Nieuws uit de Cabine Operateursexamen 1955 Lichtrcndement van projectoren Het schriftelijk gedeelte van het operateursexamen vond dit jaar plaats op 26 en 27 Juli en het mondeling gedeelte op 30 en 31 Augustus en 1 September. Op deze laatste dagen werd tevens het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat afgenomen. Voor dit examen hadden zich dit jaar 46 candidaten aangemeld tegen 38 in 1954. Voor het examen ter ver krijging van het diploma A of B meldden zich 81 can didaten aan tegen 82 in 1954. Voor het mondeling examen in de theoretische vakken werd ook ditmaal gebruik gemaakt van de faciliteiten der Electrotechnische School te Amsterdam, zodat wederom kon worden beschikt over diverse instrumenten en appara ten op het gebied van de electro- en versterkertechniek. Bij het practische examen in de vakken cabinepraktijk en brandveiligheidsvoorschriften waren dit jaar niet min der dan 8 cabines in gebruik en wel van de bioscopen Alhambra, City, Corso, Flora, Passage, Royal en van het Bondsbureau. Van de kant van de Rijksbrandweerinspectie was name lijk de wens geuit aan de door haar te formeren examen commissies ook een projectiecabine ter beschikking te stel len, hetgeen een juiste beoordeling van de practische ken nis der candidaten zou vergemakkelijken. Om aan dit verzoek te voldoen moesten dus tweemaal zoveel cabines beschikbaar zijn als voorheen, hetgeen dank zij de bereid willigheid van de directies van bovengenoemde bioscopen, geen moeilijkheden opleverde. Het gevolg hiervan was wel, dat de candidaten. die tot dusverre steeds in één bioscoop zowel in het vak cabine- practijk als in het vak brandveiligheidsvoorschriften kon den worden geëxamineerd, ditmaal naar twee verschillende bioscopen moeten worden gedirigeerd. Door een doelma tige combinatie van de bioscopen en een daarvoor geschikte indeling van het examenrooster verliep ook dit onderdeel van de organisatie der examens nagenoeg zonder haperin gen- Ten aanzien van de uitslagen van het examen kan het volgende worden vermeld. Van de 81 candidaten voor het examen ter verkrijging van het diploma A of B verschenen er 9 wegens ziekte of andere dringende redenen niet op het schriftelijk of mon deling gedeelte. Van de resterende 72 candidaten behaalden 15 het diploma A en 12 het diploma B. Aan 20 andere candidaten, die slechts een gedeelte van het examen afleg den en daarvoor slaagden, kon dispensatie worden verleend van de verplichting om het operateursdiploma te bezitten tot aan het volgend examen, dat wil zeggen tot 1 Septem ber 1956. 25 candidaten moesten tenslotte worden afgewe zen, hetgeen overeenkomt met circa 35 van het aantal candidaten, dat werd geëxamineerd. Ook in 1954 bedroeg het percentage der afgewezen candidaten 35. Van de 46 candidaten voor het practijkcertificaat, ver schenen er twee niet op het examen. Van de resterende 44 examinandi slaagden er 27 en moesten er 17 worden afge wezen. Het aantal geslaagden bedroeg hier dus 61 tegen 50 'i in 1954, hetgeen een aanzienlijke verbetering is. Mogelijk is deze verbetering het resultaat geweest van de bestudering van een aantal oefenvragen, welke tijdig vóór het examen ter beschikking zijn gesteld aan operateurs van bioscopen, die voor het practijkcertificaat in aanmerking kwamen. Voorts dient nog te worden vermeld, dat het examen programma in het vak cabinepractijk voor wat het monde ling gedeelte betreft, dit jaar was uitgebreid met het onder werp: grootbeeldprojectie. Aan de candidaten was in de aanmeldingscirculaire voor het examen medegedeeld, dat zij van dit onderwerp een algemene kennis dienden te be zitten, welke kon worden geput uit de inmiddels op dit gebied verschenen publicatie. Hoewel van de verschijning dezer publicatie tijdig en rechtstreeks aan alle operateurs is kennis gegeven, moest tijdens het examen worden vastgesteld, dat verscheidene candidaten, vooral onder hen, die het practijkcertificaat wensten te behalen, nog weinig of niets van de nieuwe projectie-technieken afwisten. Zoals te doen gebruikelijk zijn de namen van de candida ten, die dit jaar het diploma respectievelijk practijkcertifi caat verwierven met vermelding van de plaatsen en de bioscoop waarzij zij werken, aan deze publicatie toege voegd. Met inbegrip van de hierboven opgesomde resultaten zijn thans sedert de aanvang der operateursopleiding 180 diploma's-A uitgereikt, 195 diploma's-B, alsmede 167 praclijkcertificaten. Bij deze totalen is geen rekening ge houden met de mogelijkheid, dat houders van het diploma- A in het bezit gesteld worden van het B-diploma, nadat zij de daarvoor vereiste leeftijd hebben bereikt respectievelijk het nodige aantal practijkuren hebben gemaakt. Het wer kelijke aantal in de omloop zijnde B-diploma's ondergaat hierdoor dus een stijging. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat examen commissies, welke ook dit jaar waren samengesteld uit deskundigen uit het bedrijf, leerkrachten der Electro technische School alsmede deskundigen van de Rijks brandweerinspectie en van gemeentelijke brandweercorp sen, waarbij wij tot ons genoegen dit jaar ook een verte genwoordiger van de Amsterdamse brandweer aantroffen, zich op zeer bekwame wijze van hun taak hebben gekweten. Een woord van dank aan hun adres is hier zeker op zijn plaats. Dit geld tevens voor de directies van de hierboven genoemde bioscopen, die hun cabines te onzer beschikking stelden. Het toenemend aantal panoramische films en het daar mede gepaard gaande gebruik van steeds grotere projec tiedoeken hebben de technici op filmgebied voor de taak geplaatst de belichting der projectiedoeken te verbeteren. Een der eerste middelen om tot deze verbetering te ko men was de toepassing van projectiedoeken met een sterk reflecterend vermogen. Ongetwijfeld zijn hiermede uitste- 24

Film | 1955 | | pagina 25