Internationale bedrijfsproblemen Op de agenda's van de internationale organisaties van het film- en bioscoopbedrijf, namelijk van de Union In ternationale de 1'Exploitation Cinématographique en van de Fédération Internationale des Associations de Produc- leurs de Films komen enige punten voor die onze bijzon dere aandacht verdienen, omdat zij ons confronteren met vraagstukken die niet zozeer tot de dagelijkse schotel van onze organisatorische bemoeiingen behoren, maar niette min voor onze leden interessant kunnen zijn. In de onlangs te Parijs gehouden jaarvergadering van de Union Internationale de 1'Exploitation Cinémato graphique stonden vier punten in het middelpunt van de discussies. Het waren: 1. het internationale centrum van de jeugdbioscoop; 2. de grote hoeveelheid nieuwe tech nische projectiesystemen; 3. de televisie op groot doek; 4. de voorbereiding van een revisie van de Berner Con ventie, meer speciaal het voorontwerp van een nieuwe internationale conventie op het gebied van de zogenaamde droits voisins, ontworpen door het Berner Bureau in sa menwerking met de UNESCO en het Internationale Ar beidsbureau. Wat het eerste punt betreft legde de Internationale Ex ploitantenorganisatie, gevolg gevend aan de destijds door de vergadering genomen principiële beslissingen in het kader van het overleg dat indertijd in Locarno heeft plaats gehad op instigatie van de UNESCO tussen het filmcul- turele- en het filmbedrijfsleven, een nauwer contact met het inmiddels in het leven geroepen internationale cen trum voor jeugdfilms door het verlenen van financiële steun. De administratie van het centrum is in handen ge legd van een figuur uit de kringen van de filmbedrijfs organisaties. Bij de bespreking van het tweede punt, namelijk van de vele nieuwe technische projectiesystemen, waarmede de bioscoopexploitanten van doen krijgen, werd algemeen geconstateerd, dat er een voortdurende stijging is in de kostenfactoren van het bioscoopbedrijf, en wel stijgingen van belasting, van algemene onkosten en van filmhuren. De vergadering kwam unaniem tot de conclusie, dat de grens van de financiële lasten bereikt is. Met betrekking tot de nieuwe systemen was zij van mening, dat de ver betering van projectie en geluid in de laatste jaren zoda nige vorderingen heeft gemaakt, dat niet als vanzelfspre kend iedere nieuwe technische methode voor rekening van het bioscoopbedrijf zou moeten komen. De vergadering heeft zich met een dringend verzoek gewend tot de pro ducenten, die films volgens zodanige nieuwe methoden ver vaardigen, dat daaraan het risico verbonden is van nieu we lasten voor de exploitaties, om dienaangaande het bu reau van de Union Internationale de 1'Exploitation Ciné matographique te informeren. Dit zal zo mogelijk de aan gesloten organisaties in voorkomende gevallen van advies dienen met betrekking tot de doelmatigheid van ieder nieuw technisch systeem. In ieder geval heeft men als eis gesteld, dat steeds copieën beschikbaar zullen zijn bruik baar volgens het geldende 35 mm standaardformaat en geschikt voor de bestaande geluidsapparatuur. Wat het derde punt, de televisie betreft, is gebleken dat de ontwikkeling hiervan in West-Europa tot heden nog

Film | 1956 | | pagina 3