Groot-Brittannië Tsj echo-Slo wakij e Internationaal reclamefilmfestival Zorgelijke situatie van het bedrijf Festival van Edinburgh Festival voor industriefilms Festival van Karlovy Vary Het vierde in de reeks van jaarlijkse internationale reclamefilmfestivals wordt wederom te Cannes gehouden. in het Palais des Festivals en wel van Zaterdag 21 Sep tember lot en met Donderdag 26 September 1957. Het wordt georganiseerd door de International Screen Adver- tising Services (I.S.A.S.) in samenwerking met de Inter national Screen Publicity Association (I.S.P.A.). Nu de twee grote organisaties op dit gebied tot samen werking zijn gekomen en als het ware de filmreclame van de gehele wereld er bij betrokken wordt, mag men een deelneming verwachten, welke zelfs van de buitengewone faciliteiten welke Cannes biedt, het uiterste zullen vragen. Het festival schept een unieke mogelijkheid om de vele verschillende vormen van filmreclame, zoals die over de gehele wereld worden toegepast, naast elkaar te presen teren. De op Dinsdag 9 April j.1. door de Minister van Finan ciën in het Lagerhuis afgelegde verklaring heefl het be narde Britse filmbedrijf vdeinig opluchting verschaft'. Inzonderheid is de situatie in het bioscoopbedrijf precair geworden. Tussen April 1956 en Februari 1957 moesten tweehonderd bioscopen gesloten worden, terwijl dertien theaters een andere bestemming kregen. Het filmbezoek was in 1956 met 81 millioen, dat wil zeggen met 7 c/c ten opzichte van 1955. teruggelopen. Men was algemeen van oordeel dat een belastingverlichting van 21 millioen nodig was om het bedrijf weer op de been te brengen. De voorgestelde verlaging beloopt echter niet meer dan 6]/^ millioen (f69.290.000.en wordt verkregen door een eenvoudiger berekening bij de heffing op de toegangs prijzen. In Engeland wordt de vermakelijkheidsbelasting namelijk niet geheven in de vorm van een percentage van de netto-entreeprijs, maar in de vorm van vaste toeslagen, welke zeer variëren. De voorgestelde vereenvoudiging komt er in grote trekken op neer, dat de heffing voortaan de helft zal zijn van het bedrag waarmede een brulo- entreeprijs van 11 d (ƒ0.49) overschreden wordt. Bio scopen met een zetelcapaciteit van ten hoogste 400, welke gevestigd zijn in gemeenten met niet meer dan 3000 in woners zijn van de heffing geheel vrijgesteld, een maat regel waarvan vooral de afgelegen plattelandsgebieden zullen profiteren. De prijs van de televisiekijkvergunning is daarentegen van 3 (ƒ31,98) verhoogd tot 4 (ƒ42,64) en deze verhoging is niet bedoeld als een verhoging van het ..kijk geld", maar is een extra belastingheffing. Waarschijnlijk zal de Britse Regering daarbij het voorbeeld van de Amerikaanse regering voor ogen hebben gestaan, die welis waar geen kijkgeld heeft ingevoerd, maar enige jaren ge leden wel een extra heffing op de prijs van de televisie toestellen instelde op aanbeveling van de financiële com missie van de Senaat, die van oordeel was, dat het on billijk was de film wel, maar de televisie niet te belasten. De vermakelijkheidsbelasting op toneel en sport is daarentegen opgeheven. Hoewel het Britse filmbedrijf niet verwachtte zijn wen sen geheel in vervulling te zien gaan. vindt men de voor gestelde verlaging al te gering. De Minister van Financiën verklaarde echter voor dit jaar niet verder te kunnen gaan. Onderscheiden Lagerhuisleden daarentegen beginnen zich af te vragen, waarom uitsluitend de film onderworpen blijft aan deze belastingheffing en dringen aan op verdere concessies. Van 18 Augustus tot 8 September zal te Edinburgh het Elfde Internationale Filmfestival worden gehouden, dat niet het karakter van een competitie heeft. Er worden dus geen prijzen uitgereikt, maar aan de producenten van de tot deelneming toegelaten films zal een Certificaat van Deelneming worden verstrekt. De festivalleiding stelt vooral de deelneming op prijs van films die ..door haar originaliteit en verbeeldings kracht, door haar waarheidslievend karakter en haar be tekenis streven naar een nieuwe en levende filmkunst, een kunst die fris en vurig is en ten volle de unieke creatieve vermogens van de film weet te benutten". Alle filmcate- gorieën, dat wil zeggen speelfilms en documentaires over cultuur, kunsten wetenschap (populair wetenschappelijk), alsmede teken- en poppenfilms. Niet toegelaten worden zuivere instructiefilms en propagandafilms voor vreemde lingenverkeer. Als ..het festival van nieuwe ideeën en nieuwe middelen om die uit te drukken" heet Edinburgh vooral de experimentele film welkom. Deelnemende buitenlandse films moeten binnen de twee voorafgaande jaren vervaardigd zijn. Britse films binnen een jaar. Speelfilms mogen van te voren niet in Groot- Brittannië in het openbaar vertoond zijn; wereldpremières genieten de voorkeur. Transport- en verzekeringskosten zijn voor rekening van de inzender. Niet-Engels sprekende films moeten van Engelse ondertitels voorzien zijn. al zijn uitzonderingen mogelijk. Voor smalfilms zijn slechts be perkte vertoningsmogelijkheden. Alle films moeten voor 1 Juli a.s. worden ingezonden. Voor de eerste maal zal een festival worden gehouden uitsluitend gewijd aan .,de film in dienst van de industrie" en wel van 8 tot 12 October a.s. te Harrogale. Het heeft mede ten doel de industrie te helpen in haar pogingen tot opvoering van de productiviteit, maar wil vooral beklem tonen welke betekenis de film in haar onderscheiden toe passingen voor de industrie heeft. Er zullen daarom films worden vertoond, welke tot onderwerp hebben: public relations, sales promotion, industriële training, technische en technologische training en research, gezondheid en veiligheid in de industrie, industriële productiviteit, men selijke verhoudingen in de industrie, leidraad voor een industriële loopbaan enz. enz. Het festivalbestuur hoopt, dat allen, die op enige wijze in industriële films geïnteresseerd zijn. aan dit festival zullen deelnemen. Het Tiende Internationale Festival van Karlovy Vary ■('Karlsbad) zal dit jaar van 6 tot 21 Juli worden gehou den. Deelneming staat open voor speelfilm?, documen taires, populair-wetenschappelijke, poppen- en tekenfilms. Hoewel de voorwaarden tot deelneming liet vorige jaar op aandrang van de Internationale Federatie van Vereni gingen van Filmproducenten in overeenstemming zijn ge bracht met die van de overige internationale festivals, is er een conditie blijven bestaan, welke velen van de deel neming afschrikt. Het gaat hier om de bepaling, dat de ingezonden filmcopiën het eigendom worden van het staatsfilmarchief. de Czechoslovak Film. en niet aan de deelnemers worden geretourneerd. 21

Film | 1957 | | pagina 22