Nieuwe onontvlambare drager Een dure gast Eastmanproducties kan verrichten, hoewel andere labora toria even goed copieën van Eastman negatieven kunnen vervaardigen. Verder beweerde Pathe, dat de Technicolor Corporation bezig is met zijn twintig jaar oud „imbibi- tion -procédé terrein te verliezen aan nieuwe en betere kleurentechnieken en het publiek en zelfs velen in het bedrijf misleidt door het superieure Eastman procédé als „Technicolor" aan te kondigen. Technicolor heeft deze beschuldiging beantwoord mei het ontkennen van een onjuist gebruik van het „Techni color" handelsmerk. ..De aankondigingen „Color by Technicolor" en ..Print by Technicolor" worden gebezigd om aan te duiden dat copieën van dergelijke films, die dergelijke aankondigingen dragen, producten zijn van Technicolor of haar aanverwante maatschappijen zoals deze daartoe zijn gerechtigd krachtens de handelsnaam wetten zo verklaarde zij. En bij deze verklaring is hel gebleven. Technicolor is gerechtigd haar eigen copieën van Eastman Color negatieven te vervaardigen en als ..Technicolor" copie aan te kondigen. Intussen staat de ontwikkeling niet stil. Eastman Kodak heeft in Januari 1955 de prijs van haar positieve kleuren- materiaal van 41.50 157,83) per 300 meier verlaagd tot 39,148,32). Dit betekent een scherpere concur rentie van de laboratoria met Technicolor. De vorige maand heeft de Eastman Company bovendien aan de pers medegedeeld, dat zij zeer binnenkort nieuw materiaal ooi- zogenaamde „tussennegatieven", noodzakelijk voor de vervaardiging van duplicaatnegatieven, in de handel zal brengen. In verband namelijk met het grote lekorl aan copieën op de buitenlandse markt zien de filmproductie- maatschappijen zich meer en meer genoodzaakt duplicaat negatieven te laten vervaardigen, waarvan de laboratoria in het buitenland kleurencopieën kunnen trekken. Men moet echter een tussennegatief vervaardigen om een dupli caatnegatief te krijgen, een procédé, dal door het nieuwe materiaal sterk vereenvoudigd zal worden. Medio Februari werd de vakpers verrast door de mede deling van Technicolor Corporation, dat zij over zal gaan tot het financieren van onafhankelijke producties. Deze bekendmaking volgde op kortgeleden ontvangen berichten inzake het oprichten van nieuwe Technicolorlaboratoria in Italië en India. Zoals bekend was er tot dusver buiten de Verenigde Staten maar één Technicolor laboratorium, namelijk in Engeland, terwijl een tweede in aanbouw is te Parijs. Deze opzienbarende mededeling het is voor de eerste keer in de geschiedenis van het filmbedrijf dal een kleu renfilmlaboratorium zich buiten het terrein van zijn werk zaamheden begeeft heeft de vakbladen de veronder stelling in de pen gegeven, dat Technicolor zich ongerust zou maken over de trek naar andere laboratoria, welke met de toenemende toepassing van het Eastman Color materiaal is ontstaan. Door hel financieren van onafhan kelijke producties kan de maatschappij nieuw labwerk aantrekken. Bovendien verwacht men dat Technicolor binnenkort voor de dag zal komen met een geheel nieuwe versie van de horizontale camera, welke een belangrijke verbetering zou zijn van die, welke op het ogenblik bij de opnemingen in het VistaVision-procédé wordt gebruikt. Onlangs hebben de Du Pont fabrieken een nieuwe dra ger aangekondigd onder de naam ..C r o n a r welke groot opzien heeft verwekt. Het heeft acht jaar proef nemingen gevergd om dit materiaal te ontwikkelen, maar het is thans in beperkte hoeveelheden ook commercieel beschikbaar als leader materiaal bij de bewerking van films. Voor de vervaardiging wordt door Du Pont een nieuwe fabriek gebouwd in Parlin, New Jersey, die in de herfst gereed zal komen. Men verwacht een algemeen en intensief gebruik van deze nieuwe film, zodra zij in vol doende hoeveelheden beschikbaar komt. Chemisch schijnt Cronar verwant te zijn aan Dacron en Mylar. Volgens Du Pont zijn de belangrijkste verbete ringen een grotere sterkte en weerstand tegen slijtage. Bij het nemen van proeven is gebleken, dat het gewone onbrandbare materiaal in de regel breekt na 24 maal gebogen te zijn, terwijl Cronar een gemiddelde van 17.000 buigingen weerstaat. Terwijl de gangbare onbrand bare film sterk slijt bij de perforatiegaten na 1.400 projecties, is bij Cronar na 3.900 projecties „nog geen leken van beschadiging der perforatie" te bespeuren. Bovendien is Cronar dunner en weegt aanzienlijk minder dan hel thans gebruikelijke onbrandbare materiaal. Men kan 2.700 voet (810 meier) winden op een spoel, die maar 2.000 voel (600 meter) gewone onbrandbare film kan bevatten. Volgens de gegevens van de Radio-Electronics-Tele- vision Manufacturers Association (RETMA), een van de machtigste organisaties in de Verenigde Staten op liet gebied van radio en televisie, nemen de reparaliekosten van de in gebruik zijnde televisietoestellen gigantische afmetingen aan. Alleen al de slijtage van de beeldbuizen veroorzaakt enorme uitgaven. Van de 10.000.000 nieuwe beeldbuizen, die er in 1954 door de fabrieken vervaardigd werden, waren er 20 of 2.000.000 alleen al nodig voor de vervanging van ver sleten buizen. Voor deze reparatie werd door de loestelbezitters gemiddeld 40 (f 152.of lezamen 80.000.000 (ƒ304.000.000) uitgegeven. Cijfers over vervanging van versleten buizen door gerepareerde buizen (vervaardigd uit oude buizen) zijn niet bekend, maar dil moet volgens RETMA op grote schaal gebeuren. De orga nisatie deelt verder mede. dat jaarlijks 5 tot 10 c/< van alle ontvangtoestellen een nieuwe beeldbuis nodig heeft. Tot dusver hebben bijna 7.000.000 van de 33.000.000 in de Verenigde Staten in gebruik zijnde televisietoestellen hun beeldbuizen moeten vernieuwen. De gemiddelde levensduur van een beeldbuis stelt men op 1.000 uur. Met dal al is de televisie maar een dure gast. CANNES 1955 Het verdient aanbeveling dat bedrijfsleden, die voor nemens zijn het Internationale Filmfestival, dat van 25 April tot 11 Mei 1955 te Cannes gehouden zal worden, bij te wonen, zich zo spoedig mogelijk voorzien van een „demande d'accréditation", welke hun het verblijf aldaar en het bijwonen van het festival zal vergemakkelijken. Het organiserende festivalcomité heeft namelijk laten weten dat het niet zal kunnen garanderen dat aan bedrijfs leden, die zich als zodanig in Cannes presenteren, toegang zal kunnen worden verschaft tot de manifestaties of anders zins faciliteiten kunnen worden verleend, tenzij zij hun komst van te voren gemeld hebben door middel van een demande d'accréditation". Formulieren, waarbij tevens een pasfoto van 4x4 cm moet worden ingeleverd, zijn verkrijgbaar op het Bonds bureau. 16

Film | 1955 | | pagina 18