Uit de Afdelingen Conclusie Het nieuwste systeem Todd-AO dubbelprojector Afdeling Het /uiden 'Deze foto laai duidelijk de verschillende verhoudingen zien van het gewone doek ('stippellijn, verhouding 1 t.33). hel Cinemascopedoek (gchioLen lijnen, verhouding 1 2.55) en hel Vistavisiondoeli (gehele wille vlak. verhouding 1 1 ,H5). hel beeld is samengeperst) verschillen. Hiertoe is het slechts nodig, dat de lens bij toepassing van een andere verhouding opnieuw wordt ingesteld. Het is echter over hel algemeen niet mogelijk mei deze lenzen ook niet- anamorphische copieën te vertonen. Dit kan wel met de Tuschinski-lens, maar daarbij dienl Ie worden bedacht, dal de beeldhoogle steeds dezelfde blijft. Daar het in de practijk meestal zo is. dat men bij toepassing van een niel-anamorphische groolbeeldsysteem ook de beeldhoogte wil vergroten, moet toch een ander basisobjectief worden gebruikt om het gewenste beeldformaal Ie verkrijgen. Resumerende kunnen wij tot de conclusie komen, dal er thans allerwege naar wordt gestreefd meer ordening te brengen in de veelheid van fo.rmaten en systemen, die gedurende de afgelopen twee jaren over het film- en bioscoopbedrijf zijn uitgestort. Dit kan slechts een verheugend verschijnsel worden genoemd, aangezien het alleen op deze manier mogelijk kan worden gemaakt binnen afzienbare tijd te komen tot een bepaalde standaardapparatuur, waarmede alle aan de markl zijnde producten vertoond kunnen worden. Uit Amerika bereiken ons berichten, dat aan de lijst van nieuwe systemen thans is toegevoegd het zogenaamde Cyclotrona-procédé. Men volgt hierbij het cinerama-principe door een op name-camera te gebruiken, die een gezichtsveld van meer daan 146° kan omvatten. Men past de gewone 35 mm standaardfilm toe, die echter horizontaal door de opname camera wordl gevoerd en wel zo danig, dat telkenmale een beeld- breedte van 75 mm wordt omvat. Dit komt dus overeen met vier maal hel normale opnameformaat en tweemaal hel Visla Vision- formaat. Men beweert, dal dil nieuwe systeem in tegenstelling tol cine rama ten kosle van architectonisch onbelangrijke wijzigingen in de bestaande toestand, voor de mees- Ie bioscopen geschikt gemaakt kan worden. Over de prijs van het nieuwe systeem is ons nog niets bekend. Wanneer men met de hierboven- genoemde volle filmbreedte gaal werken zullen in ieder geval andere projectoren nodig zijn, nog afgezien van de lichtproblemen, die zich bij een dergelijk formaat zullen voordoen. Inmiddels is door Philips - Eindhoven een nieuwe projector ontwikkeld waarmede zowel een filmformaat ter breedte van 70 mm als de normale 35 mm film vertoond kan worden. In het volgende nummer van dit Orgaan zullen wij hieraan een nadere beschouwing wijden. Onder leiding van haar Voorzitter, de heer M. Desmei, directeur van de N.V. Eindhovense Bioscoop Mij. en de N.V. Utrechtse Mij. tot Exploitatie van Bioscooptheaters. heeft de Afdeling het Zuiden op Donderdag 28 April j.l. in Hotel Post te Roermond een goed bezochte jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Het door de Secretaris, de heer J. E. E. de Nijs, exploi tant van het Luxor Theater te Breda, uitgebrachte verslag over de werkzaamheden gedurende 1954 werd goedge keurd.Aan de Penningmeester, de heer P. Vink, exploitant van ,,Bio-Vink" te Deurne, werd décharge verleend van zijn financieel beleid over 1954, terwijl de door het Afdelings bestuur voorgestelde begroting voor 1955 werd aanvaard. De periodiek aftredende Bestuursleden ,te weten de heren M. J. W. Peters, Vice-Voorzitter, exploitant van Eilrnac en het Scala Theater te Venlo, P. Vink, Penningmeester en A. W. H. Bouts, lid. firmant van de Eirma Bouts en Putzeist te Lutterade, werden herkozen, respectievelijk in hun functies herbenoemd. De ledenvergadering nam levens het besluit het Afdelingsbestuur met twee leden uit te breiden. De heer De Nijs werd herkozen zowel tot lid van de Ledenraad als van de Afdelingsraad. Verschillende aangelegenheden werden voorts door de ledenvergadering besproken, onder meer de van 27 Juni tot 2 Juli te Arnhem te houden Filmweek. 16

Film | 1955 | | pagina 17