Operateurswedstrijd Een nieuwe methode voor het lassen van films Start- en eindstukken is speciaal van belang nu er meer en meer gebruik wordt gemaakt van grootbeeldprojectie, w aarvoor een extra grote hoeveelheid licht nodig is met de daaraan onvermijdelijk verbonden extra verhitting. Laat men daarbij koeling achterwege, dan loopt men de kans, dat de film door deze zware verhitting bol gaat staan, in welk geval geen scherp beeld meer geprojecteerd kan worden. Dit geldt in het bijzonder bij donkere scènes, aangezien deze gedeelten van de film de meeste warmte absorberen. Bovendien worden de copieën op deze manier ernstig beschadigd. Over dit onderwerp werd reeds het nodige gepubliceerd in aflevering no. 181 van dit Orgaan, verschenen 16 Augustus 1954. Wij achten dit onderwerp echter van zoveel belang, dat wij niet willen nalaten er thans nogmaals op te wijzen, dat ook bij het gebruik van moeilijk brandbaar film materiaal en zeker wanneer er sprake is van grootbeeld projectie. een deugdelijke filmkoeling niet gemist kan worden. Wij kunnen beginnen met vast te stellen, dat het eerste gedeelte van de operateurswedstrijd een volledig succes is geworden. Van de bijna 300 deelnemers hebben er 247 een oplos sing ingezonden. Vijftien inzenders slaagden erin alle 23 fouten te vinden en een juiste verbetering aan te geven. Na loling werden de prijzen als volgt toegewezen: Ie PRIJS: ƒ25,W. Hesper, Schouwburg - Enschede 2e PRIJS: boekenbon ad ƒ12,50: E. Gerekink, De Liefde - Amsterdam 3e PRIJS: encyclopaedie voor electronica: S. Spannenburg. Harlinger Bioscoop - Harlingen. De nieuwe opgave is inmiddels aan de deelnemers toe gezonden en zal tezamen met de juiste oplossing in het volgend Orgaan worden gepubliceerd. Het is een verheugend verschijnsel te kunnen vaststel len, dat uit de inzendingen over het algemeen is gebleken, dat men de wedstrijd zeer serieus heeft opgevat. Aan de oplossingen is, behoudens enkele uitzonderingen, veel zorg besteed, waarbij sommigen zelfs zover gingen, dat zij dikwijls op zeer vindingrijke wijze fouten construeerden op plaatsen waar zij zeker niet bedoeld waren. Met uitzondering van dit laatste vertrouwt de Tech nische Commissie, dat de deelnemers aan de wedstrijd op de ingeslagen weg zullen voortgaan in welk geval het beoogde doel. te weten een verbetering van de vakbe kwaamheid en een stimulering van de belangstelling voor het operateursvak. ongetwijfeld zal worden bereikt. Uit het maandblad van de Society of Motion Picture and Television Engineers vernemen wij, dat iri Amerika een nieuwe methode is ontwikkeld voor het lassen van films. De aanleiding hiertoe is gevormd door het feit, dat een der filmfabrieken een nieuw soort onbrandbaar film materiaal op de markt heeft gebracht bekend onder de naam Cronar. Dit nieuwe materiaal kan niet worden gelast met de filmlijm, die thans in gebruik is. Hoewel men nog zoekende is naar een filmlijm om dit materiaal zowel als het onbrandbare acetaat-butiraat te lassen, heeft men inmiddels een geheel nieuwe werkwijze in toepassing afstand 2 beelden 1/1 ii in/in m iiiii 1/1/in mui uuuh film C------------I ----------1 ii ii 11 ii ii i i,>m '7.f ii ii ii ii n i n i r "i i n verbindinqsplaats 2------- tape Rechte las \iiiii illlll III lllllf Overlappende "las" gebracht, waarbij wordt gewerkt met een doorzichtige en zeer sterke tape. Deze „tape" een soort plakband dus bestaat uit hetzelfde materiaal als de drager van de film en is aan één zijde voorzien van een transparant kleef middel. Het is in Amerika bekend onder de naam ..mylar". De tape is bovendien geperforeerd. Met behulp van een speciale plakpers wordt hij op beide zijden van de film aangebracht en wel over een lengte van een beeldje aan iedere zijde van de lasplaats. In feite is hier dus in het geheel geen sprake meer van lassen, omdat de filmeinden tegen elkaar worden gelegd, waarna de tape er aan twee zijden overheen wordt ge plakt. Het schijnt ook mogelijk te zijn de te verbinden filmeinden op de gebruikelijke manier met 1 of l/2 per foratiegaatje over elkaar te leggen om daarna aan beide zijden de doorzichtige tape aan te brengen. In ieder geval is bij geen van beide methoden filmlijm nodig en er behoeft ook niets meer te worden afgekrabd. Bovendien zijn de „lassen" buitengewoon sterk. Op de hierbij afgedrukte tekening wordt aangegeven, hoe de nieuwe tape-lassen er uit zien. Zodra nadere gegevens bekend zijn omtrent de te ge bruiken plakpersen, zullen wij daarvan in deze rubriek mededeling doen. Blijkens ingekomen klachten komt het de laatste tijd steeds meer voor, dat de start- en eindstukken van film- copieën zoek raken als gevolg van het feit, dat de opera teurs de stukken die zij om de een of andere reden hebben verwijderd niet aan de film monteren, alvorens tot door zending wordt overgegaan. Dit euvel neemt dusdanige afmetingen aan, dat de film verhuurkantoren hierdoor belangrijke schade lijden. Niet alleen moeten zij vele meters materiaal gebruiken voor de vervaardiging van nieuwe start- en eindstukken, maar tevens worden de copieën door het ontbreken van start en eindstukken ernstig beschadigd. Bovendien kunnen er gemakkelijk verwarringen en vergissingen ontstaan, waar van trouwens ook de exploitanten die de films nadraaien nodeloos moeilijkheden ondervinden. Het Hoofdbestuur dringt er daarom ter voorkoming van het bedoelde euvel bij de leden op aan om er voortaan nauwlettend op toe te zien, dat de operateurs de start- en eindstukken van elke acte, voorzover die bij het gebruik in de bioscoop zijn verwijderd, weer vóór de verzending op de juiste wijze aan de film plakken. 19

Film | 1955 | | pagina 21