Een interessant experiment veertig van de enkele Aan de van 8 Maart tot 12 April j.1. in de Amsterdamse ..Galerij" aan liet Frederiksplein onder de titel ..Draaien. altijd maar draaiengehouden filmexpositie, nas. zoals in het Maartnummer van dit blad werd medegedeeld. een wedstrijd voor liet publiek verbonden, waarvooi de Afdeling Amsterdam van de Nederlandsche Bioscoop- Bond geldprijzen beschikbaar had gesteld. \u de prijzen zijn toegekend aan de hiernaast afge drukte gelukkige winnaars, brengt de heer H. ielek van de Culturele Afdeling van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken hier een kon verslag uit over de onder vindingen, welke de Commissie Galerijtentoonstellingen met deze zeker niet gemakkelijke wedstrijd heeft opgedaan: „Uit welke films zijn deze foto's?" luidde de vraag, welke het Amsterdamse publiek tijdens de Galerij-expositie ..Draaien, altijd maar draaien" werd gesteld. Honderd en-twintig grotendeels typerende -- loto s uil belangrijke na-oorlogse films hadden, voorzien namen der regisseurs dier films, een plaats in vitrines gevonden. En nu maar raden, jongens I Ruim drieduizend formulieren werden (via de portier van de tentoonstelling, de „Uitkijk" en hel ..film museum") uitgereikt. Natuurlijk moesten de films enigszins hekend zijn: daarom kwam b.v. ..Citizen kane" hiervoor niet in aan merking. Even vanzelfsprekend was. dat de films boven het gemiddelde peil van de productie moesten uitkomen. In dit verband lijkt het me niet overbodig te vertellen. dat het samenstellen van een lijst met dergelijke filmtitels maar weinig moeite heeft gekost: moeilijker was. van die bijna 150 titels meer dan twee derde te schrappen. 't Bleek, dat de vraag naar veertig titels al niet gemak kelijk te beantwoorden was. Wat waren die veertig iilels? De dijk is dicht -- Roman Holiday -- Peter Pan Lily The lost weekend Limelight High Noon - Crossfire De laatste etappe Manon des Sourees La Ronde Les Enfants du Paradis Les Vacances de Mr. Hulot Le Petit Monde de Don Camillo -- Les Belles de Nuit Le Diable au Corps -- Rashomon - Whisky Galore The Man in the White Suit - - The Third Man Brief Encounter The ..Maggie" Odd Man Out A Matter of Life and Death --De Stenen Bloem Regenboog Fietsendieven Goeien Morgen, Olifant Leven in vrede Rome, open stad Wonder in Milaan Romeo en Julia Solange Du Da Bist Der Untertan Berliner Ballade Rode Aarde Ditte een Mensenkind Kinderen van de Straat Achter de Wolken Een Nieuwe Morgen. Een klein percentage van de formulieren belandde weer, ingevuld, in ons bezit: niet meer dan 131. Alhoewel de expositie een goede pers had en veel be langstellenden trok. hoewel men ook steeds weer geïnte resseerde kijkers voor de prijsvraag-vitrines kon zien slaan, bleken sleelils weinigen de moed te hebben, aan die prijs vraag deel te nemen. Alleen zij, die meenden alle foto's te herkennen, vulden hun formulieren in. Zo heldhaftig als de schoonmaakster en een arbeider, die slechts twee vragen beantwoordden (..Ditte"' en „Sneeuwwitje", de laatste dus ook nog onjuist!), was er nagenoeg niemand. En zo kan het niet verbazen, dat bijna de helft van de binnengekomen formulieren, de goede oplossing bevatte, namelijk58. De goede oplossers zijn voor het grootste gedeelte onder studenten (27) te vinden; hiernaast zijn er enkele jonge bedrijfsleiders, economen, leraren, laboratorium-assisten ten, ambtenaren, ingenieurs en 13 kantoor- en magazijn bedienden en soortgelijke beroepen. Hoger is de gemiddelde leeftijd van de (7:5) inzenders, die de vragen niet goed en/of onvolledig hebben beant woord: in deze groep komt men een vrij groot aantal kan toorbedienden, huisvrouwen, enkele studenten, ambtena ren en verschillende arbeiders legen. Over welke vragen zijn zij vooral gestruikeld'.'' Som migen noemden in plaats van ..Laatste Etappe' „Auschwitz" of „Buchenwald", ..Vrouwenkamp" of ..De weg is lang": een op zich zelf te begrijpen vergissing. \nderen kwamen niet op ..Rome. open stad de drie foto's waren huns inziens afkomstig uit „Païsa". 'Enkelen vergisten zich bij ..Achter de wolken"; zij brachten een andere film over ..oorlogskinderen" (..Ergens in Europa") naar voren, blijkbaar niet op de naam van de opgegeven regisseur lettend. „Wonder in Milaan" hebben diverse inzenders met ..Tragische jacht" ..verwisseld". Eén meneer deed heel erg z'n best: consequent noemde hij alle oor spronkelijke tot en met de in Russische taal genoteerde filmtitels! Daartegenover slaal een lamel ijk grote groep, die zo slordig mogelijk de titels spelt. Weel u wal mei „La diable du Cortes" of met „Fifre in Patie" wordt be doeld..Berliner Ballade" verandert een huisvrouw (waarschijnlijk ongewild ..oorspronkelijk") in ..Jan Schlemiel in *l Duitse leger". Merkwaardige fouten maakt een 23-jarige stuurman, die in plaats van „Achter de wolken". „Pinky" en in plaats van ..Der Untertan", „De dubbele Salto Mortale" invult. De man is tenminste origineel voor wat zijn fouten be lieft. Deze illusie werd mij edoch spoedig ontnomen, toen ik voor mij het formulier van een 2:>-jarige leeszaal- assistente zag, dat precies dezelfde fouten bevatte. Hoe kan dat nouZegt u ook niet „wat toeval lig"'.-' Laat mij met dit happy end dil korte \erslag beëin digen." Vamen en adressen van de prijswinnaars: Prijs: \aainAdres: 250.— S.E.L. Baruch, p-a. Fam. Bersma, v. Kunstr. 14 II n 150.— S. Zurel. Leidsegracht 83 100.J. C. Nienaber, Amstelkade 124 25.V. M. Bloem (Mej.), De Lairessestraat 54 b A. Bos (A.T.V.A.), Marnixstraat 290 I. M. Bouwens (Mej.), Nieuwe Hoogstraat 27 J. de la Court (Mevr.), Meerhuizen plein 12 I M. J. Dekker. Prinsenhofsleeg 2 Doerga van der Kemp, Willem de Zwijgerlaan 28 L. Th. Donker, Rooseveltlaan 266 E. A. Dijksman. Van Baerlestraat 88hs I. J. Eerland, James Cookstraat 281 E. II. Gróllers, Marnixstraat 290 (A.T.V.A.) II. P. Heeger, Keizersgracht 576 II, de la Houssaye, Uiterwaardenstraat 228 III S. van der Molen, Marnixstraat 290 (A.T.V.A.) II. W. van Onsenoord Jr., Delistraat 13. II nrnicrvecr F. van llaij. p.a. Mevr. Ilevileni ijl, Sarphatistraat 90 111 WRoeland. C.erani plein 4 II J. P. Smit. Prinsengracht 701 Joh. J. P. Smit, Nicolaas Maesstraat 136 W. J. Veer. Linnaeusparkweg UShs I. M. II aterhoud (Mevr.). Scheldestraat I29hs 21

Film | 1955 | | pagina 22