De uitwerking Oplossing van de derde opgave 14 De accu-vloeistof bestaat namelijk uit zoutzuur verdund met gedestilleerd water. 15 Dit verdunnen moet in een bepaalde verhouding geschieden. 16 De juiste verhouding wordt vastgesteld door meting van het soortelijk gewicht met behulp van een zogenaamde zuurweger. 17 Dit soortelijk gewicht moet bij accu's, die in de bioscoop voor noodverlichting worden gebruikt, ongeveer 1,24 bedragen. 18 Is de accu ontladen, dan daalt ook het soortelijk gewicht. 19 Teneinde nadelige gevolgen voor de accu te vermijden mag dit niet lager worden dan ongeveer 1.18. 20 De bepaling van het soortelijk gewicht in samenhang met span ningsmeter en de kleur van de platen geeft steeds een betrouw bare aanwijzing voor de toestand waarin de accu's zich bevin den. 21 Vervolgens kwam nog het zogenaamde sulfateren ter sprake, hetgeen eveneens uiterst gevaarlijk is voor de accu. 22 Het gaat hier om een scheikundige verbinding, waardoor vooral op de positieve plaat een wit neerslag ontstaat, welke de plaat afsluit van het zuur. ■23 Deze neerslag, die dus kortsluiting veroorzaakt, is practisch niet meer te verwijderener moet dus op gelet worden, dat die niet kan ontstaan en wel door gebruik van de juiste stroom- sterkte bij het loden-en ontladen. 24 In dit verband werd opgemerkt, dat een accu-cel geen lagere spanning mag hebben dan 1,83 volt in belaste toestand. 25 Het is daarom het beste om wanneer een accu om de een of andere reden tijdelijk buiten gebruik is, de accu te laden, daar na het zuur eruit te. verwijderen en vervolgens de accu weg te zetten. 26 Laat men het zuur er in. dan is de accu na enige tijd volkomen bedorven. 27 Verder is het voor de levensduur van de accu het beste om hem tenminste éénmaal per 4 a 6 weken te ontladen en daarna vanzelfsprekend weer op de juiste wijze te laden. 28 Voorts werd ons nog medegedeeld, dat wanneer door verdam ping en ontleding de stand van het zuur in de accu's te laag is geworden, bijvulling moet plaatsvinden met gedestilleerd water. 29 Wij vroegen ons af, of er dan geen zuur moest worden toege voegd, doch dit was volgens onze gids niet nodig, omdat bij het chemische proces dat in de accu plaatsvindt, voornamelijk water uit de accu verdwijnt. 30 Natuurlijk is het ook weer niet zo, dat het accuzuur te eeuwi gen dage zonder verversing gebruikt kan worden, maar bij een juiste behandeling van de accu's gaat het in ieder geval zeer lang mee. 31 Uit dit alles begrepen wij wel. dat de accubatterij om in geval van nood naar behoren dienst te kunnen doen, een regel matig en zorgvuldig onderhoud nodig heeft, waarbij steeds de aanwijzingen van de fabrikant nauwkeurig moeten worden opge volgd. 32 Ook de buitenkant mag hierbij niet worden vergeten. 33 De groene aanslag, die men dikwijls op of bij de klemmen aan treft, moet regelmatig worden verwijderd en er moet op worden gelet, dat er niets van in de accu valt, omdat daardoor het accu-zuur wordt bedorven. 34 De aantasting van de accuklemmen kan worden tegengegaan door invetten, bijvoorbeeld met vaseline, doch ook dit moet voortdurend gecontroleerd worden. 35 .\a al deze wijze raadgevingen bedankten wij onze gids voor de moeite die hij zich gegeven had om ons van een en ander op de hoogte te brengen en gingen wij huiswaarts, intussen reeds peinzend waar wij de volgende keer onze kennis van het operateursvak zouden kunnen verrijken. Het aantal inzendingen vertoont zoals te verwachten viel, nog steeds een dalende lijn. Bij de eerste opgave be droeg het 247, bij de tweede 203, bij de derde 168 en bij de vierde 132. Van de 168 inzendingen bij de derde opgave slaagden er slechts drie deelnemers in alle 15 fouten te vinden en een juiste verbetering aan te geven. De vierde opgave was belangrijk eenvoudiger, teneinde de deelnemers in de vacantie-tijd niet al te veel werk te bezorgen en hierop ontvingen wij niet minder dan 38 goede inzendingen. De prijzen zijn als volgt toegekend: voor de derde wedstrijd: Ie prijs: 25,W. Th. Bekkers, Centraal-Helmond 2e prijs: boekenbon ad 12,50: H. L. Kain, Rex - Den Haag 3e prijs: boekenbon ad 10, J. H. Veenstra, Tivoli - Leeuwarden Voor de vierde wedstrijd Ie prijs: 25,F. A. Larsson, Passage - Schiedam 2e prijs: boekenbon ad 12.50: J. H. Gerritsen, Cinétol - Amsterdam 3e prijs: boekenbon 10, P. F. Gooi. Palace - Haarlem In deze opgave waren de vijftien onderstaande fouten verwerkt, zodat wanneer alle fouten gevonden waren en de juiste verbeteringen waren aangegeven, maximaal dertig punten verkregen konden worden: Regel 4 Nooduitgangen mogen niet zijn voorzien van kruksluitingen, doch dienen te zijn uitgerust met een zogenaamde panieksluiting of druk- sluiting, welke zodanig is geconstrueerd, dat de deur bij lichte druk van binnen uit open gaat. Regel 5 a. Het is niet toegestaan nooduitgangen met gordijnen te camoufleren, aangezien de vluchtwegen steeds vrij gehouden moeten worden van ieder obstakel. b, De deuren van de nooduitgangen moeten niet naar binnen, doch steeds naar buiten opengaan. Regel 7 Bij het indrukken van de knop der noodver lichting gaat de noodverlichting niet bran den op de accu-batterij, doch via een 24 volt transformator op de netspanning. Regel 10 a. In de gang, behorende tot de vluchtwegen voor het publiek, behoort de noodverlich ting ook te branden, zodat het daar niet aardedonker mag zijn. b. Het is niet toegestaan in dergelijke gan gen overtollig meubilair of andere obsta kels te plaatsen. Vluchtwegen moeten te allen tijde geheel vrij worden gehouden. Regel 14 Wanneer men de capaciteit van accumulato- renbatterijen wil opvoeren moeten deze niet in serie, doch parallel worden geschakeld. Regel 15 De noodverlichting moet niet alleen in de zaal en op het balcon voldoende licht geven, maar in alle overige voor het publiek toe gankelijke ruimten, zoals gangen, trappen huizen, koffiekamer, hall, enz. enz. Regel 18 De noodschakelaar in de cabine heeft niets uitstaande met de noodverlichting. Met be hulp van deze schakelaar maakt men de cabine stroomloos en wordt het zaallicht ge heel of gedeeltelijk ingeschakeld. Regel 22 De accumulatorenbatterij mag niet in de werkplaats worden opgesteld, doch in een ge- 22

Film | 1955 | | pagina 23