De architect aan het woord (A. Krijgsman en A. Bodon over de bouw van het Lumière Theater te Rotterdam) Theaterbouw in kleine gemeenten (L. W. Rosen- kranz over de bouw van het Ledel Theater te Oostburg) Theaterbouw in kleine gemeenten (Ir. P. Ph. van Hasseveld B.I. over de bouw van het Minerva 'Theater te Heemstede) Nieuwe materialen en constructies bij bioscoop bouw (de architect C. J. G. Perquin over de toepassing van materialen die in de woning bouwsector niet gebezigd worden) BUITENLANDSE OVERZICHTEN Nieuws uit het buitenland inzake de toepassing van de Internationale Overeenkomst (op in stigatie van de Unesco) betreffende de ophef fing van de invoerbeperkingen op opvoedkundige films etc. Een dergelijke overeenkomst voor ontspanningsjeugdfilms bij Unesco in voorbe reiding. Reeds sinds 29 October 1954 van toe passing in Australië Frankrijk: Cannes 1955, herdenking Georges Méliès. België: overzicht Belgisch Filmbedrijf 1952-1953. Groot-Brittannië: Edinburgh Festival. Japan: belastingverlagingen brachten grote bloei van de filmproductie een onderzoek van de Japan Motion Picture Federation naar de leef tijdsklassen van de bioscoopbezoekers. Verenigde Staten: exploitanten ontevreden over de Amerikaanse productie en de verhuur daar van. Exploitanten gaan zelf films financieren Nieuws uit het buitenland: Universele Auteursrechten Conventie Neder- derlandse films in het buitenland België, congres voor film- en televisietechnici Ca nada, sterke uitbreiding van het bioscooppark Duitsland, film- en kinotechnische industrie op de jaarbeurs te Hannover, filmbeoordeling aan de gemeenten onttrokken Frankrijk, ver lichting rookverbod pro en contra de pauze Cocteau Académicien Italië, tentoonstel ling reclamefilm 1955 te Milaan samenwer king van de amusementsbedrijven „goed kope" televisie Oostenrijk, Filmbedrijf in cijfers Verenigde Staten Battle of color (problemen rond de kleurenfilm) nieuwe onontvlambare drager een dure gast Nieuws uit het buitenland: Nederlandse films in het buitenland. Duitsland :Festival Berlijn 1955, het Duitse bio scoopprogramma in 1954. Frankrijk: Film en onderwijs. Groot-Brittannië: Zomer 1954 bracht verlichting voor positie exploitanten (overzichten filmbe zoek en netto-recettes), onderzoek naar de ge woonten van televisiekijkers. Zuid-Afrika: Filmfestival Durban 1955 over zicht bioscoopsituatie Nieuws uit het buitenland: Jaarvergadering U.I.E.C. te Parijs op 26 en 27 Mei (onder andere een drietal resoluties inzake auteursrechten, de hoger wordende filmhuren en de standaardisering van nieuwe systemen). Een aansporing van de Unesco (inzake de ,,flow of Information"). Nederlandse films in het bui tenland („Story of light", bekroond te Venetië). No. 192 194 195 195 Bldz 184 185 16 18 12 186 12 No. Bldz. Duitsland: Ontwikkeling van het bioscooppark (statistische cijfers van de SPIO). Frankrijk: Achtste internationale vergadering van filmers 187 17 Meutes uit het buitenland: Congres International des Organisations Intéres- sées a la Diffusion des Oeuvres de 1'Esprit ledenvergadering F:I.A.P.F, op 22 en 23 Juli 1955. Nederlandse films in het buitenland („Ciske de Rat" en „Strijd zonder einde" be kroond in Venetië. Nederlandse films in Edin burgh). Mare Turfkruyer voorzitter van de Fédération Internationale de la Presse. België: Steunmaatregelen voor de filmindustrie. Duitsland: Exploitatierechten in én hand (uit spraak van het Bundesgerichtshof in Karlsruhe). Groot-Brittannië: Wijzigingen in het filmaanbod door de nieuwe technische ontwikkeling Smalfilmvertoningen moeten voortaan voldoen aan dezelfde voorschriften als normaalfilmver toningen. Italië: Analyse van het filmbedrijf 189 13 Internationaal Congres (vijfdaags congres van de Union Internationale de 1'Exploitation Cinéma- tographique van 2630 November 1955) 190 1 Nieuws uit het buitenland: Wereldbioscooppark Bioscopen in Europa Internationale conferentie inzake standaardise ring te Stockholm. België: Steun aan de filmindustrie. Duitsland: Internationaal filmfestival Berlijn 1956. Frankrijk: Overzicht van het filmbedrijf (dalende tendenz van de productie, vergelijking met Italië) Cannes 1956. Ierland: Festival van Cork. Verenigde Staten: Nieuw onbrandbaar filmmate riaal 192 Nieuws uit het buitenland: Unescorapport „World Communication" >,Va- riety" over de groeiende Europese filmproductie Nederlandse films in het buitenland Australië (moeilijkheden over de Olympische Spelen) België (Festivals van nationaal en internationaal karakter) Duitsland, film auteurs willen speciale auteursrechtvergoedin- gen Ufa weer in particuliere handen Premiën voor Duitse films Frankrijk, be lastingverlagingen voor speciale voorstellingen voor „jeugd en gezin" Groot-Brittannië, precaire situatie van het filmbedrijf dalende filmproductie Festival van Edingburgh Italië, moeilijkheden over een nieuw reglement voor de Biënnale Oostenrijk, tweede Inter nationale Filmwetenschappelijke Week Opera in film, radio en televisie Tsjecho-Slowakije, Festival van Karlovy Vary Verenigde Sta ten, filmbedrijf wint antitrustprocedure, inter nationale tentoonstelling van de filmindustrie 193 Nieuws uit het buitenland Vergadering van Europese filmjournaalmakers te Brussel Raad van Europa sticht filmprijs Denemarken, evt. wijziging wet op het bio scoopwezen Duitsland, Berlinale een succes, collectieve filmpropaganda, Photokina 1956, Raad voor Filmcultuur Frankrijk, Strijd tegen de vermakelijkheidsbelasting, Festival voor reclamefilms te Cannes, stijgende ontevre denheid over filmhulpwet en staatsreglemente- 28 21

Film | 1955 | | pagina 7