Filmexposities reden geschiedt. Maar zou de voornaamste remedie niet liggen in de verhoging van het peil van het publiek? Tot deze sociaal-paedagogische beïnvloe ding van ons volk wil onze tentoonstelling een hulpmiddel zijn. Maar zal het goed zijn. dan zal het gesproken woord en de projectie daarnevens niet mogen ontbre ken. Ik hoop van harte dat in de jaren, die komen: a) de studie van de psychologische en maatschappelijke betekenis van de film voortgang zal vinden. Voorzover het Centraal Bureau voor de Statistiek hier een bijdrage kan geven analoog aan zijn publicatie over „Radio en vrije tijdsbesteding" - zal dit eerlang ge schieden b) de vorming tot het zien van films een wezenlijk onderdeel zal worden van onze volksopvoeding. Het Nederlands Filminstituut zal daartoe gaarne, in nauwe samenwerking met het Instituut „Film en Jeugd" en andere instanties, die daartoe geroepen zijn, zijn bijdrage geven. Ik dank hen, die deze tentoonstelling mogelijk hebben gemaakt: de samenstel lers Peters en Van Driel; de filmverhuur ders, die foto-materiaal beschikbaar heb ben gesteldhet Instituut „Film en Jeugd" voor de ons bij de organisatie van deze dag verleende en bij de exploitatie van deze tentoonstelling nog te verlenen steun. Ik dank de Nederlandsche Bioscoop- Bond voor zijn onverflauwde sympathie voor ons werk en het feit, dat hij dit materieel mogelijk maakt. Ik dank Dr. Steenbergen voor het feit, dat hij ons hier de ruimte heeft gegeven voor deze eerste demonstratie en ons heden zo hartelijk heeft ontvangen. Rondgang langs de tentoonstelling Jk dank Li allen, dat Gij deze eenvou dige plechtigheid hebt willen bijwonen. Hiermede verklaar ik de tentoonstelling .,l)e film in beeld" geopend." Vervolgens onderstreepte de heer J. Pront, voorzitter van de Stichting Film en Jeugd, die bij de exploitatie der tentoon stelling assisteert, in een korte toespraak nog eens de taak van de filmvorming dei- rijpere jeugd, waarna de genodigden een rondgang maakten over de in het lyceum opgestelde expositie. Het ligt in de bedoeling dat deze ten toonstelling op tal van scholen voor voort gezet onderwijs, overal waar daar belang stelling voor bestaat, enige tijd wordt opgesteld. Zij is van 26 Januari tot 5 Februari in het Maerlant-lyceum gebleven. Van 1528 Februari was zij te bezichtigen in de „Galerij" te Amsterdam en zal daarna op tournee gaan langs diverse V.H.M.O.-scholen en organisaties. Scholen, openbare leeszalen, volkshoge scholen, verenigingen en organisaties, die deze tentoonstelling enige tijd willen ge bruiken, kunnen zich daartoe wenden tot het Nederlands Filminstituut te Amster dam. In de Amsterdamse Galerij hij het Frederiksplein zal in dertig grote verlichte vitrines onder de titel „Draaien, altijd maar draaien. van 8 Maart tot 12 April a.s. een expositie worden gehouden, welke aan de film gewijd is. Het pièce de résistance zal worden gevormd door talrijke foto's uit belangrijke na-oorlogse films, welke foto's tevens zullen dienen als materiaal om de practische filmkennis van het publiek aan een eenvoudige test te onderwerpen. Er is aan deze tentoonstelling namelijk een bijzondere attractie verbonden, welke daarin bestaat, dat het publiek zal worden verzocht op te geven uit welke films die foto's afkomstig zijn. Diverse prijzen worden hiervoor beschik baar gesteld. In andere vitrines zal op zo aanschouwelijk mogelijke wijze worden aangetoond de betekenis en de werkwijze van instellingen, welke zich op het gebied van de film bewe gen, zoals bijvoorbeeld de Nederlandsche Bioscoop-Bond, de Stichting Nederlands Filminstituut, het Filmmuseum en de verschillende liga's, de Katholieke Filmactie en het Hervormde Filmcentrum, de Stichting „Film en Jeugd", de Stichting Nederlandse Onderwijs Film enz. Daarbij zal ook de Nederlandse filmproductie niet vergeten worden, want de bezoekers zal een indruk worden gegeven van het werk in een speelfilmstudio, zoals bijvoorbeeld de Cine- tone Studio's, van de poppenfilms van Joop Geesink. de teken- en experimentele films van Marten Toonder, de wetenschappelijke films van Multifilm. de journaalfilm- productie van Polygoon en Profilti enz. Natuurlijk zal in het bijzonder de aandacht wwden gevestigd op uitstekende Nederlandse documentaires. „De beeldende kunst in de film", curiositeiten op filmgebied, interessante filmaffiches, onmisbare boeken over de cinematografie, foto's van naar films kijkende kinderen. „Filmforum", „Critisch Filmbulletin" en het periodiek van de Bioscoop-Bond: allemaal facetten die op deze ten toonstelling naar voren worden gebracht. „De Film als w e z e n 1 ij k cultuurvel- sclhijnsel van onze eeuw", is hel onderwerp, waarmede de expositie „Draaien, altijd maar draaien" zich op attractieve wijze bezig zal houden. Dit is echter niet de enige tentoonstelling op filmgebied te Amsterdam, welke dezer dagen onze aandacht vraagt. Van 15 tot 28 Februari was namelijk de reizende tentoon stelling „De Film in beeld" van de Stichting Ne derlands Filminstituut in de Galerij te bezichtigen. Bovendien wordt in het Museum Fodor, Keizersgracht 609, van 11 Februari tot 13 Maart een historische expo sitie gehouden van ontwerpen voor filmdecors, welke is georganiseerd door de directie van de gemeentemusea in samenwerking met het Nederlands Filmmuseum en de Cinémathèque Frangaise te Parijs. 16

Film | 1955 | | pagina 17