onze organisatie ter beschikking heeft gesteld. Maandag middag zullen onze leden met hun dames, nadat hun door het Hoofdbestuur een lunch is aangeboden, de gast zijn in het prachtige nieuwe Rembrandt Theater, hetwelk dooi de heren Van Biene en Nassette voor deze week aan de Stichting is afgestaan, ter bijwoning van de herdenking van het zestigjarig bestaan der cinematografie. Bij deze ge legenheid zal het woord gevoerd worden door Mr. H. J. Reinink, Secretaris-Generaal van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Ch. G. Matser, Burgemeester van Arnhem, de heer M. P. M. Vermin. onze Bondsvoorzitter, en de heer Yves Allégret. 's Avonds zullen onze leden met hun dames de gast zijn van het Hoofd bestuur tijdens de galapremière. Gedurende de gehele week zullen in Arnhem congressen op filmgebied worden gehouden. Dinsdagmiddag, na afloop van de Algemene Vergadering, zal er een bijeenkomst worden georganiseerd tussen de deelnemers aan deze ver gadering en de pers, waarbij over een aantal vraagstukken betreffende de filmpubliciteit van gedachten zal worden gewisseld. Woensdag congresseert het Nederlands Film instituut. Alsdan zal. na de opening door de Burgemeester van Arnhem, het woord gevoerd worden door Dr. J. Huls- ker, Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer H. Wielek, Chef van de Culturele Afdeling van de Ge meentelijke Dienst van Sociale Zaken te Amsterdam en de heer H. van der Vlist. Wethouder van Onderwijs te Utrecht; des middags zal een paneldiscussie worden ge houden door de heren D. van Staveren, W. F. Dubbelde- man, E. J. Verschueren, Dr. J. B. Knipping en de inleiders van de ochtendbijeenkomst. Donderdag houdt de Stichting Film en Jeugd een bijeenkomst met als onderwerp ,.Film en bioscoop in het leven van onze kinderen", terwijl een bekroonde kinderfilm in eerste vertoning zal worden ge bracht. Vrijdag houdt de Centrale Commissie voor de Filmkeuring haar Jaarvergadering, waarbij de Voorzitter Mr. D. Bijdendijk een rede zal uitspreken. Zaterdag en Zondag komen de Filmliga's bijeen. Door verschillende instanties zal tijdens de Filmweek worden gerecipieerd. De week zal worden besloten met een avond van de Nederlandse film alsdan zal tevens optreden het Nederlands Ballet, onder artistieke leiding van Sonia Gaskel. Na deze galavoorstelling zal er in de zalen van Royal een feestelijke slotbijeenkomst zijn. Een belangrijk evenement tijdens de Filmweek zal wor den gevormd door een tentoonstelling op filmgebied in de concertzaal van Musis Sacrum. Hier zullen niet alleen bijzondere filmaffiches en historische apparaten worden geëxposeerd, maar zal tevens een overzicht worden gege ven van de technische zowel als de historisch-aesthetische ontwikkeling van de film en zal een belangrijke verzame ling originele décor-ontwerpen uit bekende films, welke zich momenteel in Parijs bevindt, te zien zijn. Tijdens de duur van de tentoonstelling zullen historische filmfrag menten onder leiding van het Nederlands Filmmuseum worden vertoond. Enige duizenden affiches zijn in ons land verspreid, en ingaande deze week zullen 40.000 folders worden verzon den. Ook het buitenland heeft belangstelling voor deze manifestatie, zoals gebleken is uit de toezeggingen van tal van buitenlandse organisaties, die voor deze gelegenheid een delegatie naar Arnhem zullen zenden. Verschillende voorstellingen zullen door de aanwezigheid van regisseurs en spelers worden opgeluisterd. Tijdens de Filmweek zal een speciaal in het leven geroepen jury de Nederlandse inzendingen beoordelen, waarvoor het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een tweetal prijzen, ieder van 1000,ter beschikking heeft gesteld, die Zaterdag na afloop van de galavoorstelling aan de win naars zullen worden uitgereikt. Dat de gemeente Arnhem tenslotte het middelpunt gaat worden van deze grootse manifestatie, is als het ware te danken aan een samenloop van initiatieven, namelijk zowel van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond als van het Gemeentebestuur van Arnhem en de Directie van het Rembrandt Theater aldaar, waarbij zich de filmculturele instituten van harte hebben aangesloten. Hier is nu eens niet ieder zijns weegs gegaan, maar heeft een coördinatie van initiatieven geleid tot één grote mani festatie, die bovendien in het kader van het van jaar tol jaar in belangrijkheid toenemende Holland Festival als cultureel gebeuren nog wordt geaccentueerd. Het is ook goed dat zulk een manifestatie eens niet opgaat in de veel heid van gebeurtenissen van de grote bevolkingscentra, maar ten volle tot haar recht komt in een geheel ander deel van ons land. In het centraal gelegen en door een heerlijke natuur omgeven Arnhem zal gedurende een week een belangwekkend trefpunt worden gecreëerd voor allen, die op welke wijze dan ook met film van doen hebben of zich voor film interesseren, waardoor ook aan het f il in leven in de provincie, naar wij vurig hopen, nieuwe stimulansen zullen worden gegeven. De ontwikkeling en de betekenis van de film kunnen slechts worden gedemonstreerd door haar te vertonen. Dit gebeurt uiteraard dagelijks en wel haast van uur tot uur in onze bioscopen. Het karakter van de film brengt met zich dat zij bijvoorbeeld moeilijk tot haar recht kan komen op een expositie zoals het Nederlandse bedrijfsleven op grootse wijze in Rotterdam heeft georganiseerd op de E 55. Zij vraagt om een expositie met een eigen vorm en die vorm kon alleen gevonden worden in het brengen van een select programma, dat gedurende een aantal dagen de belangstellenden een overzicht biedt van de huidige stand van de filmvoortbrenging enerzijds en door een retrospec tief in de vorm van historische vertoningen anderzijds, gesecondeerd door een gedachtenwisseling over de talrijke aspecten die aan het filmverschijnsel inhaerenl zijn en een expositie van zijn talrijke attributen. Moge de Filmweek Arnhem tot een publiek succes wor den en tot een waardige herdenking van het zestigjarig bestaan der cinematografie. GROOTBEELDPROJECTIE Het Bestuur der Stichting „Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel" heeft een publicatie inzake de verschillende nieuwe projectie- en geluids-systemen in voorbereiding. Dit boekje zal een zo volledig mogelijk overzicht geven van het hoe en waarom der nieuwe systemen; het is popu lair technisch gehouden en verlucht met talrijke foto's en tekeningen. Het zal waarschijnlijk ultimo Juni a.s. verschijnen.

Film | 1955 | | pagina 5