Enschede Rysscii Eygelshoven Gendringen Meuw-Helvoet Sliedrecht Uithoorn Hel heeft lang geduurd voordat Burgemeester en Wet houders van Enschede bij de Gemeenteraad aanhangig hebben gemaakt het lang verwachte voorstel tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting. In de tweede helft van Maart is het voorstel gepubliceerd. In grote trekken kwam het voorstel hierop neer, dat de belasting van 33 c/c werd verlaagd tot 25 waarbij het uitzonderingstarief van 20% voor zogenaamde artikel 1-films zou komen te vervallen. Dit voorstel is in de nacht van Maandag 1 op Dinsdag 2 April j.1. door de Raad behandeld. Het onder vond heftige bestrijding en het werd ten slotte met 16 tegen 21 stemmen verworpen. De Enschedese bioscoopexploitanten hebben hierop be sloten hun bioscopen met ingang van 12 April veertien dagen te sluiten met het oog op een reorganisatie van hun zaken. Gedurende de sluitingsperiode bleek evenwel, dat over leg over een belastingherziening mogelijk zou zijn. wes halve de exploitanten besloten hebben van een reorgani satie van hun exploitaties af te zien en hun zaken op 26 April te heropenen. Wij hopen, dat eerlang het overleg tussen het bioscoop bedrijf en het gemeentebestuur van Enschede tot bevre digende resultaten zal leiden. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de Gemeenteraad van Rijssen op 26 April j.1. besloten de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te verhogen van 20 tot 30 cfcHet onttrekt zich aan onze beoordeling of en in hoeverre de gemeente Rijssen een hogere belastingopbrengst nodig heeft, maar de Vereni ging T.O.V.A.. die in Rijssen de Parkgebouw Bioscoop exploiteert, kan niet accepteren dat haar onderneming alleen de taak moet overnemen, die op de gezamenlijke inwoners van de gemeente Rijssen rust. namelijk bij te dragen in de extra belastingopbrengst. Burgemeester en Wethouders namen weliswaar het standpunt in. dat de entreeprijzen der bioscopen dan maar moeten worden ver hoogd en dat de bioscoopbezoekers deze verhoging kun nen dragen, omdat ook de lonen verhoogd zijn, maar het bestuur van Vereniging T.O.V.A. acht dit maatschappelijk niet verantwoord. Het zou trouwens indruisen tegen de door de Overheid gevolgde politiek van stabilisering der prijzen. Aangezien de verhoging der vermakelijkheidsbelasting een te zware druk legt op de exploitatie-uitkomsten, heeft de Vereniging T.O.V.A. besloten haar bioscoop en de in hetzelfde complex gevestigde andere ontspanningsgelegen- heden te sluiten. Ingevolge bij Koninklijk besluit dd. 25 Juli 1956 ver kregen goedkeuring is in de gemeente Eygelshoven met ingang van 1 Juli 1956 een gewijzigde verordening op de heffing der vermakelijkheidsbelasting in werking getreden, waarbij deze van 35 verlaagd werd tot 25 Overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wet houders heeft de Raad van de gemeente Gendringen in zijn 12 op 4 Januari 1957 gehouden vergadering besloten de hef fing van de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstel lingen van 25 tot 20 c/c te verlagen. In de motivering van zijn voorstel wees het College van Burgemeester en Wethouders er op. dat er thans geen reden meer is om filmvertoningen zwaarder te belasten dan andere vermakelijkheden, zoals toneel- en cabaretvoorstel- lingen. Bovendien heeft de moderne techniek ook ten aan zien van de vertoning van films nieuwe vormen doen ont staan en de bioscoopexploitant voor de noodzaak gesteld grote bedragen te investeren, wil hij althans voorkomen, dat zijn theater niet langer voldoet aan de eisen, welke het publiek daaraan stelt. De gewijzigde verordening is inmiddels ingevolge bij Koninklijk besluit dd. 15 Maart 1957 verkregen goedkeu ring in werking getreden. Met ingang van 10 Mei 1957 is in de gemeente Nieuw- Heivoet ingevolge bij Koninklijk besluit dd. 26 April 1957 verkregen goedkeuring een gewijzigde verordening op de heffing der vermakelijkheidsbelasting in werking getreden, waarbij het percentage voor gewone filmvoorstel lingen van 20 tot 15 is verlaagd en filmvoorstellingen mei een cultureel doel van belasting zijn vrijgesteld. Het desbetreffende besluit werd door de Raad in zijn vergadering van 17 December 1956 overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders genomen. De Raad van de gemeente Sliedrecht heeft in zijn op 4 Februari 1957 gehouden vergadering besloten de heffing van de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen van 35 te verlagen tot 20 c/cBurgemeester en Wethou ders hadden oorspronkelijk een verlaging tot 25 voor gesteld. Voorstellingen met uitsluitend films als bedoeld in artikel 1, lid 2, 2e der Bioscoopwet zijn van heffing vrij gesteld. De gewijzigde verordening zal in werking treden op de dag volgende op die. waaarop de Koninklijke goedkeuring wordt verkregen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Uithoorn hebben op 15 December 1956 aan de Raad het voorstel gedaan om: a. de heffing van 35 c/o tot 25 te verlagen voor voor stellingen, waarin naast andere films Nederlands jour naal en/of films als bedoeld in artikel 1, lid 2. onder 2e. der Bioscoopwet worden vertoond tot een geza menlijke lengte van 550 meter; b. een heffing van 10 vast te stellen voor de voor stellingen, waarin uitsluitend films worden vertoond, welke naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders een bijzondere culturele waarde vertegen woordigen. De Raad heeft dit voorstel in zijn op 27 December 1956 gehouden vergadering aanvaard. Tengevolge van de per 26 April 1957 verkregen Koninklijke goedkeuring, is de gewijzigde verordening op 1 Mei j.1. in werking ge treden.

Film | 1957 | | pagina 13