Western redivivus Ongetwijfeld is de „Western", of in Nederlandse ter minologie de ..Wild West", een typisch Amerikaans film product, welks inhoud over het algemeen berust op historische gegevens uit het tijdperk van de expansie van de Verenigde Staten naar liet Westen en het Zuiden; het tijdperk van de pioniers, de gold-rushes, de totstand koming van de eerste postverbindingen, de aanleg van de telegraaf- en spoorlijnen, de vorming van nieuwe staten en/.. De stof van deze films is in de regel reeds lang in de Amerikaanse literatuur verwerkt en door mid del van vertalingen ten dele ook in ons land aan ten minste drie generalies bekend. Ondanks het feit. dat aan niet-Amerikauen de typisch nationale gevoelens welke door deze films bij de Amerikaan worden gewekt bijna volkomen ontgaan, zijn Westerns bij jong en oud in alle landen ter wereld uiterst populair, een populariteit welke zij delen met de litera tuur die dezelfde stof tot onderwerp heeft en welke ten slotte haar oorzaak vindt in de vreugde welke millioenen mensen beleven aan de spanning om het avontuur. Maar ongelukkigerwijze heeft de immense populariteit van de Western van meet af aan in enkele Europese landen - ook in Nederland - - het wantrouwen gewekt van dames-met-gebrek-aan-passende-vrijetijdbesteding. In haar gelederen treft men namelijk de begenadigde zielen aan. die zich geroepen wanen om aan bescherming van iets tegen iets te „doen" en in de Western vonden deze dames en haar niet te onderschatten aanhang een dankbaar object. Niet dat zij zich ooit verwaardigden deze films die zij onveranderlijk ..cowboy-films" plachten te noemen, ook al was er in de gehele film geen cowboy te bekennen te gaan zien. Zij wisten dat er in deze films gevochten en ge schoten werd en tegen deze ruwheid en dit geweld moesten de tere kinderzieltjes, die zonder gevaar de gruwelijkste sprookjes en sagen konden ..doorstaan", beschermd wor den. In bijna beminnelijke onwetendheid dachten zij er niet aan zich rekenschap te geven van bijvoorbeeld de psyche van de normale gezonde jongen van negen lot veertien jaar, iets waarvan een gezinsvader die met beide benen in het volle leven staat in zijn pink méér weet. Maar die had daarom in zijn jongensjaren zelf de boeken van Cooper, May, Curwood, Grey en andere schrijvers van indianen- en avonturenverhalen „verslonden" en was voor zijn zakcenten Tom Mix gaan bewonderen. Kortom van de wensen en verlangens van haar beschermelingen be grepen de dames blijkbaar al even weinig als van de materie waartegen beschermd moest worden, te meer daar zij in de regel hardnekkig weigerden ..het kwaad uit eigen aanschouwing te leren kennen. Aan het rijk van deze beschermengelen kwam echter een einde toen in het begin der veertiger jaren de psycho logen, psychiaters en sociologen zich meer met de film gingen bemoeien en hun voorzichtige indicaties diametraal tegenover haar met zoveel vuur verkondigde en zonder meer geaccepteerde ideeën bleken te staan. Van die tijd af heeft er een geleidelijke herwaardering van de W estern plaats gevonden. Toen men langzamerhand de wetenschap pelijke analyse van de filminhoud ter hand begon te nemen, bleek de Western zelfs een uitstekend figuur te slaan. Vooral de psychologen en psychiaters gaven haar het volle pond. Wat zouden de oren van hen, die in de dertiger jaren de kruistocht legen de „Western" predikten, getuit hebben als zij vernomen zouden hebben hoe vak psychologen oordelen, dat „deze filmsoort aan een natuur lijke behoefte van alle jongeren van tot 30 jaar tegemoet komt" en hoe bijvoorbeeld een jeugd-psychiater getuigt, dat de na-oorlogstijd „Code zij dank!" de jeugd de ..cowbovfilm" heeft gebracht, waar de jeugdige toeschou wers ..stormen van verukking" aan beleven enz. Ook in ons land valt er een kentering in de waardering van de Western ie constateren. Een gebeurtenis, zoals men in December van het vorige jaar in Roermond beleefde, waar tijdens een openbare paneldiscussie de Western op even deskundige als enthousiaste wijze verdedigd werd door een priester en academicus, zou vóór de oorlog in ons land ondenkbaar geweest zijn. Maar ook in de kringen welke zich met de opvoeding van de jeugd bezig houden, begint men zich te bezinnen op de betekenis van deze film. welke in haar vorm als nationaal Amerikaans epos vaak ..op treffende wijze overeenkomt met de epische werken der grote Westerse cultuurvolken". Zo werden wij enige tijd geleden getroffen door een bericht in de Haagse dagbladen, waarin vermeld werd, dat de Haagse Jeugd Actie in de aula van het Museum voor het Onderwijs een „voorvertoning" bad gegeven met een „opvoedkundige Western" aan jeugdleiders, docenten en leerlingen van de kweekschool, waarbij de film volgens de pers ..een ontvangst kreeg, die bij de jeugd moeilijk overtroffen zal worden'". Aan deze vertoning ging een inleiding van een der filmdeskundigen van de Haja vooraf, waarin kort en duidelijk werd gewezen op de betekenis van de Western in het algemeen en van de onder- werpelijke film in het bijzonder. Men kan bel slechts toejuichen, dat een instituut als de Haja bij zijn oriëntering op het gebied van de filmvoor- lichting afgetreden paden verlaat, de moed heeft zich Ie bezinnen op de reële waarde van zekere opvattingen, welke een tijdlang de openbare mening hebben gedomi neerd, en nieuwe wegen in te slaan, een voorbeeld, dat tol navolging stimuleert en dat ook de instemming blijkt te hebben van de pers. I il de kranten verslagen van deze bijzondere vertoning valt evenwel een conclusie te trekken. De „opvoedkundige Western", waar het hier over ging, is namelijk geen nieuwe film, maar een, welke al sedert 1950 in ons land rouleert en door duizenden met veel genoegen is gezien. Het is een film. waarover door onderscheiden vooraanstaande critici bij haar eerste verschijnen prijzende opmerkingen werden gemaakt en die in de loop van de jaren toch ook door vele onderwijzers en jeugdleiders moet zijn gezien. Des ondanks heeft het vijf jaar geduurd voordat men deze film in de kringen van hen. die zich de filmvoorlichting van de jeugd tot taak hebben gesteld, is gaan waarderen op haar eigen mérites in plaats van haar als zijnde „maar 'n Western" bij de vertoning van geschikte films voor de jeugd terzijde te stellen. Het is derhalve duidelijk, dal gedurende deze periode de opvattingen over de Western ook in deze kringen een geleidelijke wijziging hebben ondergaan. En in het feit van deze - - thans positief gerichte belangstelling mag men een eerherstel zien van een veelgesmaad, maar voor jong en oud aantrekke lijk, filmgenre, dat ..in zich het vermogen bezit om tot gezond idealisme, dadendrang, mannelijke kracht en ridderlijkheid, aan te sporen". 13

Film | 1955 | | pagina 14