannen, door een scheeps- bouwwerf te laten vervaardigen, omdat dergelijke bedrijven nu eenmaal een grote ervaring hebben in het maken van gebogen stalen constructies. Over de inrichting van de nieuwe Cinema du Midi treft U elders in dit orgaan enige technische bijzonderheden aan. Het nieuwe optische systeem, dat wordt ver vaardigd door de optische industrie ,,De Oude Delft", bestaat in principe uit een tweetal cylindri- sche spiegels (in een bepaald geval worden vier spiegels gebruikt), die volgens mededelingen van de fabrikant zodanig geplaatst zijn, dat de optische aberraties gereduceerd worden in een mate als met geen andere combinatie van lenzen of prisma's be reikbaar is. Daar uitsluitend van reflecterende oppervlakken (spiegels) gebruik gemaakt wordt, zijn z.g. kleur- fouten, die altijd aan een lenzensysteem kleven, volledig geëlimineerd. Bovendien is het nog moge lijk bij zeer steile projectie de anders optredende beeldvertekeningen te corrigeren als gevolg van de bijzondere eigenschappen der spiegelprojectie. lig. 2 (rechtziend) a. objectief, d, e, f, g cylindtische spiegels of spiegelende prisma-oppervlakken.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 8