Bedrijfsuitrustingserediet Uit de Afdelingen Afdeling Het Noorden Afdeling 's-Gravenhage Een speciale crediefregeling voor de middenstand Vooral in de naoorlogse jaren is in- ons land mei medewerking van de centrale overheid een niet onbelang rijk complex van speciale credietregelingen ten behoeve van de middenstand lot stand gekomen. Een enkele dezer regelingen kan wellicht voor minder kapitaalkrachtige leden-bioscoopexploitanten practische betekenis hebben, om welke reden wij daaraan door dit artikel meer bekendheid willen geven. Bij de aanschaffing van cabine- en zaal uitrusting speelt veelal aanvankelijk het leverancierscrediet een zekere rol, doch voorzover de bioscoopexploitanten uiteindelijk deze uitrusting niet uit eigen middelen kunnen bekostigen, moeten zij zich de benodigde middelen via een langlo pend crediet verschaffen. Zij waren te dien aanzien in hel verleden praktisch aangewezen op onderhandse geld leningen van particulieren, omdat in het algemeen de ge wone handelsbanken voor bedrijfsuitrusting geen credieten beschikbaar stellen. Het Kijk heeft echter een crediet- regeling ingesteld, het zogenaamde bedrijfsuitrustings- crediet, waarmede een verantwoorde volledige of ge deeltelijke financiering mogelijk is van verbeteringen en vernieuwingen van de apparatuur, de stoelen, hel inte rieur, de gevel enz., ouder meer óók voor bioscopen. Dil crediet. dat op aanvraag verstrekt kan worden door een der kantoren van de Nederlandsche Middenslandsbank N.V., met garantie van de Staat, bedraagt ten hoogste 30.000,en heeft een maximale looptijd van tien jaar. \an de credietnemer wordt 5 r/r rente per jaar in reke ning gebracht, benevens 1. °/oo omzetprovisie. I iteraard zal de credietnemer zo mogelijk zelf een deel van de kosten van de aanschaffing, de vernieuwing of de verbetering moeten dragen en zal zoveel als mogelijk is zakelijke en/of persoonlijke zekerheid moeten worden gesteld. Het crediet wordt zowel verstrekt aan reeds gevestigde ondernemers als aan degenen die een nieuw bedrijf wensen te gaan vestigen; in alle gevallen geldt echter de regel. dat slechts die aanvragers voor een crediet in aanmerking komen, die niet op andere passende wijze een goede finan ciering kunnen verkrijgen. Bij de credietaanvrage zal een volledig inzicht in de geldelijke situatie moeten worden verstrekt en in het algemeen de balansen en exploitatierekeningen der laatste drie jaren moeten worden getoond: de aanvrager zal bovendien over een behoorlijke en overzichtelijke boek houding moeten beschikken. De jaarlijkse aflossingen en dus de looptijd van het crediet worden bepaald in overleg met de credietnemer: daarbij zal worden gelet op de periode binnen welke het Ie financieren object volledig moet zijn afgeschreven èn op de redelijkerwijs Ie verwachten lerugbeialingsmogelijk- heden. De \eder!aiid;che Middenstandsbank zal aanvragen ."■ir bedrij f suitrustingscrediel afwijzen indien na een ingesteld onderzoek van mening is, bijvoorbeeld dat het bedrijf geen economisch bestaansrecht heeft, niet vakkun dig wordt of zal worden geleid en ook met het aange vraagde crediet onvoldoende baten zal opleveren. Te allen tijde kan evenwel tegen zulk een negatieve beslis sing beroep worden aangetekend bij hel Ministerie van Economische Zaken (Directoraat-Generaal voor de Mid denstand). Indien de INederlandsche Middenstandsbank bedrij f s- uitrustingscrediet verstrekt, kan een reeds bestaande relatie met een andere bankinstelling gehandhaafd blijven. Aan het slot van deze summiere beschouwing over het Bedrijfsuitrustingscrediet willen wij nog melding maken van het voornemen van de Minister van Economische Zaken om in afwachting van het tot stand komen van publiekrechtelijke bedrijfsorganen in de middenstands- seclor ten spoedigste nog twee nieuwe van rijkswege gegarandeerde, langlopende credietregelingen ten behoeve van de middenstand in werking te doen treden. De eerste waarvan de uitvoering niet aan de JMeder- landsche Middenstandsbank N.V. zal worden opgedragen zal de mogelijkheid openen om aan middenstanders lang hypothecair crediet toe te kennen voor de aankoop van nieuw gebouwde bedrijfspanden, of voor het zelf bouwen daarvan, tol een maximum van 85 der bouw kosten inclusief de grondaankoop, en met aflossings faciliteiten. De tweede zal de financiering betreffen der gehele bedrijfsinrichting van nieuw gebouwde panden, zo nodig met reservering van een gedeelte van het toegestane bedrag voor een huurgarantie; in het algemeen zal het crediet tot ƒ40.000,per geval worden gelimiteerd. Op Woensdag 3 Maart j.1. heeft de Afdeling Het .Noorden een druk bezochte jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag van de Secretaris, de rekening en ver antwoording over 1954 en de begroting voor het jaar 1955 van de Penningmeester werden goedgekeurd. Daar de heer G. J. Milius, die jarenlang het Voorzitter schap der Afdeling heeft bekleed, zich niet herkiesbaar heeft willen stellen, is in deze vacature voorzien door de verkiezing van de heer H. J. de Vries, die tot dan toe de functie van Secretaris had vervuld. De periodiek aftredende Bestuursleden, de heren H. Zondervan Jr.. Penningmeester, H. Bisschop en G. Sche pel werden herkozen, terwijl de heer J. S. Thedinga tot nieuw Bestuurslid werd gekozen. Tot leden van de Afdelingsraad werden benoemd de heren H. Zondervan Jr. en H. J. de Vries, terwijl laatst genoemde tevens werd gekozen als lid van de Ledenraad. De Afdeling 's-Gravenhage heeft op Donderdag 10 Maart j.1. haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden, waarop de volgende periodiek aftredende bestuursleden bij acclamatie in hun bestuursfuncties werden herkozen: de heren C. J. Blad, Vice-Voorzitter; A. J. A. Huyser, Penningmeester; S. Barnstijn en J. J. H. H. Tapke Lo- kenberg, leden. De heer A. J. A. Huyser werd tevens herkozen als lid van. de Afdelingsraad, terwijl de heer S. Barnstijn herbenoemd werd als lid van de Ledenraad. De rekening en verantwoording over 1954, de begroting voor 1955 en het jaarverslag over 195-1 werden goedge keurd. Overeenkomstig het voorstel van het Bestuur werd met algemene stemmen besloten het Advertentiebesluit, zoals dit per 1 Mei 1954 in werking was getreden, voor één jaar. dus tot 1 Mei 1956, te verlengen.

Film | 1955 | | pagina 7