Zesde reclamefilmdag Afremming in de aanbesteding van bouwwerken Groeiende belangstelling Toor de film als reclamemedium Het Genootschap voor Reclame heeft op 19 Januari j.1. in het Theater Kriterion te Amsterdam voor de zesde maal zijn jaarlijkse reclamefilmdag gehouden. Meer dan drie honderd reclamedeskundigen en leiders van grote en kleine ondernemingen hebben hieraan deelgenomen. De filmcriticus Jan Spierdijk heeft een causerie gehou den over ,,De muze der reclamefilm". Het was jammer, dat deze causerie ontsierd werd door discriminerende op merkingen over de reclame-diapositieven, die uiteraard een medium vormen in de wereld der reclame, dat niets met film; van doen heeft. Het zou even dwaas zijn om, sprekende over het journalistieke gedeelte van een dag blad, de slechte opmaak van zijn advertentiepagina aan te vallen. De Voorzitter van het Genootschap. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer, heeft zich in zijn dankwoord van deze critiek onmiddellijk gedistantieerd. Hierna werd er een groot aantal reclamefilms vertoond geproduceerd door Joop Geesink's Dollywood, N.V. Cefima, N.V. Icro en Rudi Hornecker. Ook werden ter vertoning gebracht enige Belgische en Engelse reclame films. Van de in Nederland geproduceerde reclamefilms waren er twaalf beoordeeld door de jury, bestaande uit de heren B. J. M. Bekman, Voorzitter, en M. A. Aronson, Mr. C. H. W. d'Artillac Brill, H. W. Hagenberg. L. W. R. Meyer en W. K. G. van Royen, leden. Bij de beoordeling kwamen de volgende elementen in het geding: a. of de verkoopboodschap goed gebracht is; b. of een goed gebruik is gemaakt van het medium film; c. of de presentatie aan eisen van goede smaak voldoet. Evenals het vorige jaar had het Genootschap drie gelijk waardige prijzen voor de beste Nederlandse reclamefilms beschikbaar gesteld. De Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame-Exploitanten had nog een extra prijs uitgeloofd, bestaande uit gratis vertoning gedurende één week in een der middelgrote Amsterdamse première theaters. De drie prijzen van het Genootschap werden toegekend aan de films Assepoester" van Joop Geesink (reclame voor Lodaline), ,.Brikkie Union", eveneens van Joop Geesink (reclame voor briketten) en aan de film „Parels" van de N.V. Cefima (Castella wasmiddel). De N.V.B.- prijs werd bij loting toegekend aan de film „Parels". De deelnemers aan de reclamefilmdag bleken het over het algemeen met het oordeel van de jury eens te zijn. Na de lunch werd de film „Het magische venster", vervaardigd door de N.V. Cefima, ter vertoning gebracht. Deze film is niet bestemd voor vertoning in de bioscopen. Hierna hield de heer S. W. Numan, hoofd van de reclame-afdeling van de N.V. Philips, een belangwek kende inleiding over het onderwerp „De verschillende vormen van commerciële televisie in Amerika", geïl lustreerd door een aantal reclamefilms, zoals die in Amerika worden uitgezonden. Uit deze inleiding releveren wij, dat er over de televisie reclame in Amerika veel goeds, maar toch ook veel slechts te vertellen valt. De specimens van de Amerikaanse reclamefilms, welke de heer Numan liet projecteren, gaven wel sterk de indruk, dat de films geheel waren afgestemd op de Amerikaanse smaak. Hierna werd een serie buitenlandse reclamefilms vertoond afkomstig uit België, Denemarken, Zwitserland, Frankrijk en Duitsland. Het was waarlijk een keurcollectie, waarbij vooral de bijzondere kwaliteiten van de films van Fischer Koesen op de aanwezigen grote indruk maakten. Nadat ten slotte ook nog een tweetal documentaire films waren vertoond, sprak de Voorzitter van het Genootschap het slotwoord, waarbij hij terecht gewaagde van de grote belangstelling, die de film als reclamemedium algemeen in de wereld geniet. In zijn toelichtende brief op het in September aan de leden van de Tweede Kamer voorgelegde „Bouw programma 1955" (als bedoeld in artikel 15 van de Wederopbouwwet) heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Ir. H. B. J. Witte, als zijn oordeel uitgesproken, dat tegen spanningen op de arbeidsmarkt niet moet worden opgetreden met abrupte middelen, zoals een bouwstop, omdat de ervaring heeft geleerd, dat van dergelijke middelen gedurende lange tijd na terugkeer van een goede verhouding op de arbeidsmarkt nog een ver storende invloed op de zo zeer gewenste continuïteit in de bouwbedrijvigheid uitgaat. Zijn inziens moet deze continuïteit op het juiste niveau worden bereikt door een vertraging van de uit gifte van Rijksgoedkeuringen betreffende die werken, welke gelegen zijn in de streken, waar een tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders bestaat. Dit middel heeft hij, sedert dit tekort zich gedurende langere tijd ernstig deed gevoelen, toegepast. De moeilijk heid, die zich daarbij voordoet is, dat een groot deel van het bouwprogramma uit werken voor de woningbouw en de industriële bouw bestaat. Algemeen wordt de prioriteit erkend van een woningbouwprogramma van 65.000 woningen en van de werken ter bevordering van de industrialisatie. Laat men deze ongemoeid, dan kunnen de maatregelen tot opheffing van de spanningen op de arbeidsmarkt slechts over een deel van het bouwpro gramma worden toegepast, hetgeen impliceert, dat de druk van die maatregelen daar groter zal zijn, dan wanneer men deze voor alle sectoren zou doen gelden. In feite kunnen daarom eventueel slechts enkele secto ren, onder meer de sector welke in het „bouwprogramma 1955" wordt aangeduid als „overige bijzondere g e b o u w e n" waaronder bijvoorbeeld schouwburgen en bioscopen vallen, voor afremming in aanmerking komen. Dit is door de Minister nog eens uiteengezet in zijn Memorie van A ntwr oord aan de Kamer naar aanleiding van de door enige leden in het V o o r 1 o p i g Verslag over het betrokken wetsontwerp gemaakte opmerkingen. De Minister wil voorkomen, dat de bouw nijverheid van de beperkende maatregelen meer hinder ondervindt dan strikt nodig is. Op de vraag van de Kamer, of in de bouwslop voor gebouwen ook de bouw van bioscopen, dancings en schouwburgen is begrepen, heeft hij geantwoord, dat indien de bouwkosten hoger liggen dan 100.000,ook deze werken aan een Rijksgoedkeu-

Film | 1955 | | pagina 10