Schriftelijke Operateurscursus Uitslagen Operateursexamens Zuidelijke nakeuring kende resultaten bereikt, hoewel er aan deze nogal kost bare doeken ook bezwaren zijn verbonden, waarover wij hier niet behoeven uit te weiden. Een tweede stap in de goede richting is gedaan door het ontwikkelen van nieuwe projectielenzen met een hoge licht sterkte. In combinatie met het reeds vroeger ontdekte procédé van „coating" dat is het bedekken van de spie gelende vlakken van het glas met een stof, die het spiege len sterk vermindert en desondanks het licht ongehinderd door de lens laat passeren hebben de nieuwe lenzen bijzondere eigenschappen, die het lichtrendtment van de projectoren en dus ook de lichtsterkte van het beeld op liet projectiedoek gunstig beïnvloeden. Ook de constructeurs van de projectoren hebben niet stilgezeten. Zij hebben een verbetering gezocht in het toe passen van een nieuw type blende of lichtonderbreker. Het nieuwe, kegelvormige, type blende heeft inderdaad de gunstige eigenschap, dat het heel wat meer licht doorlaat dan de bekende vlinder- en trommelblenden, hetgeen voor al bij gebruik van grote stroomsterkten en grote spiegel- reflectors opvalt. De winst aan lichthoeveelheid kan onder deze omstandigheden tot 35 <f0 oplopen. Hiermede nog niet tevreden, hebben de constructeurs een verdere verbetering van het lichtrendement gevonden in de toepassing van grotere booglampspiegels en een speciaal optiek, waardoor het licht van de booglamp op het beeldvenster in een ovaal wordt geconcentreerd. De hiermede verkregen lichtwinst ten opzichte van het oude systeem van concentreren van het licht in een cirkel op het beeldvenster wordt berekend op ongeveer 25 Wat hiermede te bereiken valt, is gebleken bij recente demonstraties met de projector FH 99 van Frieseke en Hoepfner, die is uitgerust met booglampspiegels met een doorsnede van 540 mm., een concentratie-optiek als boven omschreven, een kegelblende en bijzondere, lichtsterke objectieven. Bij een openluchtvoorstelling in Passau werd met deze projectoren op een niet-gemetalliseerd scherm van 300 vierkante meter een cinemascope-film vertoond. Het onberispelijke beeld op dit ongewoon grote scherm werd verkregen met een stroomsterkte van slechts 75 ampère (met H I koolspitsen). Zelfs bleek het mogelijk met deze projector op dit grote doek nog een behoorlijk beeld te krijgen bij 35 ampère en L.I. spitsen. De kleur van dit L.I. licht werd hierbij met een speciaal filter gecorrigeerd. In een bioscoop in Frank- furt gaf de FH 99 projector bij een stroomsterkte van 20 ampère en gebruik van L.I. koolspitsen nog voldoende licht om een film op een doek van ruim zes meter breedte over een projectie-afstand van 36 meter goed te vertonen. Het is wel merkwaardig, dat de technische verbeteringen, die gericht waren op het goed belichten van zeer grote projectiedoeken, tevens een aanzienlijke besparing op de kosten van stroomverbruik en koolspitsen kunnen ople veren. Op 1 September j.1. is een nieuwe schriftelijke cursus begonnen. Van het Bestuur van de Stichting „Instituut voor Oplei ding van Technisch Bioscooppersoneel vernemen wij, dat indien men zich omgaand bij het Secretariaat der Stich ting, Jan Luykenstraat 2 aanmeld, aan deze cursus nog deelnemers kunnen worden toegevoegd. DIPLOMA B Naam Theater: Plaats: M. G. Barnstijn Concordia Bussum H. Berg Capitol Rotterdam B. de Bruin Figi Zeist B. Doon Flora Den Haag K. Goederee Parisien Amsterdam C. H. Guldemond Schouwburg Vlaardingen A. Hovenier Luxor Breda F. J. Kneepkens Rembrandt Eindhoven J. J. M. Kusters Hollandia (Nieuwe Herengracht) Amsterdam E. L. Planken Cineac Den Haag W. N. van Rijssel Musica (per 23/l'57) Den Haag J. v. d. Spoel Remplagant Rotterdam DIPLOMA A L. H. van Deursen Corso Amsterdam P. W. Doolhof Rex Rotterdam W. .1. Groeneveld Flora Den Haag A. de Groot Hollandia Haarlemmerdijk Amsterdam Chr. J. Gros Jr Rex Amsterdam Chr. van Hoek Luxor Groningen A. ten Hove Parkgebouw Rijssen M. G. H. J. P. van Rozenoord Vught Iperen C. A. Koppies Cinétol Amsterdam Th. Leeflang Hollandia Haarlemmerdijk Amsterdam A. van Maaren Centraal Apeldoorn A. P. J. Ponsioen Passage Den Haag A. G. C. G. Versteeg Concertgebouw Den Bosch W. Vlug Royal Tilburg H. de Weerd Rex Amsterdam PRACTIJKCERTIFICAAT H. A. Bode Rex Oldenzaal A. Broekman Philips Eindhoven L. Delhez Luxor Steenbergen G. K. Dijkhuis Witte Bioscoop Heerenveen J. J. Eversen Grand Goes A. H. P. v. d. Luxor Gemert Eijnden Fr. van Geffen Lion Beneden Leeuwen J. L. C. J. M. Luxor Dongen Heesbeen G. Hev City Wageningen P. L. Hiele Scala Utrecht D. Hoeflaken Bio Wijk en Aalburg J. C. Hoek Scala Medemblik J. H. M. Huyskes Groenlose Bioscoop Groenlo E. Kouwenhoven Schouwburg Heerenveen D. H. Landa Beurs Dinteloord Ph. J. Maas Luxor Roosendaal R. T. Matla Cineac Damrak Amsterdam L. M. A. Muffels Excelsior Groesbeek Th. E. B. J. Pelsma Nova Amsterdam B. J. J. M. Reinders Palace Almelo W. Reindersma Schouwburg Heerenveen J. de Rooy Verenigingsgebouw Krimpen P. Sijtsma Van Stralen Bioscoop Grouw W. Chr. Vaags militair J. Vreeburg Roxy Steenwij k W. A. C. Wolffram Luxor Oirschot M. J. M. Wijlaars Centraal Someren Het Bestuur van de „Vereniging van Neder landse Gemeenten voor gemeenschappe lijke filmkeuring op katholieke grond slag" heeft medegedeeld, dat de gemeente Bergen (L.) met ingang van 13 Mei j.1. als gewoon lid tot deze vereni ging is toegetreden. 25

Film | 1955 | | pagina 26